اخبار

برپایی نمایشگاه جایزه محتشم در نیاوران؛ مرادخانی: همه جهان باید آثار هنرمندان ایرانی را ببینند

برپایی نمایشگاه جایزه محتشم در نیاوران؛ مرادخانی: همه جهان باید آثار هنرمندان ایرانی را ببینند
نمایشگاه آثار منتخب بخش تجسمیِ دومین جایزه هنر و ادبیات محتشم، عصر چهارشنبه 26 آذر با حضور معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این جایزه گفت: برگزاری برنامه‌هایی مانند جایزه محتشم ارتباطی نزدیک با فرهنگ ایرانی اسلامی ما دارد و برآمده از باور دینی و ذوق هنرمندان ایرانی است.

او با بیان این‌که در حوزه فرهنگ و هنر خودمان دچار کم‌کاری هستیم، افزود: ما باید بیش از پیش برای معرفی مشاهیر فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی سرمایه‌گذاری کنیم. جایزه محتشم در ابتدای راه است و تا رسیدن به شرایط مطلوب نیاز به تلاش و اهتمام بیشتر دارد، اما آغاز حرکتی است برای معرفی هر چه بیشتر هنرمندان ایران اسلامی در زمینه‌های اعتقادی، دینی و مذهبی.

مرادخانی به ضرورت ورود نخبگان فرهنگ و هنر به برنامه‌هایی همچون جایزه محتشم اشاره کرد و گفت: ما باید از خلق آثار فرهنگی و هنری حمایت جدی به عمل آوریم که این حمایت می‌تواند از طریق عرضه مناسب و فروش این آثار باشد به صورتی که عواید مالی و معنوی آن به خود هنرمند اختصاص یابد.

معاون هنری وزیر ارشاد تاکید کرد: باید بتوانیم در آینده نزدیک در فضای مجازی آثارمان را معرفی کنیم. آثاری که هنرمندان ایرانی می‌آفرینند فقط مربوط به مخاطب ایرانی نیست بلکه آن‌ها را باید همه جهان ببینند. زمانی یکی ازدوستان می‌گفت اگر چند هزار دلار پول داشته باشیم می‌توانیم با استخراج بیشتر منابع نفتی و گازی، صدها میلیارد دلار درآمد کسب کنیم. دوست دیگری در پاسخ گفت ای کاش همان ده میلیارد دلار را داشتیم تا با استفاده از آن کاری موفق‌تر و مؤثرتر در زمینه شناساندن هر چه بهتر و بیشتر فرهنگ و هنر ایرانی انجام می‌دادیم.

او گفت: معرفی آثار ایرانی و بیان جایگاه والای فرهنگ ایرانی اسلامی نیاز به حمایت، برنامه‌ریزی و انجام کارهای پژوهشی، رفع نقاط ضعف و هم‌افزایی همه مسئولان و نهادهای فرهنگی و هنری دارد که امیدواریم در آینده نزدیک با تشریک مساعی همه هنرمندان و نقطه نظرات کارشناسان و مسئولان به این مهم دست یابیم.

مرادخانی سخنانش را این‌گونه پایان داد: قطعاً هدف از برگزاری جایزه‌ای همچون جایزه محتشم نظر به ارتقای کیفی آثار است. مفهوم ارزشی که در تک تک این آثار است بایداز سوی کارشناسان مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و به نظر می‌رسد بیش از آن‌که به ارائه خود اثر وابسته باشیم، نیاز داریم که این آثار در گستره وسیع‌تری و در فضاها و اماکن فرهنگی فراوانی به نمایش گذاشته شود.

در ادامه برنامه، برزین ضرغامی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفت: آن‌چه امروز شاهد آن هستیم حرکتی بزرگ و فرهنگی با عنایت همکاران و سعی و تلاش مسئولان در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران است.

او ادامه داد: پارسال برگزاری نخستین جایزه محتشم در بخش شعر و ادبیات بود. امسال احساس کردیم می‌توانیم معارف عاشورایی را با استفاده از زبان هنر به نسل جوان معرفی کنیم، بنابراین بخش هنری به این جایزه اضافه شد.

گفتنی است نمایشگاه آثار منتخب جایزه هنر و ادبیات محتشم از روز چهارشنبه 26 آذر تا دوم دی‌ماه هم‌زمان با دهه پایانیماه صفر و شهادت امام حسن مجتبی (ع)، امام رضا (ع) و رحلت پیامبر اکرم (ص) در گالری اصلی فرهنگسرای نیاوران برپا است.

بخش هنرهای تجسمی دومین جایزه هنر و ادبیات محتشم، در رشته‌های نقاشی، نقاشی‌خط، نگارگری، پوستر و تصویرسازی برگزار شد که از میان 410 اثر رسیده به دبیرخانه، 110 اثر با نظر هیات انتخاب آثار، به نمایشگاه راه یافت.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با حضور علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، برزین ضرغامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، سیدعباس سجادی، مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران و جمعی از شخصیت‌های فرهنگی و هنری در گالری فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

 

۲۹ آذر ۱۳۹۳ ۱۷:۴۴
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید