اخبار

جشنواره «طواف تا ولایت» فرصت خوبی برای بیان مفاهیم دینی از طریق هنر است

جشنواره «طواف تا ولایت» فرصت خوبی برای بیان مفاهیم دینی از طریق هنر است
نخستین جشنواره هنرهای اسلامی «طواف تا ولایت» شامگاه گذشته ـ 15 آبان‌ماه ـ با حضور اهالی فرهنگ و هنر در فرهنگستان هنر آغاز به کار کرد.
شهرام گیل‌آبادی ـ دبیر جشنواره ـ در آغاز مراسم طی سخنانی خاطرنشان کرد: جان مایه هنر هنرمندان اسلامی بر راستی است که این شافع شریف در جشنواره «طواف تا ولایت» با گوش جان شنیده می‌شود.
او ادامه داد: با این اعتقاد خدمت به خلق را عبادت و عبادتش را جلوه‌ای از اسماء حضرت حق دانسته‌ایم و این جشن شریف شرافتش را از کلمه الله می‌گیرد که بر جان ما هک شده است.
گیل‌آبادی با مرور اهداف برگزاری جشنواره «طواف تا ولایت» بیان کرد: این حلقه قصد دارد با راهبردی الهی هنرمندان را دور چشمه تصمیم جمع کند و می‌خواهیم به لطف خداوند به عمق معنا و شکوفایی هنر اسلامی در جهان الهام بخشیم و در عصر سرگشتگی انسان، عالم هنر را به علم هنر متوجه کنیم چرا که هیچ زلالی ‌، زلال چشمه نور الهی نمی‌شود.
در ادامه این مراسم، حمید شاه آبادی ـ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ در سخنانی مطرح کرد:‌ در ساختار هنری کشور اقدامات خوبی صورت گرفته و فکر می‌کنیم شاید این حرکت جدید بتواند ادامه دهنده راه‌های دیگری باشد.
او تصریح کرد: اگرچه این جشنواره به همت همکاران تلاش‌گر و سخت‌کوش صورت گرفته ،اما همه اینها نشان دهنده عرض ارادت و عزم جدی برای این است که بدانیم چقدر می‌توانیم از ظرفیت‌های هنر برای بیان مفاهیم دینی و دروازه‌های بلند معنوی که زندگی ما را تشکیل می‌دهد برسیم.
شاه آبادی با اعتقاد بر آنکه هنر در ایران اسلامی دارای سه وجه احساس‌،عقل و ایمان است،عنوان کرد: احساس در هنر شور و هیجان را برای ما به ارمغان می‌آورد و برای هنرمند دستمایه‌ای است که قوه خیال و خلاقیت را در آن بر می‌انگیزد.این شور و هیجان احساسی ماده تشکیل دهنده هنر است.
او افزود: صورت خلق آثار هنری به ورای احساس اختصاص دارد اما عقل وجه دیگر خلق آثار هنری است که به هنرمند قدرت دید و وسعت نظر می‌دهد و چیزی است که صورت دهنده قوه‌خیال خواهد بود.
شاه‌آبادی ایمان را وجه تکاملی و ارتباط دهنده دو وجه دیگر هنر دانست و تاکید کرد: این سه حوزه با هم معنا می‌یابند. اگر هنرمند بخواهد اثر هنری ماندگار خلق کند نباید از این سه حوزه غافل باشد، چرا که در کشور ما اثر هنری به این سه وجه معطوف است و چنین وجهی است که نظام ما با بسیاری از نظام‌های سیاسی عالم متفاوت می‌کند.
معاون امور هنری تصریح کرد: اگر بخواهیم از هنر و زبان هنر برای بیان مفاهیم والا استفاده کنیم، تاثیرگذارترین مفهوم در هنر مفهوم ولایت است. اگر قرار باشد هنری در خدمت یک فکر و اندیشه باشد‌، چه مفهومی بالاتر از ولایت وجود دارد که حرف‌های بلندی برای گفتن دارد و همین مفهوم صدای بیداری اسلامی را بلند کرد.
به گفته او،تمامی افرادی که در این فضا زندگی می‌کنند سهمشان را در این حوزه ادا خواهند کرد.
شاه‌آبادی همچنین از زبان هنر به عنوان زبانی یادت کرد که کلمات با زبان بدن نمی‌توانند جلوتر بروند و مفهوم را به مخاطب منتقل کنند.
وی گفت: زبان هنر زمانی به کار می‌رود که به عنوان یک واسطه بی بدیل برای تبیین مفاهیم به کار برده می‌شوند.
او معتقد است: اگر جشنواره طواف تا ولایت شکل می‌گیرد برای این است که این مفهوم بلند را برای مخاطب خود بیان کنیم .این اندیشه زمانی شکل گرفت که تصمیم گرفتیم آثار ماندگار را در یک جشنواره ماندگار با استفاده از تمام خلاقیت‌های هنری ضرورت بخشیم. زمانی هم که برای این جشنواره انتخاب شد مناسب‌ترین ایام است و خوشبختانه هنرمندان از اعماق وجود برای این جشنواره مایه گذاشتند و احساس خود را به ساحت اهل بیت بیان کردند.
در بخش دیگری از این مراسم محمد علی رجبی ـ هنرمند نگارگر ـ حقیقت هنر را کمال عشق دانست که پرده بردار از عشق الهی است و گفت: انسان چگونه می‌تواند کلمت الله را بالاتر از کلمات حقیقت بداند؟
او خاطر نشان کرد: هنر اسلامی هدفی جز اکتشاف حقیقت ندارد و فقط در جهتی اتفاق می‌افتد که هنرمند سعی در پرده برداری از هنرهای زیبای تجسمی را دارد. هنر اسلامی مظهر اسم قدیم خداوند است و ریشه در قدیم دارد و علاوه بر اینکه برای امروز ما حرف‌های زیادی دارد برای آینده نیز رمزگشایی می‌کند.
جواد بختیاری ـ هنرمند عرصه خوشنویسی ـ نیز در ادامه این مراسم بیان کرد: جامعه ما به شدت نیازمند نشست‌های فرهنگی است، چرا که این جامعه جوان است و کنسرت رفتن و بازدید از نمایشگاه و ...برای چند دهه متوالی در ایران باب شده است. این در حالی است که شاید اروپایی‌ها 200 سال در این زمینه تجربه داشته باشند.
او اظهار عقیده کرد: در جامعه روزنامه نگاری ما همه طلبکار هنرمندان و مسئولان هستند و توقعات بسیار بالا رفته است و این نتیجه آن است که دیالوگ‌ در جامعه ما کم سابقه است.
بختیاری تصریح کرد: طلب هنری در جامعه ما بسیار پائین است و بخش دولتی هم به خاطر پیشینه بسیار کمی که دارد نتوانسته وظیفه‌اش را به خوبی انجام دهد. البته سخن من شامل مدیران حاضر در این جمع نمی‌شود.
مراسم افتتاح نخستین جشنواره هنرهای اسلامی «طواف تا ولایت» با سه‌تارنوازی جلال ذوالفنون پایان یافت.
جشنواره «طواف تا ولایت» در بخش‌های مختلفی از 16 تا 23 آبان‌ماه برپاست.
 
 
 

 

۱۷ آبان ۱۳۹۰ ۱۲:۳۸
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید