اخبار

معاون امور هنری: باید امکانات فعالیت بی‌دغدغه‌ هنرمندان را فراهم کنیم

معاون امور هنری: باید امکانات فعالیت بی‌دغدغه‌ هنرمندان را فراهم کنیم
مراسم بزرگداشت اردیبهشت تئاتر ایران، شنبه 20 اردیبهشت با حضور علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان و هنرمندان در تالار محراب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی در این مراسم ضمن اشاره به انتشار پیام روز جهانی تئاتر توسط علی نصیریان، بیان کرد: «در تئاتر همیشه نقد و نگاه متفاوت به آن‌چه در اطراف ما می‌گذرد وجود دارد. هنر تئاتر به گونه‌ای دیگر مسائل را می‌نگرد و این توانایی را دارد که واقعیت‌ها را از ناهوشیار هنرمند به هوشیار او منتقل کند و سپس روی صحنه به ظهور برسد. در حدود 7 ماه که از حضور من در مسند معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گذرد تلاش کردیم پس از مطالعه و بررسی وضعیت تئاتر کشور مشکلات را برطرف کنیم. طی چند هفته اخیر هم نقدها و بررسی‌های دقیقی توسط رسانه‌ها صورت گرفت و در این مسیر به ما کمک شد که به این وسیله از همه منتقدان تشکر می‌کنم.»

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رشد هنر پس از انقلاب اشاره کرد و گفت: «طی سالیان گذشته کارهایی انجام شده و به ویژه هنر تئاتر همواره در حوزه میدانی فعال بوده و جشنواره‌های متعددی نیز در این رابطه پایه‌گذاری شده‌اند. اما آن‌چه امروز مهم است بررسی جایگاه این هنر در داخل و سپس جایگاه هنر تئاتر ما در میان جهانیان است.»

مرادخانی به کمبود سالن‌های نمایش اشاره کرد و گفت: «طبق بررسی‌های من مجموعه فعالیت‌های هنرمندان تئاتر گاهی بیش‌تر از دیگر حوزه‌های هنر بوده اما متاسفانه زیرساخت‌های لازم در این حوزه فعال نشده است. مثلا در تهران که عنوان پایتخت ایران را دارد علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی چه تعداد سالن تمرین در اختیار دارند؟ متاسفانه به اندازه‌ای از تئاترشهر استفاده می‌کنیم که امکان استراحت ندارد و به سرعت فرسوده می‌شود. همچنین سالن‌های جدید به دلیل کمبود امکانات به مرز هشدار رسیده‌اند که ما را نگران کرده است و از سویی تعطیلی این سالن‌ها هم امکان‌پذیر نیست.»

معاون امور هنری وزیر ارشاد به عدم افزایش بودجه هنر طی سال‌های اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: «سالی که ما معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ترک کردیم بودجه معاونت سه برابر معاونت سینمایی کشور بود که امروز این رقم برعکس است اما با تمام مشکلاتی که امسال با آن مواجه بودیم تلاش کردیم بودجه تئاتر را نسبت به بخش موسیقی و هنرهای تجسمی افزایش دهیم. رقم بودجه تئاتر کشور در سال گذشته 9 میلیارد تومان بود ولی امسال ما به‌رغم این‌که شاهد افزایش بودجه نبودیم 2 میلیارد تومان به این مبلغ اضافه کردیم تا به 11 میلیارد تومان برسد.»

مرادخانی با بیان این‌که باید با این بودجه فعالیت‌های جاری و افزایش زیرساخت‌ها را نیز اداره کنیم، اضافه کرد: «این در شرایطی است که تئاتر از گذشته 3 میلیارد تومان بدهی دارد و ما اعتقاد داریم بد نیست دوستان در جریان واقعیت‌ها قرار بگیرند. اگر امکانات جدیدی هم فراهم شود اعلام عمومی می‌کنیم تا بتوانیم با یک خرد جمعی مسائل را پیش ببریم.»

معاون امور هنری وزیر، به عدم تناسب فارغ‌التحصیلان رشته تئاتر و امکانات موجود نیز اشاره کرد و گفت: «هر سال حدود 1400 فارغ‌التحصیل رشته تئاتر از دانشگاه‌های کشور وارد فضای فعالیت می‌شوند که موجب می‌شود نگران این بخش باشیم. چون حتی اگر 20 درصد از این جمعیت علاقه‌مند ورود به عرصه فعالیت‌ حرفه‌ای باشند نیاز به امکانات خواهند داشت و ما مسئول هستیم.»

مرادخانی فراهم کردن شرایط آسان اجرای تئاتر بدون وابستگی به دولت برای گروه‌ها را حائز اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: «این طور به نظر می‌رسد که دوستان بسیار وابسته به دولت هستند و اگر حمایت‌های شورای حمایت نباشد نمی‌توانند کار کنند که این موجب می‌شود به کارمندان دولت تبدیل شوند.»

او ادامه داد: «تلاش می‌کنیم ظرفیت‌های بیش‌تری را در این حوزه فعال کنیم و اگر بتوانیم بین بودجه جاری و بودجه مورد نیاز برای فراهم کردن زیرساخت‌ها تقسیم‌بندی داشته باشیم توازن ایاد می‌شود و مسائل برطرف خواهد شد. همچنین ما باید امکاناتی فراهم کنیم تا شما بی‌دغدغه به فعالیت‌های خود ادامه بدهید.»

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان به اهمیت جوانان اشاره کرد و گفت: «بخش عمده‌ای از بودجه تئاتر صرف جوانان خواهد شد. جوانان ما گنجینه‌ها و استعدادهایی هستند که گام‌های بلندی برای آینده برمی‌دارند و ما از هر طریق بتوانیم امکانات مضاعفی برای‌شان فراهم می‌کنیم. به امید روزهای خوب برای تئاتر ایران.»

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۳:۰۳
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید