اخبار

با حضور معاونان امور هنری و توسعه مدیریت و منابع انسانی ، تالار قشفایی بازگشایی شد

با حضور معاونان امور هنری و توسعه مدیریت و منابع انسانی ، تالار قشفایی بازگشایی شد
تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر بعد از چندین ماه تعطیلی به دلیل بازسازی، عصر روز جمعه ۲ بهمن‌ماه با حضور مدیران و مسئولان وزارت ارشاد و هنرمندان تئاتر بازگشایی مجدد شد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن بر عهده امیر کربلایی‌زاده بود، پریسا مقتدی رئیس مجموعه تئاتر شهر به ارائه سخنانی کوتاه پرداخت و گفت: سالن قشقایی حدود ۱۵ درصد تا تکمیل شدن فاصله دارد اما بخش اعظم از سالن و امکانات فنی آن که مرتبط با هنرمندان تئاتر و مخاطبان است، آماده شده و در جدول سی و چهارمین جشنواره بين‌المللی تئاتر فجر قرار گرفته است.
در ادامه علی‌اصغر دشتی از اعضای شورای هنری سالن قشقایی نیز به ارائه گزارشی در خصوص فعالیت‌های این شورا پرداخت و یادآور شد: ما امیدوار بودیم که شاهد بازگشایی مرکز مطالعات اجرایی قشقایی باشیم ولی ما از طریق جدول جشنواره تئاتر فجر از بازگشایی مجدد این سالن مطلع شدیم. توجه ما در این مرکز روی پروژه و گروه‌های تئاتری است.
وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲ پروژه از ۱۲ گروه برای اجرا در این مرکز قطعی شده و ۸ اثر دیگر در اولویت دوم ما قرار دارند ضمن اینکه ۲ نمایش خارجی از آلمان و آرژانتین هم برای اجرا در مرکز مطالعات اجرایی قشقایی متقاضی هستند.
این کارگردان تئاتر در ادامه نیاز به استمرار، انعقاد مدل جدید از قرارداد از سوی انجمن هنرهای نمایشی وزارت ارشاد با گروه‌های انتخاب شده برای حضور در این مرکز، همکاری جدی و برنامه‌ریزی شورای نظارت و ارزشیابی و همچنین برنامه‌ریزی مدیریت تئاتر شهر برای تأمین پرسنل مورد نیاز برای همکاری با مرکز مطالعات اجرایی قشقایی را از جمله موارد و شرایط مورد نیاز برای پیشبرد اهداف این فضای تئاتری دانست.
در بخش دیگری از این مراسم مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی نیز درباره وضعیت بازسازی تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر، اظهار کرد: سعی شد تا با همه امکاناتی که داریم، بازگشایی این سالن با حداقل کاستی‌ها همراه باشد و باقیمانده کاستی‌ها هم به زودی برطرف شوند.
وی افزود: یکی از بخش‌های مهم در وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایجاد این فضاهای تئاتری است. امیدوارم باقیمانده بازسازی مجموعه تئاتر شهر هم با حمایت معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر ارشاد و معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شود. امیدوارم سال آینده تأمین اعتبار شود تا تئاتر شهر از حالت خستگی خود خارج شود.
مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان اینکه برای توسعه تئاتر باید به همه ابعادش فکر کرد، یادآور شد: نمی‌توان سرفصل‌های آکادمیک و آموزشی را به روز نکرد. یک کارگردان صاحب ایده باید فضا و شرایطی مناسب را در اختیار داشته باشد.
شفیعی ادامه داد: امیدوارم در ساخت سالن‌های نمایشی طرحی نو دراندازیم. متأسفانه تنها ۲۵ درصد از مجتمع‌های ساخته شده با زیربناهای چند هزار متر مربعی برای هنرمندان قابل استفاده هستند. هنوز مهندسین مشاور آگاه به فضاهای هنری کم داریم که با شرایط نوین هنر آشنا باشند.
فرهاد آییش دیگر سخنران مراسم بازگشایی مجدد تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر بود. وی اظهار کرد: در این مدت که به دلیل تمرین نمایش جدیدم در تئاتر شهر بودم، متوجه شدم که به امنیت، طراحی ورود و خروج و سالن انتظار تالار قشقایی فکر شده است.
وی با بیان اینکه کمیت در نهایت به کیفیت تبدیل می‌شود، ادامه داد: ما یکسری جوان‌هایی داریم که واقعا اثر انگشت خود را در تئاتر نشان می‌دهند. افزایش تعداد مخاطب، سالن‌ها و هنرمندان مستعد نوید یک شکوفایی در تئاتر است.
این بازیگر و کارگردان شناخته شده تئاتر با بیان اینکه در دوره‌ای هستیم که به نظر من تئاتر رشد تصاعدی دارد، متذکر شد: نقد خیلی خوب است ولی نق زدن خوب نیست. تئاتر ما واقعا نیاز به بودجه دارد. چندی پیش متوجه شدم که بودجه تئاتر ما کمتر از پول یک فوتبالیست است. از سیاستمدارانی که پول دست‌شان هست خواهش می‌کنم بیشتر به تئاتر کمک کنند.
سپس علی‌اصغر کاراندیش معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر ارشاد نیز نیاز به باور مردم و مسئولین را در خصوص اینکه فرهنگ و هنر زیربنای توسعه پایدار در مسائل اجتماعی و سیاسی است، شاه‌کلید بحث فرهنگ و هنر دانست و گفت: الآن در وزارت فرهنگ و ارشاد این باور وجود دارد. امیدواریم در برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت و بلندمدت خود این زیرساخت‌ها را نهادینه کنیم.
وی ادامه داد: بودجه سال ۹۲ ما در حوزه‌های هنری و بحث نشریات افزایش نداشت اما توانستیم در سال ۹۵ بودجه معاونت هنری را با توجه به افزایش ۱۴ درصدی بودجه دولت، ۷۸ درصد افزایش دهیم. یعنی به نسبت گذشته ۸۲ درصد در حوزه نمایش، ۵۱ درصد در حوزه تجسمی و ۴۰ درصد در حوزه سینما در سال ۹۵ افزایش بودجه خواهیم داشت.
کاراندیش در ادامه سخنان خود با بیان اینکه سرانه فضاهای فرهنگی ما در حال حاضر ۱۵ سانتیمتر است که باید این سرانه حداقل ۴۵ سانتیمتر باشد، اظهار کرد: ما ۷۱ پروژه ملی در حوزه ساخت و ساز فضاهای فرهنگی و هنری و ۲۲۰ پروژه استانی در این زمینه داریم که در مجموع ۲۲۰ میلیاد تومان بودجه این طرح‌های عمرانی در حوزه فرهنگ و هنر است.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر ارشاد تأکید کرد: باور کنید مسئولین در وزارتخانه و هم در دولت تلاش می‌کنند تا مشکلات را مرتفع کنند. مشکلی که از قبل بوده این است که دولت درآمد ندارد و به سختی مملکت را اداره می‌کند. در استان‌ها مشکلات و کمبودها به مراتب بیشتر از تهران است در صورتیکه ما در آن استان‌ها هم نخبگان و استعدادهای زیادی داریم که باید آموزش داده شده و حمایت شوند.
در بخش پایانی این مراسم نیز علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کار کلیدی را کسانی انجام می‌دهند که تئاترهای خصوصی را راه‌اندازی می‌کنند، افزود: ما در بخش نگهداری فضاها و مکان‌ها گرفتار مشکلاتی هستیم که امیدواریم این بخش را بهبود ببخشیم.
وی اظهار کرد: خوشبختانه تئاتر در این سال‌ها خیلی خوب شده است و خیلی جاها حرف برای گفتن دارد.
مرادخانی تأکید کرد: همه کار در اختیار دولت نیست و کسانی که در این زمینه امکانی دارند، از تئاتر حمایت کنند و ما هم در وزارت ارشاد شرایط مناسب را برای این افراد نظیر پرداخت وام و فراهم کردن و امکانات دیگر، فراهم می‌کنیم.
در این مراسم هنرمندانی چون اصغر همت، حمید مظفری، ‍ژاله صامتی، شکرخدا گودرزی، فارس باقری و حمید پورآذری حضور داشتند.

۳ بهمن ۱۳۹۴ ۰۸:۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید