اخبار

مرادخانی: ما در وزارت ارشاد سعی کردیم راه‌ها را برای مردم کوتاه کنیم

مرادخانی: ما در وزارت ارشاد سعی کردیم راه‌ها را برای مردم کوتاه کنیم
جلسه ستاد صیانت از حقوق شهروندی و حریم امنیت عمومی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
دومین جلسه ستاد صیانت از حقوق شهروندی و حریم امنیت عمومی در سال 94 روز یکشنبه 29 آذرماه در معاونت هنری وزارت ارشاد برگزار شد. 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی سیف جمالی، در ابتدای این جلسه با بیان اینکه ستاد بازرسی وزارت کشور در 4 ماه گذشته با همه بخش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط بوده‌ است افزود: وزارت ارشاد منحصر به ساختمان وزارتخانه و شهر تهران نیست، بلکه در تمام کشور فعالیت دارد و ما از همه استان‌ها درخواست کردیم که فعالیت‌های خود را همراه با گزارش مکتوب و تصویری به ما منعکس کنند.

سیف جمالی افزود: تا به حال 19 استان فعالیت‌های خود را در زمینه حقوق شهروندی و عفاف و حجاب به ما ارائه دادند و تا پایان سال گزارش استان‌های دیگر هم به دست ما خواهد رسید. بر اساس این گزارش‌ها به نظر می‌رسد آنچه در وزارت ارشاد با نگاه حقوق شهروندی و عفاف و حجاب انجام شده است نتایج مثبت و ارزشمندی خواهد داشت. گاه فعالیت‌های جدی در این زمینه انجام شده است اما در انعکاس آن‌ها کوتاهی کرده‌ایم، بنابراین باید از این پس چنین فعالیت‌هایی به نحو احسن منعکس شوند.

جعفر نایب صدری، رییس هیئت بازرسی وزارت کشور از وزارت ارشاد اسلامی نیز در مورد فعالیت‌های انجام‌گرفته در این ستاد گفت: در این بازرسی‌ها به طور جدی تمام رده‌های وزارت ارشاد مورد بررسی قرار گرفته و به سؤالات ما پاسخ دادند. بازدیدهای میدانی و سرزده به بخش‌های مختلف این وزارتخانه و بعضی مراکز وابسته انجام شد و برنامه‌هایی که در طول سال 93 و نیمه سال 94 به اجرا درآمده و حتی برنامه‌های آینده آن‌ها بررسی شد.

صدری ادامه داد: بیش از 200 سؤال برای بررسی عملکرد بخش‌های مختلف این وزارتخانه طرح شده بود که بخش اعظم پاسخ سؤالات ما در دو حوزه حقوق شهروندی و حجاب و عفاف از میان گزارش‌های دوستان استخراج شد. تا به حال بیش از 75 درصد اقدامات لازم انجام شده است و برای جمع‌بندی نهایی باید نشست‌هایی در کارگروه مد و لباس، سازمان سینمایی، امور مطبوعات، شورای فرهنگ عمومی و... داشته باشیم.

او با اشاره به نتایج به دست آمده از بازرسی‌ها گفت: ارزیابی ما در مجموع مثبت و نشان‌دهنده رشد کمی و کیفی مناسبی است. در بازرسی از سالن‌های نمایش،NGO ها و... گزارش‌هایی به دست ما رسید و در مجموع ارزیابی از آن‌ها مثبت است. با توجه به اینکه دایره حقوق شهروندی بسیار وسیع است می‌توان در زمینه‌های مختلف مستندات آن را پیدا کرد.

پس از آن علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به نکات مطرح شده به نظر می‌رسد ابتدا باید بین دو گرایش عفاف و حجاب و حقوق شهروندی به یک جمع‌بندی مشترک برسیم تا بتوانیم این دو را در کنار هم بررسی کنیم، چون دو موضوع متفاوت را نمی‌توان در یک ترازو قرار داد.

مرادخانی افزود: تفاوت وزارت ارشاد با سایر وزارتخانه‌ها این است که بخشی از فعالیت ما مربوط به خودمان است و بخش دیگر آن به کارکرد ما مربوط می‌شود. در حوزه سینما، موسیقی، تئاتر، تجسمی و... می‌توانیم مفاهیم مورد نظر خود را ترویج دهیم و به عنوان مثال نحوه پوشش مجری یک برنامه می‌تواند عامل تبلیغی در موضوع عفاف و حجاب باشد. بنابراین آنچه در این وزارتخانه انجام می‌شود می‌تواند در سایر نهادها نیز تأثیرگذار باشد.

او با اشاره به موضوع حقوق شهروندی گفت: ما در این وزارتخانه سعی کردیم راه‌ها را برای مردم کوتاه کنیم. به عنوان مثال افراد برای دریافت مجوز مؤسسات تک منظوره، انتشار کتاب، آثار موسیقی و... قبلاً باید مدت‌ها منتظر می‌مانند، اما حالا این کار در یک ماه انجام می‌شود. با آماده کردن زیرساخت‌ها می‌توان به انجام کارها سرعت بخشید و بخش نظارت باید به این زیرساخت‌ها توجه کند تا مردم بتوانند حداکثر استفاده را ببرند. اگر حقوق شهروندی به خوبی اجرا شود به مباحث اعتقادی کمک زیادی می‌کند و ارزش‌هایی که ممکن است میان مردم کمرنگ شده باشد دوباره جان می‌گیرد.

عفت شریعتی، مشاور وزیر ارشاد در امور بانوان نیز گفت: وزارت ارشاد مجموعه متنوعی است که ما تلاش داریم در جهت اهداف صیانت از حقوق شهروندی و عفاف و حجاب اقدامات مناسبی در آن انجام دهیم و در موضوع عفاف و حجاب برنامه‌های بسیار خوبی در دست هست.

شریعتی افزود: قبلاً حلقه مفقوده‌ای در این موضوع وجود داشت که الان این مشکل حل شده است. وقتی می‌خواهیم به مسئله عفاف و حجاب بپردازیم مسئله تولید اهمیت زیادی پیدا می‌کند. هم‌اکنون ارتباطی که این وزارتخانه با اتحادیه پوشاک برقرار کرده است باعث شده موضوع عفاف و حجاب به دغدغه تولیدکنندگان هم تبدیل شود. در این راستا نمایشگاه‌های مختلفی که در طول سال برگزار می‌شود نشانه توجه به این مسئله است.

پروین داداندیش مشاور وزیرارشاد در امور زنان و خانواده هم گفت: حقوق شهروندی یک مجموعه متقابل بین مردم و حاکمان است و علاوه بر آنچه دولت وظیفه دارد برای رفاه و آسایش مردم انجام دهد، مردم هم وظایفی بر عهده دارند. نقش وزارت ارشاد در این زمینه بسیار پررنگ است و می‌تواند مردم را آموزش دهد و به شهروندان در مورد وظایفی که بر عهده دارند اطلاع‌رسانی کند.

پس از آن تعدادی از اعضای ستاد صیانت از حقوق شهروندی و حریم امنیت عمومی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ارائه گزارش و یا نکاتی در مورد فعالیت‌های انجام شده پرداختند.

۳۰ آذر ۱۳۹۴ ۱۰:۳۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید