اخبار

مرادخانی در پاسخ به خبرنگاران / از تحول در جشنواره‌های موسیقى تا هزینه تعمیر تئاتر شهر

مرادخانی در پاسخ به خبرنگاران / از تحول در جشنواره‌های موسیقى تا هزینه تعمیر تئاتر شهر
در موسیقى فجر امسال در حوزه ایران فرهنگی و جغرافیای ملل مسلمان کار مى کنیم / قبول دارم کار تعمیرات تئاتر شهر باید تا به حال تمام می شد اما نبود بودجه مانع پیشرفت است
علی مرادخانی، معاون هنرى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى دقایقى پس از کنسرت نور در برج آزادی به سوالات خبرنگاران حاضر در این رویداد پاسخ داد که حاوى نکات و خبرهاى جالب توجهى بود.

مرادخانی با اشاره به کنسرت نور توسط دو هنرمند آلمانی در تهران گفت: برنامه خوب و قابل توجهى بود و بسیار لذت بردم. خوشبختانه اقشار مختلف مردم هم استقبال بسیار خوبى از این اتفاق هنرى متفاوت به عمل آوردند که شاید تا به حال مشابه آن هم در کشورمان برنامه‌ای بدین شکل اجرا نشده بود. امیدوارم در آینده هم شاهد تدوام برنامه‌های اینچنینی باشیم. این یک تجربه خوب بود و سعی می‌کنیم با همکاری برج آزادی از این قبیل برنامه را در کشور افزایش دهیم.

 معاون امور هنری سپس در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مدیریت حمید رضا نوربخش در جشنواره موسیقی فجر  و حواشی این انتصاب گفت: بدیهى‌ست وقتى تصمیم‌هاى تازه‌اى گرفته مى‌شود و روال عادى و معمول سالیان پیش کمی به هم مى‌خورد، دوستانی که با این حوزه در ارتباطند از جمله دوستان خبرنگار، هر کدام بنا بر برداشت‌شان تحلیل‌هایى مطرح مى‌کنند، حال آنکه ایجاد تغییرات براى خلق فضاى جدید در جشنواره‌ها یکى از مطالبات جدى جامعه هنرى‌ست؛ کما اینکه اگر یادتان باشد خود رسانه‌ها نیز به طور مستمر مطرح مى‌کردند که بعضی از این جشنواره‌ها رفته رفته یک جریان تکراری را با خود همراه می‌کنند؛ لذا شما ناچارید که بی‌اندیشید تا افکار جدید را به جشنواره‌ها ورود دهید تا بتوانند در کارهای خود تحول ایجاد نمایند و در زمینه‌های مختلفی جستجو کنند . در همین راستا بنده با دوستان صحبت کردم که در جشنواره امسال در حوزه ایران فرهنگی و جغرافیای ملل مسلمان کار کنیم و یا فضای موسیقی را تفکیک کرده و در جشنواره از زمینه‌های مختلف آن استفاده کنیم تا به هر نحوی در این مجموعه حضور موثر داشته باشیم و اینها باعث شد تا دوستان پیشنهاداتی ارائه کردند مبنی بر اینکه ما می‌توانیم این کارها را با شرایطی که داریم انجام دهیم تا در جشنواره اتفاقى نو افتد. براى امسال فکر کردیم مدیر جشنواره‌ای تعریف شود که بتواند این نظرات را مدیریت کند و فضا را به آنچه که دنبالش هستیم، نزدیک کند تا در نهایت تحولاتی در جشنواره به وجود آوریم. تمامی اینها تمهیداتی هستند تا بلکه افرادی که نظراتی دارند بتوانند دست به دست یکدیگر داده تا شادابی را به فضای کار آورده و در نهایت به هدف جشنواره یعنی شادمانی همگان برسیم.

 وی ادامه داد: شاید ابلاغ و اعلام این خبر اینگونه بود که کمی حاشیه ساز شد اما من از همان سال اول فعالیتم نیز با خیلی سوالات روبرو بودم و در مورد رویکرد جشنواره بحث‌های فراوانی داشتم که بسیارى از آنها انعکاس رسانه‌اى هم داشت؛ پرسش این بود که جشنواره ما چه رویکردی باید داشته باشد؟ جشنواره‌ای که در ایران برگزار می‌شود چه تفاوتی با جشنواره‌های دیگر باید داشته باشد؟ به هر حال ایران باید یک هویتی در جشنواره برای خودش حتی در بخش بین‌الملل ارائه کند که با هر جاى دیگرى متفاوت باشد. برای اینکار چه باید کرد؟ برای اینکار باید جریانات مختلف را در کنار یکدیگر قرار دهیم تا همگان مسئولیت پذیر شوند تا پای اجرای کار بایستند .

 مرادخانی سپس در سوال خبرنگار دیگری درباره دوران تصدی او در دفتر موسیقی و شیوه برگزاری جشنواره موسیقی فجر در زمان فعلی نیز این گونه پاسخ داد: در دوران حضور من در دفتر موسیقی بخشی از کارها به همین شکل بود و من آن زمان خیلی در جشنواره دخالتی نداشتم. آقایان ترابی و نوربخش و ریاحی در این باره سالها تجربه دارند. آن زمان که ما آقای ریاحی را برای این مهم انتخاب کردیم، خودمان نیز به لحاظ اجرائی فعالیت کرده و با یکدیگر کار را پیش می‌بردیم. به نظر می‌رسد که تمام کارهایی که ما انجام می‌دهیم، برای تقویت آن شخص است که بتواند بهتر کارش را انجام دهد. آقایان ترابی، ریاحی، نوربخش و خود بنده و حتی شما که در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنید، یک مجموعه هستیم که باید دست به دست هم دهیم تا یک جشنواره خوب را برگزار کنیم. این جشنواره خوب چه تعریفی دارد؟ به چه بخشی از موسیقی‌مان رسیده‌ایم؟ چه نگاهی را توانسته‌ایم در جشنواره به درستی پیاده کنیم. اینها سوالاتی هستند که ما همیشه از یکدیگر می‌پرسیم. بنده تلاش می‌کنم که تمامی نیروهای فکری و اجرائی را در کنار یکدیگر قرار دهم تا اینها بتوانند در کنار یکدیگر یک شرایط مطلوب را برای یک جشنواره پر بار مهیا کنند.

 مرادخانی درباره جایزه محور شدن جشنواره موسیقی فجر نیز گفت: یک سالهایی جشنواره جایزه محور بود و یک سالهایی نیز جایزه را برداشتیم. اگر خاطرتان باشد آن سالهای ابتدایی، رقابتی بود که بعدها برداشته شد. عده‌ای می‌گویند که اگر جشنواره رقابتی باشد، انگیزه ایجاد می‌کند و هنرمندان شرکت می‌کنند و برخی نیز اعتقاد دارند که اینگونه نیست. ما باید شرایط را به گونه‌ای طراحی کنیم که مجموعه این قواعد را به خوبی بشناسیم. حتی در حوزه موسیقی، هنوز به نظر می‌رسد که نیاز به شناخت‌هایی هم وجود دارد. گاهی اوقات تغییرات لازم است. واقعیت این است که حوزه فرهنگ، حوزه سیالی است . ممکن است نسلی که امروز در حوزه موسیقی قرار گرفته‌اند، با نسل ۱۵ سال پیش تفاوت‌های زیادی کرده باشند و دوست دارند جایره بگیرند.

 وی ادامه داد: در هر صورت ما امسال با یکدیگر جلو می‌رویم . صحبت، کار و بررسی می‌کنیم و اگر دیدیم موفق بودیم، آن را گسترده‌تر می‌کنیم. اگر جشنواره را در یک انجماد نگه دارید، بعد از مدتی ممکن است همه چیز برایتان تکراری شود. باید شرایط را به گونه‌ای پیش برد که از جاهای مختلف بتوان تغییری در آن به وجود آورد. مثلاً ما یک سالهایی، چندین بخش مانند نواحی و جوان را به جشنواره اضافه کردیم و بعد از مدتی دیدیم که اینها خیلی زیاد شدند و براى هر کدام یک جشنواره مستقل گذاشتیم. در هر زمان این جریان سیال و یک روند تازه ایجاد کرده است. حالا به طور مثال  "جشنواره جوان" برای خودش جایگاهی پیدا کرده و ما باید در خود این جشنواره هم فکرهایی نوین تزریق کنیم تا به آن هم انگیزه‌ای نو بدهیم. مثلا وقتی که مطرح می‌شود جوانان ما می‌خواهند انواع موسیقی‌های مختلف را تجربه کنند، آیا جایگاهش آن است که در جشنواره این تجربه‌ها بازتاب پیدا بکند یا خیر؟ این را باید مطرح کرده و یک جاهایی نیز روی صحنه بیاوریم و نظر دهیم که چه باید کرد، اصلا جشنواره به همین دلیل ایجاد می‌شود.

 معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره روند بازسازی تئاتر شهر نیز گفت: ما به عنوان بهره‌بردار مجموعه تئاتر شهر، تمام علاقه‌مان این است که مجموعه‌هایی که در اختیارمان است؛ مانند مجموعه تئاتر شهر، برج آزادی ، فرهنگسرای نیاوران، تالار وحدت و .. هر روز بهتر شوند. سن مجموعه ساختمان‌های ما از مرز ۴۵ سال می‌گذرند، پس همه اینها نیاز به بازسازی دارند. به همین دلیل، ما در حال حاضر یک چالش بزرگ داریم که البته فعلا بخش تئاتر شهر را به علت نیاز بیشترمان به آن، شروع کرده‌ایم. مشکل ما این است که وقتی کار شروع شد و رو به جلو حرکت کردیم، کمبود امکانات، بودجه و تخصیص منابع کارمان را دشوار کرد که در صدد تامین آن هستیم، در این میان عدم وجود بودجه و عدم تخصیص، کار بازسازی را به درازا کشیده است. ما به عنوان بهره‌بردار این پروژه، تمام تلاش‌مان این است که هر کاری که از ما بر مى‌آید انجام دهیم تا هر چه زودتر این مشکل برطرف شود؛ معاونت هنرى، همه رسانه‌ها، مجموعه معاونت توسعه و جامعه هنرى را به مثابه یک نیرویی مى‌بیند که با وحدت مى‌تواند بر این مشکلات فائق آید و امور را پیش ببرد.

 وی درباره بودجه تئاتر کشور و عدم تخصیص آن نیز توضیح داد: بودجه هست ولی برای این بخش کم است! در حال حاضر بودجه عمرانی کشور دچار مشکل است، شخص بنده تمام تلاشم را خواهم کرد و نیز مى‌دانم آقای کار اندیش هم در این قضیه زحمت فراوان می‌کشد، به همراه یکدیگر تلاش‌مان را خواهیم کرد که تا پایان امسال، لااقل این دو سالن را آماده کنیم . سالن اصلی هم می‌بایست بعدها به جریان تعمیرات برود و به همین دلیل در شرایط کنونى بازسازی آن را شروع نمى‌کنیم. در سالی که به عنوان سال تئاتر هم اعلام شد، به نظر بنده لازم بود حتى لااقل همین توجه دیگران هم جلب شود که تلاش کسانی که مسئله‌شان تئاتر نیست هم به کار گرفته شود و آنها را نیز نسبت به این موضوع جذب کنیم.  من یکبار با آقای نوبخت، سخنگوى محترم دولت صحبت کردم و حتی آقای جهانگیری، معاون اول محترم دولت نیز یکبار در این زمینه کمک کرده‌اند و همه تلاش‌شان را می‌کنند تا کار پیش برود. اما قبول دارم، این کار باید تا به حال تمام می‌شد. عقب افتادن بازسازی به علت کمبود بودجه، بعدها می‌تواند خسارت بیشتری نیز برای ما به وجود بیاورد، چون وقتی کار متوقف می‌شود، تا کارگاه دوباره بخواهد راه بیفتد، برای ما هزینه بیشتری را به همراه خواهد داشت.

 وی درباره زمان اتمام بازسازی تئاتر شهر نیز گفت: با صحبتهایی که با مهندسین پروژه داشتیم از آنها خواهش کردم که هزینه پروژه تا به امروز و پایان اتمام کار را تا روز شنبه 18 مهرماه  اعلام کنند.

 مرادخانی در پایان نیز درباره رقم بودجه بازسازی تئاتر شهر نیز گفت: رقم دقیق را نمی‌دانم اما فکر می‌کنم حدود ۳ میلیارد هزینه شده و اگر ۲ یا۳ میلیارد دیگر ‌بودجه به ما داده شود، بتوانیم این پروژه را تکمیل کنیم .

۱۴ مهر ۱۳۹۴ ۱۲:۱۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید