اخبار

شاه آبادی: دولت حامی تئاتر است نه کارفرمای آن

شاه آبادی: دولت حامی تئاتر است نه کارفرمای آن
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که هر شغلی در کشور نیاز به تعرفه دارد گفت : طی چند سال اخیر در تئاتر شاهد تعریف واژه ای به نام "قرارداد تیپ" بوده ایم که نفیاٌ و اثباتاً آن را رد نمی کنیم.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید شاه آبادی  به مناسبت هفته دولت  در گفت و گو  با ر سانه ها افزود: در گذشته تعداد محدودی از نمایش هایی که در برخی سالن های مجموعه تئاتر شهر، تالار وحدت و تماشاخانه سنگلج به روی صحنه می رفتند و به عنوان آثار فاخر و نمایش های درجه کیفی 'الف' شناخته می شدند، تمام و کمال از این تعرفه بهره می بردند که ما این رویه را به همین شکل ادامه خواهیم داد. اما نباید فراموش کنیم که دولت کارفرمای تمام آثار نمایشی کشور نیست بلکه دولت در این میان نقش حامی را ایفا می کند .
شاه آبادی با تاکید بر این نکته که وظیفه دولت حمایت از تمام گروه های نمایشی سراسر کشور است، گفت : در تئاتر شهر، غالب سالن های این مجموعه به جز "کارگاه نمایش"، در تماشاخانه سنگلج بیش از نیمی از آثار و در تالار هنر تعداد محدودی از نمایش ها به تشخیص شورای هنر این مراکز و تایید شورای حمایت می توانند از یک شرایط برآوردی بهره مند باشند زیرا در قیاس با سایر نمایش ها در سطح بالاتری هستند.
وی در رابطه با قرارداد تیپ نیز گفت: پیش از این توافقی که در مرکز هنرهای نمایشی در آخرین روزهای دولت نهم به عنوان تعرفه "قرارداد تیپ" صورت گرفت به عنوان یک شاخص برای تعرفه نرخ تئاتر شناخته شد و ما نیز آن را به رسمیت می شناسیم.
وی افزود: رسما اعلام می کنیم که نمی توانیم بدون متر و اندازه یک تئاتر را ارزیابی کرد ؛ پس تعرفه های خدمات و هزینه های مورد نیاز تولید یک تئاتر بطور قطع تا زمانیکه تعرفه بهتری نوشته نشده و پیرامون آن کار مطالعاتی بهتری صورت نگرفته است از نظر ما مورد تایید است ؛ اما اینکه دولت مسوول آن باشد که این خدمات را بپردازد ، مساله ی مجزایی است .
شاه آبادی ، سیاست کلان دولت در تنظیم پرداخت تعرفه مالی به گروه های نمایشی سراسر کشور را بر پایه عدالت دانست و گفت: یکصد هزار نیروی فعال تئاتری در سراسر کشور داریم که علاقه مندند در طول سال اجرای عمومی داشته باشند ، اگر بخواهیم برای همه آنها قرارداد تیپ را لحاظ کنیم ، بودجه وزارت نفت هم کفاف نمی هد.
وی افزود: امروز نیز به سیاق گذشته که عملا این نمایش ها تمام هزینه تولیدشان پرداخت می شد از حمایت دولت برخوردار هستند؛ اما در سایر سالن های شهر تهران و سراسر کشور، کارهایی که اجرا می شود مانند تمام تولیدات فرهنگی، دولت از آنها فقط در حد توان حمایت می کند؛ به این معنی که گروه باید استقلال خود را داشته باشد تا به قوام و پختگی مطلوب برسد. در حقیقت کمک دولت به این گروه ها برای رسیدن آنها به قوام و پختگی است.
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: منظور از این توضیحات آن است که "قرارداد تیپ" به این معنا نیست که دولت کارفرمای تمام نمایش ها و تک تک عوامل آنها است. به عنوان مثال کارهای اجرا شده در مجموعه تماشاخانه ایرانشهر، تالار محراب و سایر سالن هایی از این دست، با حمایت دولت رو به رو هستند تا گروه متضرر نشود، اما در مورد سه مجموعه نمایشی سراسر کشور که سابق بر این "قرارداد تیپ" در آنها اجرا می شد، شرایط تنظیم قراراد بر همان منوال ادامه پیدا خواهد کرد.

 

۱۴ شهریور ۱۳۹۰ ۱۰:۱۰
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید