اخبار

جنتی: به جای لغو کنسرت‌ها به گسترش هنر ایرانی اسلامی بپردازیم / مرادخانی: بودجه موسیقی دو برابر شد

جنتی: به جای لغو کنسرت‌ها به گسترش هنر ایرانی اسلامی بپردازیم / مرادخانی: بودجه موسیقی دو برابر شد
آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت تهران برگزار شد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه جشنواره فجر گفت: جشنواره موسیقی فجر، جلوه‌گاه هنر موسیقی است و حالا با برگزاری سی و یک دوره از این جشنواره، روزهای پرامیدی برای کسانی که به اعتلای اندیشه اهتمام می‌ورزند، به وجود خواهد آمد. بهره‌مندی از هنر موسیقی بیشتر از هر هنر دیگری است. گردش مالی این هنر هم از هنرهای دیگر بیشتر است و ما می‌دانیم که هنر موسیقی در اقتصاد هنر نقش اساسی دارد. موسیقی ظرفیت‌های متنوعی دارد که می‌تواند ابزار بسیار مناسبی در عرصه دیپلماسی باشد اما متأسفانه در برخی از دوره‌های جشنواره، پیرامون این موضوع بی‌توجهی شده است. در هر صورت من امیدوارم که این هنر بتواند جایگاه خود را پیدا نماید. این روزها شاهد این بوده‌ایم که سرمای زمستان را گرمای موسیقی تعدیل کرده است.

وزیر ارشاد افزود: حضور پررنگ مخاطبان موسیقی در سالن‌های مختلف، نشان‌دهنده علاقه مردم به هنر موسیقی و این جنس فضاها است. به راستی چه چیزی زیباتر از فرهنگ می‌تواند انسان را به تعقل وا دارد،؟ فرهنگی که موسیقی نیز شاخه‌ای از آن است. پس همه ما باید در کنار تعصبات افراطی به آنچه شرح مقدس مباح دانسته توجه نماییم و به جای لغو کنسرت‌ها به گسترش هنر ایرانی – اسلامی بپردازیم و این را بدانیم که موسیقی از بهترین و رساترین شیوه‌های انتقال فرهنگ و روشی برای رسیدن به آرامش و فراغت جوانان است. حمایت از فرهنگ ایرانی – اسلامی، از عوامل بازدارنده تهاجم فرهنگی است که هیچ‌گاه نباید در مسیر این امر مهم مانعی ایجاد کرد. متأسفانه در ماه‌های اخیر علیرغم صدور مجوزهای قانونی از طرف نهادهای دولتی شاهد لغو کنسرت‌ها هستیم و عده‌ای با استفاده از امکانات مختلف تلاش می‌کنند کنسرت موسیقی را فعلی خلاف شرع تلقی نمایند. البته گاهی تخلفاتی از سوی مجریان و مستمعان کنسرت گذاری رخ می‌دهد اما ما در عین احترام به همه عقاید و آراء، به کسانی که دانسته و نادانسته فضا را بر هم می‌ریزند می‌گوییم که چنین رویکردی صحیح نیست. کسانی که دغدغه دین و مذهب دارند، اطمینان داشته باشند که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن پاسخگویی به شئون دینی، فضای اجراهای زنده موسیقی را به شکلی سالم و قانونمند هدایت خواهد کرد.

جنتی ادامه داد: موسیقی ایرانی بدون شک در همه حوزه‌های این وزارت جایگاه بسیار ارزشمندی دارد، کما اینکه بسیاری از حکیمان ما درزمینهٔ هنر موسیقی تبحر فراوانی داشتند. ما موسیقی را یک گنجینه قلمداد کرده و هرگز نمی‌خواهیم آن را فراموش نماییم. بنابراین وزارت ارشاد خود را متعهد به حمایت از موسیقی فاخر می‌داند و موسیقی را به عنوان ابزاری برای تلطیف جامعه تلقی می‌نماید.

وزیر ارشاد با اشاره به برپایی جشنواره موسیقی فجر گفت: جشنواره موسیقی فجر، رویدادی فرهنگی است که امسال با رویکردی جدید، حرفه‌ای‌تر و عیارمندتر برگزار شده است. حضور هنرمندان شاخص، یکی از ویژگی‌های بارز این رویداد بود. مفتخریم که جشنواره موسیقی فجر امسال از یک جشن هنری به یک فستیوال حرفه‌ای جایزه محور ارتقا یافته است.

وی تائید کرد: از این پس جشنواره موسیقی فجر به آثاری که در طول سال نیز اجرا می‌شود، توجه خواهد داشت. در واقع این جشنواره باید برآیند تمامی رخدادهای یک سال موسیقی کشور باشد. متأسفانه در ادوار گذشته، شاهد آن بودیم که بخش‌های مهم موسیقی تبدیل به بخش جانبی شده بودند که ما در دوره جدید بر آن شدیم که بخش‌هایی از جمله بخش موسیقی نواحی و جوان را در زمان مناسب‌تر به صورت مستقل و با کیفیت بالاتر برگزار نماییم. البته اگر گروه‌های جوان فعالیت حرفه‌ای داشته باشند، قطعاً آثار آن‌ها نیز در معرض داوری قرار می‌گیرد.

وزیر ارشاد در پایان گفت: حالا سه دهه از برگزاری جشنواره موسیقی فجر می‌گذرد و این زمان می‌تواند چشم‌انداز مناسبی باشد برای موسیقی و بخش‌هایی که کمتر به آن توجه شده است. در آخر از تمامی دست‌اندرکاران سی و یکمین دوره جشنواره موسیقی فجر که در هر چه بهتر برگزار شدن آن نقشی داشته‌اند، تشکر می‌نمایم.

جشنواره سی و یکم از بی‌نظیرترین جشنواره‌های موسیقی فجر بود 

علی مرادخانی نیز در پایان مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر گفت: از سخنگوی دولت یازدهم آقای نوبخت، آقای فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به خاطر تمام زحماتی که در این یک سال برای ما کشیدند صمیمانه قدردانی می‌کنم چرا که می‌دانم امسال، سال بسیار سختی به لحاظ امکانات و بودجه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود اما خوشحالم که این نوید را بدهم بودجه حوزه موسیقی برای سال آینده دو برابر شده و این باعث مسرت و خوشحالی ما است که توانستیم به این توفیق دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: دوستان عزیز ما بر اساس قولی که رئیس‌جمهور محترم در دیدار با هنرمندان داد ارکسترهای سمفونیک و ملی را راه‌اندازی کردیم و این مدیون زحمات همه دولتمردان است. ما این امید را داریم که در برنامه آتی ارکسترها این دو مجموعه نه تنها در ایران بلکه در دنیا هم آثار خود را اجرا کنند.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بنده بیش از ۱۴ سال به عنوان مدیر مرکز موسیقی وزارت ارشاد فعالیت می‌کردم و بی‌اغراق می‌توانم بگویم که این جشنواره یکی از بی‌نظیرترین جشنواره‌های موسیقی فجر بوده و من تاکنون چنین کیفیت و استقبالی را مشاهده نکرده‌ام اما در این دوره چنین فضای خوبی اتفاق افتاد. به هر ترتیب من از همه دولتمردان عزیز می‌خواهم که با توجه به هنرمندانی که این‌گونه با بضاعت خود وارد فضا شده‌اند توجه بیشتری کنند و انتظارات آن‌ها را نیز برآورده سازند.
در این مراسم هنرمندانی همچون محمد اصفهانی، مجید درخشانی، سهیلا پورگرامی، رضا شایسته، لوریس چکناوریان، محمد سریر، داود گنجه‌ای، همایون شجریان، حمیدرضا نوربخش، مجید لطیفی سرشت، بیژن کامکار، نجمه تجدد، هانا کامکار، حجت اشرف زاده، شهرداد روحانی، میلاد کیایی، هوشنگ کامکار، خشایار اعتمادی، اردوان کامکار، پشنگ کامکار نیما دهقان، ارسلان کامکار، قشنگ کامکار، علی تفرشی، رافائل میناسکانیان، حسین رضایی‌نیا، کامبیز گنجه‌ای، تورج شعبانخانی، حسین مهرجردی، عبدالحسین مختاباد، همایون نصیری، صمد طالقانی، آرش پژند مقدم، فرشاد رمضانی، وارطان ساهاکیان، میلاد درخشانی، فریدون خشنود، حمید حامی، کیخسرو پورناظری و علیرضا قربانی از فرش قرمز سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر که در محوطه ورودی تالار وحدت تعبیه شده، عبور کردند.

گلاب آدینه، نادر مشایخی، پدرام کشتکار، فریدون اسرایی، ژیوار شیخ الاسلامی، رازمیک اوحانیان، احسان عبدی‌پور، سهراب پورناظری، آرین کشیشی، اکبر محمدی، محمود عزیزی، محسن علی اکبری، امید حاجیلی، بیژن بیژنی، آرش بیات، پروین بهمنی، وصال عرب زاده، داریوش پیرنیاکان، بهرام جمالی، فرزاد طالبی، فرمان فتحعلیان، شروین مهاجر، نصرالله ناصح پور، اردشیر کامکار، مظفر شفیعی، محمدرضا چراغعلی، جاوید مجلسی، هنگامه اخوان، ازاد میرزا پور، علی پژوهشگر، رضا مهدوی، حسن ریاحی، محمد سعید شریفیان، علی‌اکبر مرادی، فرهاد اصلانی، سیدمحمد میرزمانی و اصغر عربشاهی از دیگر چهره‌هایی بودند که در مراسم اختتامیه جشنواره سی و یکم موسیقی فجر حضور پیدا کردند.

۲ اسفند ۱۳۹۴ ۰۸:۰۹

نظرات بینندگان

امیرعلی میرزایی
۱۳۹۵/۰۱/۰۸
1
0
0

سامانه صدور مجوز شعر مسدوده و کار نمیکنه . برای ما که تهران نیستیم رفت و آمد برای دریافت مجوز سخته . چه برسه به کنسرت که کلا یه رؤیا شده . بعد یه آلبوم که خیلی هم روش زحمت کشیده شده به خاطر سختی اخذ مجوز داخل فضای مجازی میاد بیرون به اصطلاح بدون مجوز بعد
هم هزارتا پیگرد و ممنوعیت . موزیک تو ایران چرا اینقدر مظلومه هفت خوان رستم باید رد کنیم واسه مجوز . شما که سایت به این خوبی دارید خب صدور مجوز هم از این طریق انجام بدید . این پیام خصوصیه به نظر مسئول برسه لطفا


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید