اخبار

حمایت ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از موسیقی مقامی خواف

حمایت ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از موسیقی مقامی خواف
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به ظرفیت قابل توجه هنر بویژه موسیقی مقامی در شهرستان خواف، این وزارتخانه برای حمایت از هنر و توسعه امکانات و زیرساخت های آن اعتبار ویژه ای اختصاص می دهد.
به گزارش ایرنا، علی مرادخانی پنجشنبه شب در آیین نکوداشت استاد عثمان محمدپرست که در مجتمع فرهنگی – هنری خواف برگزار شد، افزود: شهرستان خواف قطب موسیقی مقامی در کشور است و مجتمع مدرس این شهرستان با این نگاه در سال 80 ساخته شده است.
وی بیان کرد: این اندیشه در معماری مجتمع فرهنگی و هنری مدرس لحاظ شده و امروز این مجتمع برجسته تر از نمونه های مشابه در سایر شهرستان هاست و تلاش می کنیم با اختصاص اعتبار این مجتمع را بیشتر تجهیز کنیم.
وی اظهار کرد: استاد عثمان محمد پرست گوهر و ستاره بی بدیل موسیقی ایران است که باید قدردان این گوهر بود زیرا دیگر کمتر مانند ایشان در حوزه موسیقی مقامی پیدا نمی شود.
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاد محمدپرست را صاحب اندیشه و فرهیختگی خواند و گفت: باید در محضر استاد شاگردی کرد و از وی درس نیکوکاری آموخت و ساخت 700 مدرسه توسط ایشان منجر به سربلندی مردم این خطه شده است.
مرادخانی با اشاره به اینکه نوع اجرای موسیقی این استاد منحصر به فرد است، افزود: بی تردید می توان ادعا کرد که نوع موسیقی که استاد محمدپرست می نوازد برگرفته از ابداع هنری خود وی است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ساخت افزون بر 700 مدرسه توسط استاد عثمان محمدپرست گفت: استاد مرد بزرگی در مدرسه سازی و نیکوکاری است که موجب سربلندی مردم این شهرستان شده است.
وی تصریح کرد: موسیقی این خطه از کشورمان تامل و تفکر برانگیز است به طوری که آرامش را برای مخاطب به ارمغان می آورد، لذا ضروری است این ویژگی از موسیقی و منحصر به فرد بودن نوع موسیقی که استاد محمدپرست می نوازد را ساختارمند کرد تا برای آیندگان بماند.
مرادخانی اضافه کرد: تمام هزینه های گردآوری کتاب که قرار است با موضوع هنر عثمان محمدپرست تدوین شود توسط معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین می شود.
وی با تاکید بر آنکه موسیقی خراسان اقیانوسی است که تاکنون اقدامی برای حفظ و توسعه آن انجام نگرفته است، افزود: مهمترین دغدغه این وزارتخانه انتقال، گسترش و شناساندن موسیقی مقامی به جامعه است زیرا هویت ما به این موسیقی مقامی وابسته است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برگزاری جشنواره های مختلف موسیقی مقامی، اعزام هنرمندان به کشورهای مختلف و برگزاری هفته های فرهنگ و هنر را برای شناساندن موسیقی مقامی به جامعه در پیش گرفته ایم که اعزام گروه هنرمندان خوافی به کشور ایتالیا و اجرای آنها در اکسپو میلان گواهی بر این مدعاست.
در ادامه این آیین نکوداشت ضمن تجلیل از استاد عثمان محمدپرست از کتاب 'زخمه های شیدایی' و نیز تابلو نقاشی که از استاد کشیده شده بود توسط معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.
اجرای نمایش آیینی، اجرای موسیقی های متنوع و سخنرانی های مختلف از دیگر برنامه های مراسم نکوداشت این دوتارنواز خوافی بود.
به گزارش ایرنا، استاد عثمان محمدپرست 85 ساله اهل سرزمین هنرپرور خواف در خراسان رضوی است، وی از هشت سالگی نواختن دوتار را آغاز کرده که تاکنون موفق به دریافت جوایز بسیاری از جشنواره های ملی و بین المللی شده است و نغمه 'نوایی نوایی' با دوتار این استاد شهرت جهانی دارد.
شهرستان 130 هزار نفری خواف در 267 کیلومتری مشهد، مرکز استان خراسان رضوی واقع است.
۱۸ بهمن ۱۳۹۴ ۱۴:۱۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید