اخبار

پیام ”حسین پارسایی” به جشنواره تئاتر مقاومت

پیام ”حسین پارسایی” به جشنواره تئاتر مقاومت
"ضرورت سرمایه‌گذاری جدی در عرصه دفاع مقدس و مقاومت "
حسین پارسایی دبیرسیزدهمین جشنواره تئاترمقاومت طی پیامی از همه گروه‌هایی نمایشی حاضر در رپرتوار تئاتر مقاومت و همه گروه‌های متقاضی دراین رویداد هنری که همزمان با هفته گرامیداشت دفاع مقدس در شهرهای اهواز، تهران، مشهد، اسفراین، بجنورد، گرگان، رشت، اصفهان، شهرکرد، بروجن، کرمانشاه، کرج و اردبیل در حال برگزاری است قدردانی کرد.
 

به گزارش دریافتی پایگاه اطلاع رسانی هنر ایرانمتن پیام حسین پارسایی دبیر جشنواره تئاتر مقاومت به این شرح است:
"ضرورت سرمایه‌گذاری جدی در عرصه دفاع مقدس و مقاومت یکی از نیازهای اجتناب ناپذیر جامعه ماست و این نیاز با عنایت به تحولات منطقه‌ای و جهانی بیش از همیشه جدی‌تر و مبرم‌تر به نظر می‌رسد. از این رو، برپایی رپرتوار تئاتر مقاومت همزمان با هفته گرامیداشت دفاع مقدس فرصت مغتنمی می‌شود برای یادآوری و بازشناسی ظرفیت‌های مغفول تئاتر دفاع مقدس و روزنه‌ای است برای طرح نیازها و ضرورت‌ها در عرصه تئاتر مقاومت.
ملت بزرگ ایران دارای افتخارات درخشان بی شمار است. نگین این افتخارات دوران طلایی دفاع مقدس است که به مثابه گنجینه بی پایان و سرچشمه الهام بخش بر پیشانی تاریخ این سرزمین می‌درخشد و تا قرن‌ها خواهد درخشید و امروز در کشورهای منطقه و جهان اسلام شاهد تبلور و تجلی شعاع فرهنگ پایداری و مقاومت و بیداری هستیم که برآمده از متن دین، باورها و مبانی اخلاقی و اعتقادی و ارزشی ماست. در این میان، هنر؛ و هنر نمایش که آیینه تابناک حقیقت و حقانیت است نقش کارآمد و دشواری دارد. تئاتر بسان رسانه‌ای نافذ و تسخیرگر تا اعماق قلوب و اذهان رخنه می‌کند و قادر است با زبان رسا و گسترنده اش عظمت وقایع و رویدادها را انعکاس دهد.
هر چند که جنگ تحمیلی هشت ساله سال‌هاست که پایان یافته اما برای مبارزه علیه تاریکی، جهل و استکبار و رسیدن به قله‌های نور هرگز پایانی نیست و کسانی که می‌‌گویند عمر تئاتر دفاع مقدس به پایان رسیده، نسبت به این هنر و ارزش‌ها و ظرفیت‌های آن بیگانه‌اند.
تئاتر مقاومت به ارزش‌های انسانی و مسائل اخلاقی که در فرهنگ اسلامی و شرقی وجود دارد، مزین شده و هرگز متعلق به یک دوران نبوده و نیست. شهیدان با نثار جان خود در راه آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی میراث گران بهایی را در عرصه مبارزه با استکبار در اختیارمان قرار دادند تا با بهره جستن از مرام و منش زندگی آنان بتوانیم درعرصه های مختلف، یارای مقاومت را داشته باشیم. به عبارتی، زنده نگه داشتن یاد شهدا در این دوران با زبان فاخر و نجیب هنر کمتر از شهادت نیست.
رپرتوار تئاتر مقاومت که امسال در هفته گرامیداشت دفاع مقدس در استان‌های مختلف کشور برپا شده گامی است هرچند کوچک در مسیر هدف‌های بلند و بزرگ تا از طریق آن چشم‌اندازی بگشاییم به گستره لایتناهی زیبایی‌ها، عظمت‌ها، حماسه‌ها، عشق‌ها و شهادت‌هایی که ملت و سرزمین ما را بیمه کرده است و امید است برگزاری این رپرتوار نقطه عطفی برای آینده تئاتر دفاع مقدس و مقاومت شود و بستری باشد در جهت همدلی همه دلسوزان عرصه دفاع مقدس و عاشقان و شیفتگان فرهنگ مقاومت.
در پایان وظیفه خویش می‌دانم از همه گروه‌های شرکت کننده و آثار متقاضی که با هدف گرامیداشت هفته دفاع مقدس و پاسداری از فرهنگ پایداری و مقاومت در این رپرتوار و جشنواره سیزدهم تئاتر مقاومت شرکت کردند سپساگزاری نماییم. امیدوارم این حرکت ضمن جریان‌سازی درست و هدفمند در جهت تقویت و گسترش فرهنگ مقاومت و بازشناسی ظرفیت‌ها و ارزش‌های هنر دفاع مقدس طلیعه بخش افق‌های تازییی در حوزه تئاتر کشور شود.
گفتنی است سیزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس در بخش¬های مسابقه صحنه‌ای، بین‌الملل، مسابقه آثار عروسکی و کودک و نوجوان، ویژه، خیابانی، تلویزیونی و تولید نمایشنامه و نمایشنامه‌خوانی به همت بنیاد فرهنگی روایت و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع
مقدس و مرکز هنرهای نمايشی از 28 آبان تا 3 آذر همزمان با هفته بسیج برگزار می‌شود.

۶ مهر ۱۳۹۰ ۰۹:۴۲
به گزارش دریافتی پایگاه اطلاع رسانی هنر ایرانمتن |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید