اخبار

نهمین دوسالانه نگارگری ایران افتتاح شد

نهمین دوسالانه نگارگری ایران افتتاح شد
آیین گشایش نهمین دوسالانه ملی نگارگری ایران عصر روز گذشته، شنبه 15 آذرماه، با حضور معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی در این مراسم با تاکید دوباره بر واگذاری فعالیت‌های هنری به انجمن‌ها گفت: ما همواره درباره واگذاری برنامه‌ها به انجمن‌ها، وعده داده بودیم که دولت به مسایل اجرایی فعالیت‌های هنری وارد نشود و نقش حمایت‌کننده داشته باشد که این امر محقق شده است. فعالیت‌های هنری می‌تواند زیر نظر استادان و هنرمندان باشد که برای شاگردان و هنرمندان جوان مقبول است و برگزاری فعالیت‌های هنری به این صورت می‌تواند موثر باشد.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جشنواره‌‌زدگی را سد راه اتفاقات هنری دانست و خاطرنشان کرد: قبلا بارها درباره چگونگی عبور از این موانع صحبت کردیم. فکر می‌کنم با فعال شدن انجمن‌ها به راه‌ حل‌های جدید می‌رسیم و با برگزاری دوسالانه‌ها می‌توانیم جشنواره‌هایی داشته باشیم که محصول چنین رویدادهایی هستند.

مرادخانی نگارگری را هنری اصیل و دارای پیوند با هویت ایرانی توصیف کرد و اظهار داشت: طبق نظر استادان، فعالیت هنرمندان جوان در عرصه نگارگری نسبت به گذشته بهتر است. این به معنی آغاز یک دوره است که یا از قبل وجود داشته یا تازه شروع شده که باید با همراهی استادان برای پایداری این روند برنامه‌ریزی کنیم تا منجر به شکوفایی در هنر ما باشد.

معاون امور هنری ضمن قدردانی از تمامی هنرمندان و استادان که برای برپایی نهمین دوسالانه نگارگری تلاش کردند، و با تاکید بر نقش استادان نگارگری گفت: حضور استادان نگارگری از جمله استاد فرشچیان، جمال‌پور، آقامیری و... در این رویدادها ما را به اهداف خود در این زمینه نزدیک‌تر می‌کند.

هنرمندان دیگر استان‌ها اختصاص دارد. نکته جالب حضور بانوان هنرمند است که تعداد آن‌ها در این دوسالانه به مراتب از آقایان  بیشتر است.

طهماسبی همچنین از انتشار کتاب نفیس دوسالانه نگارگری خبر داد و گفت: کتاب نهمین دوسالانه نگارگری ایران با کیفیت بسیار خوب ارائه می‌شود که نسخه‌ای از آن به هنرمندانی که تصویر اثر آن‌ها در کتاب به چاپ رسیده اعطا خواهد شد.

در آیین گشایش نهمین دوسالانه نگارگری ایران، مجید ملانوروزی، مدیرکل هنرهای تجسمی و هنرمندانی از جمله محمدباقر آقامیری، محمد ناصری‌پور، عباس جمال‌پور، علی‌اصغر تجویدی و... حضور داشتند.

نهمین دوسالانه نگارگری ایران با همکاری مرکز هنرهای تجسمی معاونت امور هنری، انجمن نگارگری ایران ومرادخانی در پایان اظهار امیدواری کرد: هنر نگارگری باید از وضعیت موجود خود فاصله بگیرد و حرکت بیشتری را در این هنر شاهد باشیم. به این منظور باید در برنامه‌های آتی به این هنر توجه بیشتری داشته باشیم.

دبیر نهمین دوسالانه نگارگری ایران نیز گزارشی اجمالی از برنامه‌‌ریزی‌ها برای برگزاری این رویداد هنری ارائه کرد.

امیر طهماسبی با بیان این‌که نهمین دوسالانه نگارگری ایران از پنج گرایش مختلف تشکیل شده، گفت: پس از انتشار فراخوان بیش از هزار اثر به دبیرخانه رسید که در دو مرحله ارزیابی شد. هنرمندان استان‌ها در این دوره حضور چشمگیری داشتند و بیش از نیمی از آثار بخش نهایی به

موسسه توسعه هنرهای معاصر از دیروز در موسسه فرهنگی و هنری صبا آغاز شد و تا 10 دی‌ماه ادامه دارد.

در نهمین دوسالانه ملی نگارگری ایران 206 اثر از 176 هنرمند در بخش رقابتی و 70 اثر از 36 هنرمند از جمله مجید مهرگان، محمدباقر آقامیری، اردشیر مجرد تاکستانی، علی‌اصغر تجویدی، عباس جمال‌پور، اکبر مصری‌پور، محمد ناصری‌پور، عباس رستمیان و... به نمایش گذاشته شده است. 

 

*** گزارش تصویری

۱۶ آذر ۱۳۹۳ ۱۳:۲۱
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید