اخبار

علی مرادخانی: طرح ˝توسعه معارف حماسه و عاشورا˝ در دستور کار وزارت ارشاد است

علی مرادخانی: طرح ˝توسعه معارف حماسه و عاشورا˝ در دستور کار وزارت ارشاد است
علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجلس عزاداری شهادت اباعبدالله حسین (ع) که در مسجد بنیاد رودکی برگزار شد گفت: باید در زمینه طرح ˝توسعه معارف حماسه و عاشورا˝ فعالیت کرد و آن را به ظهور رساند.
مجلس عزاداری امام حسین (ع) و یاران با وفای آن حضرت در مسجد بنیاد رودکی با حضور علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران کل و کارمندان معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندانی همچون ایرج راد، عبدالحسین مختاباد، حمیدرضا نوربخش، اسماعیل خلج، هوشنگ کامکار، حسن ریاحی، محمود عزیزی، محمد سریر، داود فتحعلی بیگی، طاهر شیخ الحکمایی سعید اسدی، جواد انصافی و....برگزار شد.

علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این مراسم، ضمن عرض تسلیت به جامعه شيعیان جهان و حاضران در این مراسم گفت: واقعه کربلا، از منظر هنری، واقعه‌ای قابل توجه است که هیچ فردی نمی‌تواند به راحتی از کنار آن عبور کند.

او بیان کرد: در روزی که تمامی مسلمانان جهان برای انجام حج به سمت مکه حرکت می‌کردند، امام حسین (ع) به عنوان رهبر مسلمین و یکی از مهمترین و بزرگترین مقام‌های سیاسی و دینی مسیر خود را تغییر داد. این حرکت معکوس نقطه‌ای است که هنر را شکل داد و برای همیشه ماندگار شد.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ارائه و خلق آثار مهم توسط هنرمندان در این حوزه اظهار کرد: ما می‌توانیم فعالیت‌های مهمی در این زمینه انجام دهیم، از جمله اتفاقات مهمی که طی روزهای گذشته شاهد آن بودیم، نمایشنامه‌خوانی "روز واقعه" به کارگردانی آقای محمد رحمانیان بود که توانست افراد مختلفی را با دیدگاه‌ها و تفاوت‌های فکری بسیار در مجموعه تئاترشهر گرد هم آورد و تحت تاثیر قرار دهد. این اتفاق مهمترین وظیفه هنر است و می‌تواند ما را با عمق مسائل و مفاهیم اساسی آشنا سازد.

مرادخانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اتفاقاتی که برای "اپرای عاشورا" طی روزهای گذشته اتفاق افتاده بود خاطر نشان کرد: ایجاد فضایی که طی روزهای گذشته به وجود آمد، خلاف اخلاق و معرفت انسانی بود و سبب شد تا فضا و ذهنیت نامناسبی نسبت به یک اتفاق زیبا رخ دهد. این کار شایسته‌ای نبود. بی‌شک انجام و خلق یک اثر هنری بسیار سخت و پیچیده است و نباید به راحتی از بین برود. ما باید نسبت به موضوعاتی که ریشه در باورها و اعتقادات ما دارند درست عمل کنیم و واقعیت‌ها را مورد توجه قرار دهیم تا بتوانیم از آن اتفاقات به درستی بهره ببریم.

این مقام مسئول در پایان عنوان کرد: یکی از مباحثی که امسال در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد، طرح "توسعه معارف حماسه و عاشورا" است. بنابراین باید در این حوزه فعالیت کرد و آن را به ظهور رساند.

ر ادامه این مراسم، ایرج راد مدیر عامل خانه تئاتر نیز طی سخنانی بیان کرد: هنری که انسان ساز باشد، بسیاری از مشکلات را از میان می‌برد. جوهر دین، جوهر حرکتی است که امام حسین(ع) در ره آن شهید شد. این مسیر عدالت، ارتباط انسانی و وحدت است. این مسائل از صداقت، خلاقیت و زیبایی نشات گرفته است. دین در تمام زمینه‌ها از جمله هنر اثرگذار بوده است و باید طبق آن حرکت کرد.

همچنین محمود عزیزی یکی دیگر از هنرمندان حاضر در این مراسم، گفت: ویژگی  ایام محرم و صفر شکلی از تزکیه نفس است. خاستگاه امام حسین (ع) ظلم ستیزی است که سبب اخلاق است. مسئله‌ای که گاهی ما آن را فراموش می‌کنیم.

او افزود: تعزیه یکی از وجوه هنری است که بسیار تاثیرگزار است و موسیقی، ادبیات و نمایش ما از این طریق حفظ شده است.

ر ادامه، عبدالحسین مختاباد نیز با تاکید بر حفظ آثار دینی و شکل صحیح ارائه آنها تاکید کرد: به گفته رهبر معظم انقلاب "هیچ تفکری ثبت نمی‌شود مگر آنکه با هنر آمیخته شود. در طی سالهای دفاع مقدس، آثار بسیاری در زمینه موسیقی، ادبیات، عکس و ... ایجاد شد که بخشی از تاریخ انقلاب ما را تشکیل می‌دهد. تاریخ هنر 35 ساله ما سراسر افتخار است و هنرمندان‌مان از هیچ‌چیز غافل نشدند. آنها با تمام محدودیت‌ها و سختی‌ها توانستند کارهای قابل توجهی را ارائه دهند. در این میان تنها باید به شکل ارائه مفاهیم و نحوه انتقال آنها توجه داشته باشم.

در پایان این مراسم، عبدالحسین مختاباد بخشی از قطعات با مضمون عاشورایی خود را خواند و مراسم تعزیه‌ای نیز توسط هنرمندان به نام تعزیه اجرا شد.

۲ آبان ۱۳۹۴ ۱۹:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید