اخبار

مرادخانی: اهمیت آموزشی هنرستان از دانشگاه بیش‌تر است

مرادخانی: اهمیت آموزشی هنرستان از دانشگاه بیش‌تر است
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام این‌که گروه‌های پشتیبان متشکل از هنرمندان جوان برای ارکسترها پیش‌بینی شده، گفت: «در صورت بازنشستگی یا نبود امکان حضور استادان، فردی از این گروه پشتیبان، جایگزین می‌شود تا برای ادامه فعالیت ارکسترها مشکلی ایجاد نشود.»

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی روز یکشنبه 21 اردیبهشت در مراسم بزرگداشت هفته معلم در هنرستان موسیقی دختران حضور یافت. معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این مراسم اظهار امیدواری کرد فعالیت هنرستان‌ها آن‌گونه که شایسته هنرمندان این سرزمین است پی گرفته شود: «اهمیت آموزشی هنرستان‌ها از کلاس‌هایی که در دانشگاه‌ها تشکیل م‌شوند بیش‌تر است چون در هنرستان‌ها در طول تحصیل، جوانان هم آموزش می‌بینند و هم تربیت می‌شوند. یکی از نقاط ضعف حوزه آموزش دانشگاهی این است که هنرجویان کم‌تر با وضعیت تربیتی آشنا می‌شوند.»

مرادخانی ادامه داد: «امیدوارم در آینده نزدیک بتوانیم وضعیت هنرستان‌ها را ارتقا بدهیم و به هنرستان عالی تبدیل کنیم. در این صورت هنرستان‌ها گذرگاه خوبی برای دانش‌آموزان برای راه‌یابی به دانشگاه می‌شوند. در هنرستان‌های استان تهران بدهی وجود دارد که سعی می‌کنیم به زودی این مشکل را با همراهی اداره ارشاد استان تهران رفع کنیم. هنرستان‌های ما به جز کمبودهایی در مسایل آموزشی، سال‌هاست از نظر امکانات نیز دچار کمبود هستند. در برنامه پنجم توسعه آمده است که در هر استان علاوه بر یک تئاترشهر، مجموعه‌هایی به نام هنرستان موسیقی و هنرستان‌های هنری ایجاد شود. در این صورت است که می‌توانیم الگوی مناسبی برای هنرستان‌ها داشته باشیم.»

معاون امور هنری در مورد افزایش تعداد هنرستان‌ها گفت: «افزایش تعداد هنرستان‌ها در همه زمان‌ها کارآمد نیست چون فارغ‌التحصیلان نیاز به بازار کار دارند. به همین دلیل در توسعه کمی هنرستان‌ها به این موضوع باید توجه کرد. هم‌اکنون با تشکیل ارکسترها حدود 200 نفر مشغول به کار می‌شوند. البته قرار است گروه‌های پشتیبان متشکل از جوانان برای ارکسترها پیش‌بینی شود که در صورت بازنشستگی یا عدم حضور استادان، بتوان فردی را جایگزین کرد تا مشکلی ایجاد نشود. هنرستان‌ها برای کمک به ارکسترهای حرفه‌ای قطعا کمک شایانی خواهند کرد. با تشکیل ارکسترها علاوه بر افرادی که مستقیما در گروه فعالیت می‌کنند، فضای کار گسترده‌تری هم ایجاد خواهد شد.»

مرادخانی به تبادل گروه‌های هنری هنرستان‌ها با کشورهای دیگر تاکید کرد و گفت: «می‌توانیم با برخی کشورهای همجوار تبادل هنری داشته باشیم و برگزیدگان هنرستان‌ها در این کشورها برنامه اجرا کنند، چون این رفت‌و‌آمدها منجر به انتقال دو سویه تجربه آموزشی خواهد شد. پیش‌تر هم با کشورهایی مانند ارمنستان، آذربایجان و قزاقستان تبادل هنری داشته‌ایم که موثر بوده است. امیدوارم با همکاری شما بتوانیم این فعالیت را هرچه بهتر و بیش‌تر و با اندیشمندی پی بگیریم و هنرستان‌هایی شاداب و پرانرژی داشته باشیم.»

در این مراسم پیروز ارجمند، مدیرکل دفتر موسیقی، حسن مهرجردی و محمد خوشرو، مشاوران معاون امور هنری، محمد سریر، رییس هیأت مدیره خانه موسیقی و حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی حضور داشتند. 

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۲:۰۵
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید