اخبار

مرادخانى: هفت نگاه حتى براى توریست ها هم جالب است

مرادخانى: هفت نگاه حتى براى توریست ها هم جالب است
معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هشتمین دوره نمایشگاه هفت‌نگاه در فرهنگسرای نیاوران را افتتاح کرد .

علی مرادخانی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از نمایشگاه هفت نگاه گفت: " با توجه به تنوع آثاری که از نسل‌های مختلف جمع آوری شده این نمایشگاه نه فقط برای افراد متخصص بلکه برای مردم عادی هم بسیار دیدنی است. به نظر من اگر توریسم در کشور ما رواج پیدا کند برای بازدیدکننده خارجی هم دیدار چنین مجموعه‌ای خیلی جالب است و گویاى گستره وسیع زوایه نگاههاى هنرى در ایران است؛ من به صرافت افتادم که وقتی چنین نمایشگاه‌هایی برگزار می‌شود با کسانی که در حوزه توریسم کار می‌کنند ارتباط برقرار کنیم تا از این امکان استفاده کنیم."

مرادخانی درباره شکل‌گیرى فرهنگ خرید اثر هنری بین مردم گفت: "در کار فرهنگی استمرار مهم است. نمی‌توان انتظار داشت مردم همانطور که اتومبیل می‌خرند آثار هنری هم بخرند، چون ذائقه مردم خیلی مهم است. آنها کم‌کم باید در شرایطی قرار بگیرند که هزینه خرید اثر هنری را پرداخت کنند. اگر بتوانیم آثار را به درستی معرفی کنیم و رسانه‌هایی مانند صدا و سیما و مطبوعات به این مسائل بپردازند این نمایشگاه و خرید آثار هنری می‌تواند جایگاه خود را بهتر پیدا کند."

وی در مورد وضعیت اقتصادی هنرهای تجسمی گفت: هنرهای تجسمی نسبت به هنرهای دیگر وضعیت اقتصادی بهتری دارد چون بعضی هنرها خیلی وابستگی به امکانات دولتی و عمومی دارند اما مهمترین ویژگی هنرهای تجسمی وصل بودن به مردم است. تا مردم چیزی را نخواهند رشد نمی‌کند اما وقتی یک نفر در حوزه خود پذیرفته می‌شود دائم رشد می‌کند. این ویژگی هنرهای تجسمی موقعیتی را برایش ایجاد کرده که بتواند خود را در میان مردم نگاه دارد. وقتی اثر یک هنرمند دائم پیش خودش بماند و فروش نرود او انگیزه ای برای خلق اثر جدید ندارد. اما کسانی که اثرشان به فروش می‌رود شاداب‌تر هستند و مدام کارهای جدیدتری انجام می‌دهند که بتوانند قیمت کار خود را بالا ببرند. بنابراین تحولی هم در کار هنرمند ایجاد می‌شود. موضوع اقتصاد هنر برای ما بسیار مهم است و قطعا کارهای زیادی در مورد آن خواهیم کرد."

افرادی مانند: على مرادخانى، احمد مسجد جامعى، حجه الاسلام شاهمرادى، علیرضا سمیع آذر، على شیرازى، بابک اطمینانی، تاها بهبهانی، پری یوش گنجی و... از جمله کسانی بودند که در افتتاحیه هفت نگاه شرکت داشتند.

در روز افتتاحیه ٧٠ اثر از حدود ٦٠ هنرمند به فروش رسید که در میان آنها از آثار ٣٥٠ هزار تومانى تا اثرى از سهراب سپهرى به مبلغ ٢٠٠ میلیون تومان قرار داشت.

اتفاق جدیدی که در این دوره از هفت نگاه رخ داده است اختصاص گالری شماره 2 به ارائه نقاشی قهوه‌خانه‌ای است: 2 اثر از حسین قولرآغاسی در حوزه نقاشی عاشورایی در کنار آثاری از محمد مدبر، حسین همدانی، احمد خلیلی و... به نمایش درآمده است تا افرادی که علاقه‌مند به داشتن آثاری متفاوت از نقاشی کلاسیک ایران هستند، امکان خرید آنها را داشته باشند.

۲۴ آبان ۱۳۹۴ ۰۸:۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید