اخبار

استاد محمدرضا لطفی به جایگاه ابدی بدرقه شد

استاد محمدرضا لطفی به جایگاه ابدی بدرقه شد
پیکر استاد محمدرضا لطفی، صبح روز یکشنبه 14 اردیبهشت در میان جمعیت پرشماری از مسوولان، هنرمندان، شاگردان و مشتاقان این استاد با همراهی نوای «ایران ای سرای امید» از تالار وحدت بدرقه شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مراسم تشییع پیکر استاد محمدرضا لطفی، به جز محوطه تالار وحدت، خیابان شهریار و بیرون محوطه تالار نیز مملو از دوستداران این استاد بود. در این مراسم حسین فریدون مشاور رییس‌جمهور، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر، پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی، حسین طاهری مدیرکل هنرهای نمایشی، بابک دربیکی مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن مهرجردی و بهروز فتحی مشاوران معاون امور هنری حضور داشتند.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سخنانش از سوی رییس‌جمهور درگذشت استاد لطفی را به خانواده و دستداران ایشان تسلیت گفت: «به حق درگذشت این استاد هم برای جامعه هنری و هم مردم هنردوست ایران ضایعه‌ای بزرگ و جبران‌نشدنی است.»

جنتی گفت که حفظ ارتباط تنگاتنگ با مردم از باورهای استاد بود: «او سخن مردم و آن‌چه در قلب آن‌ها بود را با زخمه تار به عرصه ظهور می‌رساند. در بیش از چهار دهه زندگی هنری خود ارتباط نزدیک با مردم داشت. زمانی که استاد در بیمارستان بود توفیق عیادت از ایشان را داشتم و نکته‌ای گفت که برای من بسیار جالب بود. او گفت زمانی که در آمریکا بودم به من الهام شد که باید به ایران برگردم. او عمر با برکت خود را در اختیار مردم و آرمان‌های انقلاب قرار داد. این جمعیت عظیم که امروز برای بدرقه استاد جمع شده‌اند گوشه‌ای از علاقه و عشقی است که مردم ایران به این هنرمند دارند. به حق باید گفت که استاد لطفی یکی از چهره‌های ماندگار موسیقی ایران است و هنرمندان وظیفه‌مندند همین ارتباط مردمی را با آحاد ملت حفظ کنند.»

محمود دولت‌آبادی نیز سخنران بعدی این مراسم بود. این نویسنده سخنان خود را با شعری از خیام آغاز کرد: «آرند یکیآموط و دیگری برُبایند/ بر هیچ‌کسی راز همی نگشایند/ ما را ز قضا جز این‌قدر ننمایند/ پیمانه عمر ماست می‌پیمایند»

دولت‌آبادی ادامه داد: «تسلیت عام من ابتدا به شاگردان و سپس به تمام مردم ایران است که با وجود فقدان موسیقی در کشور ما هنوز به تمامی مسخ نشده‌اند. انسان‌ها بدون هنر و حضور و تماس هنر به تدریج مسخ می‌شوند بدون این‌که خود متوجه باشند. زندگی من با لطفی داستان‌ها دارد. بعد از انقلاب تحزب باعث جدایی دوستانم از من شد. بازگشت حسین علیزاده به کشور بسیار هوشمندانه بود. او به سرعت فهمید باید دم به دم با مردم کشور خود بنوازد اگرچه نه چندان آزاد. اما لطفی قلندری آغاز کرد و من در این قلندری او را سه بار دیدم. لطفی به کشور دیر آمد اما به رغم بر هم خوردن هنجارها و دریافت ناهنجاری‌هایی که در او کم نبود سرانجام آمد تا وظیفه نهایی خود یعنی آموزش دانشجویان را انجام دهد. تلاش برای آموزش و فراموش کردن خود، لطفی را به سمت نیستی برد.»

حسین علیزاده نیز در این مراسم به نمایندگی از خانواده استاد لطفی سخنرانی کرد. او گفت که امروز مخاطب همه ما خود لطفی است: «شاید اگر همین روز بزرگ در حیات این استاد اتفاق می‌افتاد بسیار ارزشمند بود. امروز از همه اقشار و سلیقه‌های مختلف آمده‌اند تا استاد را همراهی کنند. استاد لطفی در دوره‌ای شکوفا شد که توجه درستی به هنرمندان می‌شد، البته منظورم از جنبه سیاسی نیست. ما یک روح در دو بدن بودیم. هم‌زمان وارد دانشکده هنرهای زیبا شدیم و در سال 57 سرودهای انقلاب را به صورت زیرزمینی برای دانشجویان پخش می‌کردیم.»

حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی و داریوش طلایی، نوزانده تار از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.

در مراسم بدرقه پیکر استاد محمدرضا لطفی که اجرای آن را عباس سجادی بر عهده داشت، علی‌اکبر شکارچی قطعه‌ای لری را مویه‌خوانی کرد. سجاد مهربانی، خواننده گروه شیدا نیز با همراهی نوای نی هوشمند عبادی که از آخرین شاگردان استاد است، قطعه‌ای را اجرا کردند. همچنین این مراسم با چاووشی‌خوانی عطا امیدوار به پایان رسید.

در این مراسم هنرمندانی همچون محمد سریر، حسن ریاحی، داود گنجه‌ای، محمد اصفهانی، حسین علیزاده، کیوان ساکت، حمید متبسم، نجمه تجدد، شهرام امیرجلالی، داریوش پیرنیاکان، حمید متبسم، هنگامه اخوان، بیژن بیژنی، هوشنگ ظریف، صدیق تعریف، عبدالحسین مختاباد، حسام‌الدین سراج، بهزاد فراهانی، محمد معتمدی، مسعود شعاری، علیرضا افتخاری، محمد اصفهانی و... حضور داشتند.

استاد محمدرضا لطفی بامداد روز جمعه 12 اردیبهشت درگذشت. پیکر او روز دوشنبه 15 اردیبهشت در گرگان تشییع می‌شود. مراسم یادبود ایشان نیز روز یکشنبه از ساعت 14:30 تا  16 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می‌شود.

*** گزارش تصویری

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۶:۴۵
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید