اخبار

خوشنویسی در هجمه غرب دست نخورده مانده است

خوشنویسی در هجمه غرب دست نخورده مانده است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر ایران مراسم کتابت قرآن کریم توسط 300 خوشنویس برجسته کشور از افطار تا سحر، شامگاه گذشته 24 مردادماه با حضور حمید شاه‌آبادی؛ معاون هنری وزیر ارشاد، محمود شالویی؛ مدیرکل دفتر تجسمی ارشاد و حجت‎الاسلام مهدی سیف جمالی؛ مشاور راهبردی معاونت هنری در محوطه باز تالار وحدت برگزار شد
.معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این برنامه طی سخنانی خطاب به حاضران در جلسه گفت: خوشنویسی از ابتدای شکل‌گیری سرشار از مسایل دینی بوده است و از روزی که وارد کشور ما شد، تفاوت زیادی را با دیگر هنرها داشت.بسیاری از هنرها هستند که چنین ارتباطی را با اعتقادات دینی ندارند.
شاه‌آبادی تصریح کرد:خوشبختانه هنر خوشنویسی این قابلیت را داشته است که در زمانی که همه هنرها مورد هجمه فرهنگی دشمن قرار گرفته،کمترین آسیب را دیده است.
وی افزود: قرآن در کشور ما به ویژه پس از انقلاب در دستور کار زندگی مردم قرار گرفته است. از زمانی که ایرانیان مسلمان شده‌اند، قرآن را همراه خود کرده‌اند و پس از انقلاب این توجه شامل آحاد مردم و مسئولان نظام شد.
شاه آبادی در ادامه بیان کرد: پیوند بین قرآن و خوشنویسی جای فعالیت‌ و توجه بسیاری دارد. ظرفیت‌های خوشنویسی در کنار اعتقادات دینی با مخاطب خود سخن می‌گوید. لازم است همانطور که به حوزه حفظ، تفسیر و ... قرآن توجه می‌شود، به حوزه کتابت نیز توجه شود.
وی در پایان افزود: باید در کشور مجمع کاتبان قرآن شکل گیرد و در سال بارها و بارها قرآن را کتابت کنیم، همچنین باید برای آینده نیز در حوزه کتابت برنامه‌ریزی‌هایی صورت گیرد.
 
۲۵ مرداد ۱۳۹۰ ۱۴:۳۶
پایگاه اطلاع رسانی هنر ایران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید