اخبار

فراخوان جشنواره بین المللی موسیقی فجر اعلام شد

فراخوان جشنواره بین المللی موسیقی فجر اعلام شد
به گزارش روابط عمومی دفتر موسیقی به ‌مناسبت سی و سومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و طلوع فجر آزادی ، دبیرخانه بیست و هفتمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر شرایط و مقررات بخش رقابتی این جشنواره را در شاخه‌های موسیقی کلاسیک ایرانی و کلاسیک غیر ایرانی ، آوازجمعی و آهنگسازی اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی دفتر موسیقی به ‌مناسبت سی و سومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و طلوع فجر آزادی ، دبیرخانه بیست و هفتمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر شرایط و مقررات بخش رقابتی این جشنواره را در شاخه‌های موسیقی کلاسیک ایرانی و کلاسیک غیر ایرانی ، آوازجمعی و آهنگسازی اعلام کرد
جشنواره امسال علاوه بر یک بخش ویژه از نظر عناوین جوایز نیز افزایش داشته است. بر اساس این فراخوان، قطعات و آثار ارائه شده نباید ازاسفند ماه سال1389 تا جشنواره بیست و هفتم، توسط همان گروه در کنسرتی اجرا و یا به صورت آلبوم منتشر شده باشد.
در بخش موسیقی کلاسیک ایرانی تعداد اعضای گروه نباید کمتر از 3 نفر و بیشتر از 12 نفر باشد و سازها باید ایرانی باشد. شایان ذکر است اجرای قطعات جدید، حائز امتیاز ویژه خواهد بود و قطعات ارائه شده در این بخش می تواند سازی یا آوازی باشد.
در بخش موسیقی کلاسیک غیر ایرانی نیز تعداد اعضای گروه نباید کمتر از 3 نفر و در بخش آواز جمعی تعداد اعضای گروه نباید بیش از 20 نفر باشد.
آهنگسازی نیز در سه گروه موسیقی کلاسیک غیر ایرانی و موسیقی ایرانی و پایان نامه‌ها و با شرط اینکه قطعات ارسالی نباید از قبل، به صورت کنسرت اجرا و یا به صورت آلبوم منتشر شده باشد پذیرفته می‌شود.
براساس این اعلام الزامی است آثار ارسالی در شاخه موسیقی کلاسیک غیر ایرانی ، یا صرفا برای پیانو نوشته و تنظیم شده باشد و یا برای گروه آوازی یا سازی با حد اکثر 10 نفر نوازنده و خواننده. آثار ارسالی باید شامل پارتیتور کامل اثر و نمونه صوتی با کیفیت مطلوب و شامل یک قطعه با فرم آزاد از 5 تا 10دقیقه باشد.
 جشنواره در بخش ویژه آهنگسازی موسیقی ایرانی با رویکرد به «دستاوردهای انقلاب اسلامی» به قبول آثار می‌پردازد ، در این بخش نیزالزامی است آثار ارسالی برای گروه‌های سازی (ترجیحا سازهای موسیقی ایرانی) یا آوازی با حد اکثر 10 نفر نوازنده و خواننده، نوشته و تنظیم شده باشد.
آثار ارسالی باید شامل پارتیتور کامل اثر و نمونه صوتی با کیفیت مطلوب باشد. در این بخش محدودیتی در خصوص مدت زمان اثر وجود ندارد همچنین علاوه بر اهدای جوایز به آثار برگزیده اول تا سوم در این بخش، دفتر موسیقی نسبت به خرید و اجرای اثر برگزیده حائز رتبه‌ نخست اقدام خواهد کرد.
 در بخش پایان‌نامه‌ها فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته آهنگسازی می‌توانند پایان‌نامه‌های خود را برای شرکت در این بخش ارسال نمایند. در این بخش محدودیتی در خصوص مدت زمان اثر و یا تعداد افراد ارکستر وجود ندارد. پایان‌نامه‌های برگزیده جشنواره‌های گذشته، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.
به گزارش روابط عمومی دفتر موسیقی، بر اساس این اعلام مهلت ارسال آثار تا پایان آبان ماه 1390 می‌باشد. کلیه آثار ارسالی باید همراه با مشخصات کامل شامل فرم درخواست شرکت در جشنواره ( قابل دریافت از پایگاه اطلاع رسانی جشنواره به نشانی www.music.farhang.gov.ir ) باشد، نمونه اجرای صوتی- تصویری بر روی DVD یا VCD با کیفیت مطلوب ( حاوی قطعاتی که قرار است در جشنواره اجرا شود به مدت زمان حداقل 20 دقیقه)، بیوگرافی هنری گروه و اعضاء گروه و متن اشعار به صورت تایپ شده و مکتوب به نشانی دبیرخانه جشنواره واقع در تهران، خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، معاونت هنری، دفتر موسیقی، طبقه هفتم، ارسال شود. گروه های متقاضی باید مشخصات دقیق تمام آثار موردنظر خود را درجدول مربوطه در فرم درخواست درج نمایند، لیکن مدت زمان نمونه صوتی- تصویری، حداقل 20 دقیقه باشد. چنانچه گروه از نوازندگان غیر ایرانی برخوردار باشد، تعداد ایشان نمی تواند از یک سوم کل اعضای گروه بیشتر باشد.
در بیست و هفتمین جشنواره موسیقی فجرگروه های برگزیده حائز رتبه اول در جشنواره های گذشته نمی‌توانند در بخش رقابتی شرکت کنند.
 بر اساس این اعلام تاکید شده است دبیرخانه جشنواره با شماره تلفن های 66742760 و 5-66705101 (داخلی 363) و نمابر 66703898 آماده پاسخگویی به سوالات متقاضیان حضور در جشنواره است. هرگونه اطلاع رسانی تکمیلی درخصوص جشنواره از طریق پایگاه رسمی جشنواره به نشانی www.music.farhang.gov.ir اعلام خواهد شد و مسئولیت پیگیری اخبار و اطلاعات این پایگاه بر عهده گروه‌های متقاضی است.
همچنین به کلیه سرپرستان گروه‌ها توصیه شده از نوازندگان و خوانندگانی که همزمان در گروه‌های دیگر به کار مشغولند استفاده نکنند، زیرا تداخل نوازندگان و خوانندگان گروه‌ها با یکدیگر موجب اختلال در برنامه ریزی جشنواره شده و ممکن است منجر به حذف اجرای برنامه گروه شود.
بررسی نمونه آثار ارسالی از هفته اول آذر ماه سال جاری در شاخه های مختلف آغاز و اسامی گروه‌های پذیرفته شده پایان آذر ماه از طریق پایگاه رسمی جشنواره و روزنامه های کثیرالانتشار اعلام خواهد شد.
 گروه‌های پذیرفته شده در بخش رقابتی باید آمادگی اجرای حداقل 45 دقیقه موسیقی صحنه‌ای در طول جشنواره را داشته باشند. به گروه‌های برتر هر یک از شاخه‌های بخش رقابتی در پایان جشنواره، جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.
ستاد جشنواره هیچگونه هزینه‌ای را به عنوان دستمزد یا هزینه ایاب و ذهاب و... برای گروه‌های شرکت کننده تقبل نخواهد کرد.
۱۴ شهریور ۱۳۹۰ ۱۱:۵۹
پایگاه اطلاع رسانی هنر ایران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید