اخبار

توضیح درباره سفر معاون هنری وزیر ارشاد و هیات همراه به آمریکا

به دنبال انتشار برخی اخبار ضد و نقیض از سفر معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه به آمریکا و حاشیه‌سازی‌ها و سخن‌پراکنی‌های بی‌پایه و اساس و غیر مستند در برخی از رسانه‌های غیر مطلع و تلاش برای رنگ و بوی سیاسی بخشیدن به این سفر، معاونت امور هنری به کلیه ابهامات در این زمینه پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن تاکید بر پاسداشت حرمت قلم و ضرورت رعایت اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری، پاسخ معاونت امور هنری برای تنویر افکار عمومی به شرح زیر ارسال می‌شود.

 

1.       گردهمایی و سمینار فرهنگی و تجاری مرکز خاورمیانه، واقع در ایالت پنسیلوانیا، هر سال در شهر پیتسبرگ با شرکت شخصیت‌ها و نهادهایی از منطقه خاورمیانه (به‌جز رژیم اشغال‌گر قدس) برگزار می‌شود.

2.       برای اولین بار از مقامات فرهنگی ایران در کنار کشورهای عمان، عربستان سعودی، کویت، امارات متحده و مصر دعوت شد.

3.       حضور هیات ایرانی باعث اعتراض گروه‌های طرفدار رژیم صهیونیستی و تندروهای ضد ایرانی شد. به نحوی که یک هفته قبل از سفر، دو نفر از نمایندگان سنا و مجلس ایالت پنسیلوانیا اقدام به تهیه لایحه ضد ایرانی و تلاش برای جلوگیری از حضور ایران کردند که با توجه به مخالفت برگزارکنندگان و حمایت بیش‌تر  شرکت‌کنندگان، تلاش‌های آنان بی نتیجه ماند.

4.       گروه ضد ایرانی و مخالف در آمریکا پس از حضور موفق هیات ایرانی اقدام به تهیه گزارش مغرضانه و تحریف شده از روند سمینار کرد. از جمله وزارت خارجه آمریکا را متهم به مشارکت و مساعدت در حضور هیات ایرانی کرد که وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای هرگونه مشارکت در این سمینار را تکذیب و اعلام کرد که این برنامه توسط بخش خصوصی برگزار شده و به هیچ وجه برنامه دولتی نبوده است.

5.       سمینار با سخنرانی 28 نفر از تجار و فعالان فرهنگی و اقتصادی برگزار شد. حضور نماینده آمریکا در این اجلاس رویداد تازه‌ای نیست و در بسیاری از جلسات و سمینارهای بین‌المللی در حوزه‌های مختلف مانند صنعت، تجارت، ورزش و... که نمایندگانی از کشورمان شرکت می‌کنند افرادی از طرف دولت آمریکا نیز حضور دارند.

6.       هیات ایرانی به هیچ عنوان ملاقات یا گفت‌وگویی رسمی یا غیررسمی با مقامات آمریکایی نداشته است.

7.       در سال گذشته در پی حضور ریاست محترم جمهوری در نیویورک، گروهی به نمایندگی از ارکستر سمفونیک پیتسبرگ در ملاقات با ریاست محترم وقت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، درخواست حضور در ایران و اجرای برنامه داشتند، که با استقبال معاونت محترم ریاست‌جمهوری روبه‌رو شد. بنابراین پس از مذاکره با دبیر جشنواره موسیقی فجر، به دلیل کمبود وقت، امکان حضور این گروه در جشنواره فجر سال جاری منتفی شد.

8.       بازدید از نمایشگاه هنر خوشنویسی ایران در بزرگ‌ترین مجموعه نمایشگاهی موزه اسمیت‌سونین شهر واشنگتن ـ که پس از تلاش بسیار در حال برگزاری است ـ از جمله برنامه‌های هیات ایرانی بود. در این نمایشگاه آثاری از خوشنویسان بزرگ دوره قاجار و معاصر که مزین به آیات قرآن مجید و نهج‌البلاغه است، در معرض دید بینندگان قرار گرفته است.

متاسفانه به دلیل عدم حضور جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های موثر فرهنگی آمریکا، که از گستردگی ویژه‌ای برخوردار است، دشمنان و بدخواهان کشور جای آن را پر کرده‌اند و با سیاه‌نمایی، چهره تحریف‌شده‌ای از ایران اسلامی را در آمریکا به نمایش می‌گذارند. به همین دلیل گروه‌های ضد انقلاب ایرانی و جنگ‌طلبان و طرفداران رژیم اشغال‌گر قدس با هرگونه حضور فرهیختگان و هنرمندان ایرانی مخالفت می‌کنند.

بر همین اساس انتظار می‌رود رسانه‌های داخلی و متعهد کشورمان نسبت به انعکاس صحیح اخبار رویدادهای فرهنگی و هنری کشورمان تلاشی سازنده از خود نشان دهند و با طرح واقعیات و نه حدس و گمان‌ها، زمینه سوءاستفاده دشمن را فراهم نیاورند.

۱۳ آبان ۱۳۹۳ ۲۱:۴۲
روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید