اخبار

امضای تفاهم‌نامه بین موزه هنرهای معاصر و بنیاد آلمانی «پروس» با حضور معاونت هنری ارشاد و وزیر امور خارجه آلمان

امضای تفاهم‌نامه بین موزه هنرهای معاصر و بنیاد آلمانی «پروس» با حضور معاونت هنری ارشاد و وزیر امور خارجه آلمان
تفاهم‌نامه همکاری میان موزه هنرهای معاصر تهران و بنیاد فرهنگی «پروس» امضا شد.

وزیر امور خارجه آلمان در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری میان موزه هنرهای معاصر تهران و بنیاد پروس حضور یافت و از امضای این تفاهمنامه و دیدن آثار هنر مدرن اروپا در این موزه ابراز خرسندی کرد.

به گزارش مهر ، موزه هنرهای معاصر تهران عصر شنبه ۲۵ مهرماه میزبان فرانک والتر اشتان مایر وزیر امور خارجه آلمان، میشاییل بارون فون اونگرن اشترنبرگ سفیر این کشور در ایران و رییس بنیاد پروس آلمان بود که برای امضای تفاهمنامه همکاری به این موزه آمده بودند.

میشاییل بارون فون اونگرن اشترنبرگ سفیر آلمان در آغاز مراسم در سخنان کوتاهی با ابراز خرسندی از همکاری موزه هنرهای معاصر تهران با بنیاد پروس آلمان، امضای این تفاهمنامه را با هدف برپایی نمایشگاهی از آثار هنر مدرن آلمان و آثار هنرمندان ایرانی در برلین ذکر کرد.

علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی نیز در سخنان خود ابراز امیدواری کرد که این امضای تفاهمنامه بتواند برای آینده همکاری های بیشتر و موثرتری را در حوزه فرهنگ و هنر رقم زند.

مرادخانی امضای این تفاهمنامه را به فال نیک گرفت و افزود: این همکاری دریچه ای است که از طریق آن گنجینه های دیده نشده هنر ایران را برای علاقه مندان دنیا به نمایش می گذاریم.

مرادخانی همچنین درباره حضور نداشتن علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم توضیح داد: ما مطمئن نبودیم که وزیر امور خارجه آلمان به موزه هنرهای معاصر می آید و به همین دلیل از وزیر ارشاد نخواستیم که در این مراسم حضور یابد.

وزیر امور خارجه آلمان نیز در سخنان خود با اشاره به حضور نداشتن وزیر ارشاد در این مراسم گفت: نیازی به عذرخواهی بابت نبودن جناب وزیر نیست چرا که حضور ما در موزه با تأخیر همراه بود و این به دلیل به درازا کشیدن گفتگوهای ما با رییس جمهور ایران درباره بحران های خاورمیانه بود.

فرانک والتر اشتان مایر افزود: وقتی آثار هنرمندان را در موزه هنرهای معاصر تهران دیدم و معاون امور هنری وزارت ارشاد نیز درباره دیپلماسی فرهنگی سخن گفتند، من فکر می کنم که این دیپلماسی فرهنگی سهم بزرگی در این همکاری ها دارد، آثار موزه هنرهای معاصر تهران و گنجینه بزرگ آثار هنری آن به ما که در اروپا نقطه نظرات و پیش داوری هایی را درباره دین اسلام و ایران داریم، تغییر می دهد.

او با اشاره به غنای فرهنگی و هنری ایران یادآور شد: این باعث خوشحالی ماست که گنجینه ای از آثار هنر مدرن اروپا در این موزه وجود دارد.

او همچنین تأکید کرد: وقتی دیدم که یک هنرمند چگونه دموکراسی را از طریق آثار هنری خود نهادینه کرده است، آن زمان فهمیدم که چه آثار هنری خوبی در این موزه وجود دارد که قرار است در معرض دید عموم قرار گیرد.

وزیر امور خارجه آلمان تصریح کرد: این فقط یک تفاهمنامه نیست بلکه فرصت خوبی است برای جبران گذشته که امکان تبادل فرهنگی وجود نداشت و اکنون دوباره این امکان برقرار شده است.

او در پایان از برقراری دوباره امکان تبادل فرهنگی و هنری سپاسگزاری کرد و این فرصت را به همگان تبریک گفت.

در ادامه این مراسم با حضور وزیر امور خارجه آلمان، علی مرادخانی، مجید ملانوروزی رییس موزه هنرهای معاصر تهران و رییس بنیاد پروس، تفاهمنامه همکاری میان این بنیاد و موزه هنرهای معاصر تهران برای برپایی نمایشگاه آثار هنری امضا شد.

در ادامه این مراسم رییس بنیاد پروس با اشاره به یکی از آثاری که مربوط به سال ۱۹۷۲ است و در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می شود، گفت: قابل باور نیست که کریستو در بخش اداری پارلمان آلمان برای اجرایی شدن این اثر پیگیر بود و اکنون می توان دید که این اتفاق در قلب اروپا و برلین افتاده است. این خواسته ماست که بازتاب دهنده تاریخ و پروسه دموکراسی در آلمان است و اگر امکان نمایش این اثر در نمایشگاه برلین فراهم شود، اتفاق بسیار خوبی خواهد بود.

بازدید از نمایشگاه آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران بخش بعدی این مراسم بود و در پایان علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت ارشاد هدایایی از قبیل کتاب مجموعه آثار نگارگری ایران را به وزیر امور خارجه آلمان تقدیم کردبه گزارش خبرنگار سرویس هنرهای تجسمی ایسنا، وزیر امور خارجه آلمان در سفرش به ایران همراه مدیر بنیاد فرهنگی «پروس» از نمایشگاه «ذهنیت ملموس» در موزه هنرهای معاصر دیدن کرد. همچنین تفاهم‌نامه همکاری میان موزه هنرهای معاصر تهران و بنیاد فرهنگی «پروس» توسط مجید ملانوروزی - مدیر موزه هنرهای معاصر تهران - و شاوتر - مدیر بنیاد فرهنگی پروس - امضا شد.

براساس این تفاهم‌نامه، نمایشگاهی شامل 30 اثر از هنرمندان ایرانی و 30 اثر از هنرمندان خارجی از گنجینه موزه هنرهای معاصر در برلین برپا می‌شود. این نمایشگاه اواخر سال 2016 و اوایل سال 2017 میلادی برگزار خواهد شد.

طبق این تفاهم‌نامه، کشور آلمان به مرمت آثار موجود در موزه هنرهای معاصر کمک می‌کند و نیز به برگزاری دوره‌های مرمت و گنجینه‌داری برای موزه‌داران ایرانی می‌پردازد.

به گفته ملانوروزی، عواید حاصل از فروش بلیت‌های این نمایشگاه با پیش‌بینی بیش از 500 هزار تا یک میلیون نفر بازدیدکننده، صرف خریدن آثار بیشتر برای گسترش گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران و نیز بهبود شرایط نگهداری آثار و نورپردازی موزه مطابق تکنولوژی‌های روز دنیا خواهد شد.

او همچنین این رویداد را بهترین فرصت برای معرفی موزه هنرهای معاصر دانست و گفت: اجرای این تفاهم‌نامه موجب می‌شود کشورهای دیگری که درخواست برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها را دارند، براساس تجربه‌های‌مان به درخواست‌های‌شان رسیدگی کنیم.

ملانوروزی همچنین از رایزنی با هنرمندی فرانسوی به نام «پرسولاژ» و هنرمندی آلمانی به نام «کیفر» برای برگزاری نمایشگاه در دو سال آینده خبر داد. همچنین نمایشگاه آثار هنرمندی بلژیکی به نام «ویم» زمستان امسال در موزه هنرهای معاصر برگزار خواهد شد.

در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان ایران و آلمان، علی مرادخانی - معاون هنری وزیر ارشاد - اظهار امیدواری کرد که این رویداد بتواند برای همکاری‌های فرهنگی و هنری میان دو کشور، اقدامی متناسب و موثر باشد.

او همچنین گفت: ما این تفاهم‌نامه را به فال نیک می‌گیریم و آن را دریچه‌ای می‌دانیم تا هنر ایرانی و گنجینه‌های موجود در ایران را برای افراد علاقه‌مند در سراسر جهان به منصه ظهور برسانیم.

مرادخانی همچنین از حضور نداشتن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - علی جنتی - در این مراسم عذرخواهی کرد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر - وزیر امور خارجه آلمان - نیز با شاره حضور نداشتن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خطاب به مرادخانی گفت: نیازی به عذرخواهی از این بابت نیست، زیرا به‌دلیل طولانی شدن ملاقات با رییس‌جمهوری ایران، حضورمان در این مراسم با تأخیر همراه شد.

او با اشاره به پیش‌داوری‌هایی که درباره ایران و اسلام در اروپا وجود دارد، اظهار کرد: ایران از نظر هنرهای سنتی و هنرهای اروپایی، غنی‌ است و امضای این تفاهم‌نامه می‌تواند نقش بزرگی در دیپلماسی فرهنگی دو کشور داشته باشد.

۲۶ مهر ۱۳۹۴ ۰۸:۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید