اخبار

آثار فریده لاشایی با حضور وزیر ارشاد و معاون امور هنری رونمایی شد

آثار فریده لاشایی با حضور وزیر ارشاد  و معاون امور هنری رونمایی شد
مراسم پیش نمایش آثار فریده لاشایی با عنوان ˝در جستجوی گمشده˝ با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون امور هنری، مجید ملانوروزی مدیرکل هنرهای تجسمی و جمعی از مهمانان خارجی و داخلی شامگاه جمعه 29 آبان‌ماه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.
علی جنتی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از این نمایشگاه با اشاره به اهمیت نمایشگاه "در جست و جوی گمشده" گفت: فریده لاشایی از هنرمندان تاثیرگذار که در رده بسیاری از هنرمندان مطرح جهانی است و این نمایشگاه با توجه به اینکه آثار این هنرمند را از مراکز و مجموعه های گوناگون گردآوری کرده حایز اهمیت است.

جنتی همچنین با اشاره به تاثیر برجام گفت: بی‌تردید برجام در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و از جمله در حوزه فرهنگ و هنر تاثیرگذار است و می تواند زمینه هایی را برای توسعه فرهنگ و هنر و تعامل بین المللی فرهنگ و هنر فراهم کند و ما امیدواریم بتوانیم هنر ایران را بیش از گذشته در جهان معرفی و مطرح کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تفاهم نامه موزه هنرهای معاصر تهران با بنیاد فرهنگی پروس آلمان اشاره کرد و گفت: این تفاهم نامه بیانگر آن است که فرصت هایی برای تعامل هنری فراهم است و کشورهای دیگری از جمله ایتالیا نیز خواستار آثاری از موزه هنرهای معاصر و تعامل و ارتباط فرهنگی هستند.

مجید ملانوروزی مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد در مراسم گشایش این نمایشگاه در جمع مهمانان ویژه آن گفت: موزه در راستای جریان‌ها و برنامه‌های معاصر ایران قدم می‌گذارد و امشب نیز با نمایش آثار یکی از مهمترین بانوان هنرمند ایرانی، فریده لاشایی یاد او را در این موزه گرامی می‌داریم.
ملانوروزی یکی از تفاوت‌های این نمایشگاه را با نمایشگاه‌های قبلی موزه در به کارگیری دو کیوریتور ایرانی و ایتالیایی در کنار هم ذکر کرد و افزود: آقای چلانت از کیوریتورهای مطرح اروپایی است که در کنار خانم فریال جواهریان کیوریتوری این نمایشگاه را بر عهده دارد. ما پیش از این نیز تجربه نمایشگاه "باغ ایرانی" را با همکاری و نمایشگاه‌گردانی خانم جواهریان داشته‌ایم و امیدوارم که این نمایشگاه و چیدمان آثارش بتواند ما را با مفهوم تازه کیوریتوری در ایران آشنا کند.
وی همچنین تصریح کرد: موزه هنرهای معاصر تهران بنا دارد از این پس برگزاری نمایشگاه‌هایی را با حضور کیوریتورهای جهانی آغاز کند.
در ادامه این مراسم جرمانو چلانت کیوریتور ایتالیایی این نمایشگاه در سخنان کوتاهی گفت: برگزاری این نمایشگاه بدون حضور هنرمند امکان پذیر نبود و بنابراین وجود خانم لاشایی باعث وجود این نمایشگاه و همه آثاری است که روی دیوار آویخته شده است.
جرمانو چلانت مدیر هنری بنیاد پرادا و یکی از دو دبیر این نمایشگاه ابراز امیدواری کرد که برپایی این نمایشگاه راه را برای همکاری‌های بیشتر در این زمینه باز کند.
فریال جواهریان کیوریتور ایرانی این نمایشگاه نیز در سخنانی اظهار کرد: برای من برگزاری چنین نمایشگاهی در چنین شرایطی به همراه یک کیوریتور بزرگ جهانی در موزه هنرهای معاصر تهران یک رویا بود و باید از مسئولان موزه هنرهای معاصر تهران که باعث تحقق یافتن این رویا شدند تشکر کنم.
این هنرمند در ادامه بیان کرد: برای من رویاست که این روش ادامه یابد و کیوریتورهای بین‌المللی بتوانند آثار هنرمندان مطرح کشورمان را در کنار آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش بگذارند.

وی در پایان با اشاره به بخشی از آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران که در کنار آثار فریده لاشایی روی دیوار رفته است، گفت: این گنجینه یک سرمایه ملی بسیار مهم است که همه ما به داشتن آن افتخار می‌کنیم، در حالی که بیشتر موزه‌ها در خارج از ایران حدود ۲۵ درصد از بودجه خود را از دولت دریافت می‌کنند و مابقی آن را بانیان هنر و هنردوستان فراهم می‌کنند، این رویای من است که بانیان هنر ایران به این موزه کمک کنند تا ساختمان آن مرمت شود و در شأن این گنجینه باقی بماند.
در نمایشگاه "در جستجوی گمشده" ۱۳۰ اثر از زنده یاد فریده لاشایی در زمینه نقاشی، شیشه، طراحی، ویدئوآرت و ... در کنار ۴۰ اثر از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درآمده است.

قرار است همایش یک روزه‌ای با حضور هنرمندان، منتقدان و صاحب‌نظران ایرانی و خارجی، روز یکشنبه اول آذرماه از ساعت ۱۴ تا ۲۰ در سالن اجتماعات موزه برگزار شود. در این همایش کاترین دزگر رئیس موزه گنت بلژیک، ونیشیا پورتر رئیس بخش هنر معاصر کشورهای اسلامی موزه بریتیش میوزیوم سخنرانی خواهند کرد. همچنین مدیا فرزین منتقد هنری، مرجان تاج‌الدینی مورخ هنر و فریال جواهریان دبیر نمایشگاه و جرمانو چلانت مدیر هنری بنیاد پرادا و دبیر نمایشگاه به‌صورت میزگرد درباره آثار به نمایش درآمده بحث و گفتگو خواهند کرد.

۱ آذر ۱۳۹۴ ۱۵:۳۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید