اخبار

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایشگاه عکس بارگاه علوی را افتتاح کرد

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایشگاه عکس بارگاه علوی را افتتاح کرد
نمایشگاه عکس ˝بارگاه علوی˝ محمد خوشرو، عصر روز گذشته 12 دی‌ماه با حضور علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت ارشاد و آیت‌الله سید علی شفیعی نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در موزه هنرهای معاصر اهواز افتتاح شد.
شب گذشته در حالی بیست‌و پنجمین نمایشگاه استانی آثار عکس محمد خوشرو از بارگاه علوی در موزه هنرهای معاصر اهواز افتتاح شد که معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مدعوین آیین افتتاحیه بود . هر چند حضور او در این نمایشگاه باعث شد علاوه بر سخن گفتن پیرامون اهمیت نمایشگاه عکس های محمد خوشرو به جهت موضوعی و همچنین برپایی در استان‌های کشور درباره موزه هنرهای معاصر این شهر که به تازگی به بخش خصوصی واگذار شده و اهمیت این موضع نیز سخن بگوید.

هدف، شناخت معماری کشور

در ابتدای افتتاحیه که علاوه بر معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و مسئولین اداره کل ارشاد استان خوزستان و دیگر مسئولین و هنرمندان استانی حضور داشتند، محمد خوشرو عکاس و خالق عکس‌های بارگام امام علی(ع) در خصوص این نمایشگاه و مجموعه آثار خود در سال‌های گذشته اظهار کرد: از مجموعه آثاری که تاکنون ارایه داده‌ام چهار کتاب مجموعه عکس‌های انتزاعی، مجموعه عکس‌های عتبات عالیات در کشور عراق، سجده صاحب‌نظران و بر آستان رضا (ع) که شامل عکس‌های بارگاه امام رضا (ع) است به چاپ رسیده است.

وی هدف اصلی خود از خلق این آثار هنری شناخت معماری ایرانی اسلامی برشمرد و گفت: قصد داشتم مردم را با این هنر زیبای ایرانی بیشتر آشنا کنم و هیچ جایی را مناسب‌تر از بارگام ائمه معصوم ندیدم.

خوشرو همچنین شناخت مصادیق معماری و هنر صنعتگرانی که در شکل‌گیری عتبات عالیات نقش بسزایی داشتند را از دیگر اهداف خود برای انتخاب این مجموعه هنری برشمرد.

آیت الله سید علی شفیعی نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری نیز در حاشیه دیدارش از نمایشگاه افزود: در زمان حاضر با دیدن این عکس‌ها و معماری‌های جدید تفاوت‌ها را نسبت به گذشته به وضوح احساس می‌کنم و چیزی که در این بین بارز و قابل توجه است عملکرد بی‌نظیر هنرمندان ایرانی دراین بارگاه مقدس است.

نمایشگاه عکس‌های بارگاه امام علی(ع) نگاهی به مباحث هویت ایرانی دارد

علی مرادخانی نیز در حاشیه آیین افتتاح نمایشگاه مجموعه عکس‌های محمد خوشرو از بارگام امام علی (ع) در جمع اصحاب رسانه گفت: نمایشگاه عکس‌های بارگام امام علی (ع) نگاهی به مباحث هویت ایرانی دارد. مقرر شد این نمایشگاه در سراسر کشور برپا شود چرا که نوع معماری، کاشی‌کاری‌ها و نوع اتفاقاتی که در چند سال گذشته در بارگام امام علی (ع) رخ داده بیشتر به دست استادکاران ایرانی صورت گرفته است.

مرادخانی با بیان اینکه با برپایی این نمایشگاه می‌توانیم هنر ایرانی را در کشور نیز در معرض دید مردم قرار داده و هنر زیبای معماری ایرانی را به ملت شریف ایران بیش از گذشته بشناسانیم.

وی ضمن تاکید بر شناخت هرچه بیشتر هنر و معماری ایرانی یادآور شد: امیدوارم چنین نمایشگاه‌هایی در سراسر کشور تداوم داشته باشند.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: هرساله بسیاری از مردم به عتبات عالیات سفر کرده اما ممکن است دقت لازم را در توجه به این هنرهای ایرانی نداشته باشند که برپایی این نمایشگاه آن‌ها را به صورت کامل با هنر دست ایرانی آشنا می‌سازد.

وضعیت موزه اهواز مطلوب شد

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اما در حاشیه این آیین افتتاحیه درباره واگذاری موزه هنرهای معاصر اهواز به بخش خصوصی گفت: در سیاست‌های عالی دولت به این نتیجه رسیدیم اماکن و فضاهایی که در شرایط نامطلوبی قرار داشتند را از طریق بخش خصوصی احیا کنیم همانگونه که موزه اهواز بعد از سال‌ها به یک مکان مطلوب هنری تبدیل شده است.

مرادخانی با بیان این که در مباحث مختلف بخصوص در حوزه هنرهای معاصر فعالیت‌های جدیدی آغاز شده است گفت: در سیاست‌های عالی دولت به این نتیجه رسیده‌ایم که اماکن و فضاهایی که در شرایط نامطلوبی قرار داشتند را از طریق بخش خصوصی احیا کنیم همانگونه که این موزه بعد از سال‌ها به یک مکان مطلوب هنری تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه احتمال برگزاری بخشی از جشنواره تجسمی فجر در خوزستان وجود دارد گفت: جشنواره‌های مختلف ما بخصوص جشنواره تجسمی فجر به زودی آغاز خواهد شد و امید است بخشی از این جشنواره درخوزستان برگزار شود.

نمایشگاه مجموعه عکس‌های محمد خوشرو از بارگاه امام علی (ع) تا 17 دی‌ماه همه روزه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برای بازدید عموم آزاد است.

 این نمایشگاه از 22 خرداد سال جاری آغاز به کار کرد و تاکنون در 25 استان برپا شده است و تا پایان سال نیز در سایر استان‌ها برپا می شود. گفته می شود این نمایشگاه درموزه هنرهای معاصر اهواز به دلیل فضای محدودی که داشت تنها بخشی از نمونه آثار به نمایش گذاشته شده است.

 

۱۳ دی ۱۳۹۴ ۱۲:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید