اخبار

مرادخانی: ایران ، مادرِ جریانات فرهنگی مناطق اطراف خلیج فارس است

مرادخانی: ایران ، مادرِ جریانات فرهنگی مناطق اطراف خلیج فارس است
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این‌که هنر در جامعه جریان‌ساز است، گفت: «با تکیه بر هنر می‌توانیم در تقویت باور عمومی در مورد خلیج فارس به موفقیت‌ بیش‌تری برسیم.»

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی در همایش پاسداشت روز ملی خلیج فارس که با حضور مسعود سلطانی‌فر، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برپا شد، گفت: «باید رشته‌های مختلف هنری را در مورد تقویت نام خلیج فارس به کار بگیریم چرا که هنر تریبون خوبی است. ممکن است نشست‌های علمی بی‌شماری در این زمینه برگزار و برای آینده سند شوند ولی این همایش‌ها در جامعه جریان‌ساز نباشند. اما هنر جریان‌سازی می‌کند. در حال حاضر تقاضاهای متعددی برای برگزاری کنسرت در پرسپولیس ارایه می‌شود که اگر چنین برنامه‌ای در آن‌جا اجرا و در دنیا پخش شود تاثیر عمیقی بر جهان و ارتباط ایران با دیگر کشورها خواهد گذاشت.»

وی با تاکید بر این‌که باید عمیق‌تر به مسأله خلیج فارس نگاه کنیم، افزود: «محکم‌ترین سند خلیج فارس جغرافیای انسانی منطقه است که باید روی آن بیش‌تر مطالعه و پژوهش شود چرا که هر چه معرفت ما نسبت به این حوزه بیش‌تر شود، باور مالکیت خلیج فارس و پافشاری‌ها بیش‌تر می‌شود و اجازه نخواهیم داد اعداد و ارقام آرای مردمی در مورد فارسی بودن این خلیج از 99 درصد پایین بیاید. خلیج فارس موهبتی است که بیش‌تر در دامن انسان پرورش یافته، بر خلاف دیگر ساختارهای طبیعت که انسان در دامن آن پرورش می‌یابد. حدود 17 هزار سال پیش این منطقه‌ دره‌ای بوده است که تبدیل به منطقه‌ای آبگیر می‌شود و به این معناست که با پر شدن این دره از آب، ساکنان از آن دره دور شده‌اند. انسان در این محدوده نقش فوق‌العاده‌ای دارد و توانسته اثرگذار باشد.»

مرادخانی با بیان این‌که بخش عمده‌ای از جغرافیای انسانی این منطقه رنگ‌و‌بوی کشور ما را دارد، گفت: «فرهنگ آن‌جا فرهنگ سواحلی است و ادامه دارد تا به منطقه زنگوار می‌رسد. هنوز هم در این منطقه مبادلات فرهنگی هست و در موسیقی آن‌جا بروز و ظهور دارد. مادرِ جریانات فرهنگی مناطق اطراف خلیج فارس، ایران است. به جز منطقه عربستان، در آن طرف منطقه عربی نداریم و ساکنان این کشورها بیش‌تر مستقرند تا عرب. برای نمونه در عمان لباس هم لباس قدیمی ایرانی است که نشان می‌دهد فرهنگ ما در منطقه قالب بوده که البته بعدا تغییراتی در آن رخ داده است.»

معاون امور هنری وزیر ارشاد با تاکید بر این‌که در حوزه کاری خود، تلاش می‌کنیم خلیج فارس را آن‌طور که شایسته است برای مردم معرفی کنیم، گفت: «چون نگاه ما به این گونه مسایل بدیهی است، کم‌تر در مورد آن توضیح داده می‌شود که در این زمینه نیاز داریم با برگزاری نشست‌هایی علمی و هنری معرفت عمومی جامعه را نسبت به موضوع خلیج فارس بالاتر ببریم تا این‌که شناخت اساسی نسبت به این مجموعه فرهنگی و جغرافیای طبیعی بالاتر برود.»

مرادخانی گفت که معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی دارد با همکاری سازمان میراث فرهنگی مجموعه فعالیت‌هایی را در همین زمینه در زمان‌بندی‌‌های مشخص برنامه‌ریزی کند، به صورتی که این برنامه‌ها تنها محدود به ایام مناسبتی مانند روز خلیج فارس نباشد.

وی تصریح کرد: «باید پژوهش‌هایی در زمینه شناخت هنر بومی خلیج فارس و تطبیق آن با کشورمان به خصوص در حوزه موسیقی انجام شود. در برخی از کشورهای اطراف گویش‌هایی وجود دارد که لزوما عربی نیست و این ما را هدایت می‌کند به این سمت که فرهنگ‌های فاخری در منطقه وجود دارند. امیدوارم به بهانه این روز بتوانیم کار‌هایی در شان جایگاه خلیج فارس انجام بدهیم. ما در کشورمان ثروت‌های بسیاری داریم که مهم‌ترین آن ثروت‌های فرهنگی است که می‌توانیم هویت فرهنگی خودمان را در یکی از این ثروت‌ها که همان خلیج فارس است جست‌وجو کنیم.»

همایش پاسداشت روز ملی خلیج فارس، با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، سه‌شنبه 9 اردیبهشت در سالن آمفی تئاتر سازمان میراث فرهنگی برگزار شد. در حاشیه این مراسم نمایشگاه کارتوگرافی دوره اسلامی و نمایشگاه صنایع دستی خلیج فارس نیز برپا بود.

در این مراسم از محمدباقر وثوقی استاد دانشگاه در زمینه مطالعات خلیج فارس، علی‌اصغر دوستدار تولیدکننده نی‌انبان، امیرهوشنگ انوری پژوهش‌گر و نویسنده، ارد عطارپور سازنده فیلم مستند خلیج فارس و محسن شریفیان آهنگساز و سرپرست گروه موسیقی لیان به دلیل فعالیت شایسته در زمینه خلیج فارس قدردانی شد.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۳:۰۰
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید