اخبار

شاه آبادی: مردم از تئاتر اندیشه متعالی می خواهند

شاه آبادی: مردم از تئاتر اندیشه متعالی می خواهند
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی , تئاتر را نیازمند یک نقشه راه اصولی دانست و گفت: تفکر در هنر تئاتر بسیار متعالی است و مردم جامعه و مخاطبان تفکر سطحی و پایین را نمی پذیرند و از تئاتر اندیشه متعالی می خواهند.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید شاه آبادی  در مراسم اختتامیه بیست و سومین جشنواره تئاتر منطقه شش کشور که در جزیره قشم برگزار شد، به اقداماتی که در حوزه تئاتر کشور انجام شده است، اشاره کرد و افزود: هم اکنون هنرمندان تئاتر بیش از گذشته صاحب حق شده اند و در هر استان 40 الی 50 گروه نمایشی فعّال وجود دارد که مسئولیّت ارتقاء و صیانت از آن بر عهده ی خود هنرمندان است.
وی جشنواره های منطقه ای تئاتر را منشاء تحولات عظیم در حوزه ی هنر نمایش دانست و عنوان کرد: حضور گروه های تازه مجوز گرفته و انجام اجرای عموم قبل از جشنواره دو اتفاق بسیار خوبی بود که در جشنواره های منطقه ای به وقوع پیوست که نشان از شکل گیری نقشه ی راه در این حوزه دارد.
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: برنامه ریزی ما در حوزه هنر بر اساس پیامهایی است که از سوی هنرمندان ارسال می شود و این مطالبات در بسیاری از موارد به حق است و باید جهت اجرایی شدن آن ها برنامه ریزی صورت گیرد.
شاه آبادی اضافه کرد: تئاتر می تواند به خوبی منویات و اندیشه هنرمند را بیان و انعکاس دهد و مطمئن هستم اگر زمانی نیز بخواهد اندیشه ای در جامعه شکل گیرد بروز و ظهور اولیّه آن از تئاتر است.
وی بر گسترش فضای اجرای عموم نمایش در جامعه تأکید کرد و افزود: در این صورت است که هنر تئاتر به هنری مردمی با پشتوانه اقشار جامعه تبدیل خواهد شد.
وی آسیب شناسی در حوزه تئاتر را بسیار سودمند دانست و اظهار کرد: این آسیب شناسی باید توسط هنرمندان تئاتر، پیشکسوتان صورت گیرد زیرا امروز حوزه تئاتر بیش از هر زمان دیگر نیازمند آسیب شناسی است.
شاه آبادی بر گسترش اخلاق و کرامت انسانی در تئاتر تأکید کرد و افزود: اندیشه اسلامی باید با زبان تئاتر بیان و عرضه شود و در تئاتر آن گونه عمل شود که منطق با اسلام و درخواست عموم مردم باشد.
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: جشنواره های تئاتر عرصه ای است که هنرمندان اثر خود را عرضه و ارزیابی کنند و مسئولان نیز وظیفه دارند برای کشف استعدادها و خلاقیت های جدید تلاش و سرمایه گذاری کنند.
در مراسم اختتامیه این جشنواره هیات داوران متشکل از "فریندخت زاهدی، جلیل فرجاد و محمود پاک نیت" پس از قرائت بیانیه نفرات برتر را به شرح زیر اعلام کردند:
در بخش طراحی پوستر احسان ضرغامیان پور، موسیقی مصطفی راغب، گریم فرزاد نارنجی، طراحی صحنه مجتبی رستمی فرد و رضا کرمی زاده.
دربخش بازیگران زن: بدون اولویت طیبه نیک آزاد، رعنا مومنی، زهرا امیری، فرشته انصاری و آناهیتا روژبار
دربخش بازیگران مرد: بدون اولویت حیدر رحیمی، حمید محسناوی پور، ناصرآل خمیس، محمد طاهری و مهدی تقی زاده
در بخش کارگردانی: رضا کرمی زاده کارگردان نمایش «چاقوی دم کرده شب اول»، رامین رخ افروز کارگردان نمایش «اعترافاتی درباره زنان» دوم و ندا اعتمادی کارگردان نمایش «خوشه پروین» سوم
در بخش نمایشنامه نویسی: رضا گشتاسب نویسنده نمایش «چاقوی دم کرده شب اول»، مرجان یدالله زاده و ندا اعتمادی کیا نویسندگان نمایش «خوشه پروین» دوم و مجید جوادیان نویسنده نمایش «جک، جوک و جوکر» سوم راه یافت.
هیات داوران در پایان نمایش های "چاقوی دم کرده شب"به کارگردانی رضا کرمی زاده از شهرستان یاسوج و "اعترافاتی درباره زنان" به کارگردانی رامین رخ افروز از شهرستان زاهدان را بدون اولویت به عنوان نمایش‌های برتر این جشنواره راه یافته به سی امین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و نمایش "آخرین نامه" به کارگردانی حمید مسناوی پور از شهرستان یزد به جشنواره بین المللی مقاومت معرفی کردند.
بیست وسومین جشنواره تئاتر منطقه شش کشور با رقابت 12 گروه نمایشی و شرکت استان‌های فارس، خوزستان، یزد، کهکیلویه و بویراحمد، سیستان وبلوچستان و بوشهر از 8 تا 11 آبان ماه در سالن نمایش مجتمع فرهنگی هنری خلیج فارس جزیره قشم برگزار شد.
۱۴ آبان ۱۳۹۰ ۱۳:۱۲
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید