اخبار

مرادخانی : پژوهش باید به آفرینش منجر شود

مرادخانی : پژوهش باید به آفرینش منجر شود
مجموعه دو جلدی «نمایشنامه‌نویسان معاصر ایران» نوشته مریم موحدیان با حضور علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، رحمت امینی سرپرست ارزشیابی و نظارت بر نمایش، فرهاد ناظرزاده کرمانی نویسنده و پژوهشگر هنرهای نمایشی و جمعی از فعالان و پژوهشگران تئاتر رونمایی شد.
علی مرادخانی در مراسم رونمایی مجموعه دوجلدی « نمایشنامه‌نویسان معاصر ایران» نوشته مریم موحدیان، با بیان اینکه بعضی از کارها در زمانه کم اثر، باقی می‌مانند و بعد از سال‌ها مرجع کارهای دیگر و بحث و تبادل نظر می‌شوند، گفت: امیدوارم هنرمندان و فعالان تئاتر تلاش کنند که آموزش و پژوهش در این حوزه به آفرینش منجر شود و برای این کار اگر امکاناتی مورد نیاز است رصد و احصا شود.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه از بودجه فضاهای میدانی تئاتر برای بحث پژوهش استفاده می‌شود، مجموعه دو جلدی «نمایشنامه‌نویسان معاصر ایران» نوشته مریم موحدیان را نمونه‌ای از این نوع بودجه‌گذاری مثال زد و گفت: چقدر خوب است که با وجود همه مشکلات حوزه فرهنگ، زمینه ایجاد کارها و کتاب‌های مرجع وجود دارد. یکی از مباحثی که باید در کشورهای در حال توسعه به آن دقت شود، گسترش منابعی است که امکان مطالعه در رشته‌های مختلف را فراهم آورد.

او مهم‌ترین مرحله قبل از هرکاری را دانستن مقصد و نقشه راه عنوان کرد و گفت: این کتاب نمونه خوبی در این زمینه است. من این کتاب را از فاصله تالار وحدت تا تئاتر شهر ورق زدم اما با تجربه سال‌ها سر و کار داشتنم با کتاب می‌توانم بگویم از آن دست کتاب‌هایی است که وقتی آن را باز می‌کنی می‌توانی متوجه شوی جذاب و جالب است. امیدوارم بتواند فروش خوبی هم داشته باشد.

مرادخانی نگاه صرفا فهرست‌وار و آکادمیک در بخش پژوهش را آفت بزرگی دانست و گفت: ممکن است این گونه پژوهش‌های فهرست‌وار مخاطب عمومی را با خود همراه نکند اما اگر نگاهی اجتماعی در این گونه آثار باشد مخاطب رغبت بیشتری پیدا می‌کند.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: از سویی دیگر، وقتی تنها از یک زاویه دید به موضوع مورد پژوهش نگاه نشود، هرکسی را با هر سلیقه و فکری می‌تواند به سوی خود بکشاند. در واقع تنوع، این کتاب را به امکانات بیشتری مجهز می‌کند و این ویژگی مثبتی است که این کتاب دارد.

مرادخانی از افزایش بودجه بخش هنر در سال 95 خبر داد و گفت: بودجه بخش هنر امسال نسبت به سال‌های قبل بهبود یافته و در مجلس هم مصوب شده است. سعی می‌کنیم امسال از این امکان فراهم شده برای حوزه تئاتر به خوبی استفاده کنیم تا دست نویسندگان و پژوهشگران این حوزه باز شود.

مرادخانی تاکید کرد: بخشی از هزینه‌های کتاب را معاونت هنری وزارت ارشاد تقبل می‌کند. اداره‌کل هنرهای نمایشی می‌تواند با پرداخت قسمتی از هزینه کتاب به دانشجویان علاقه‌مند در این حوزه و هم‌چنین به ناشر کمک کند. باید در کارهای بعدی انتشارات نمایش هم الگویی بیابیم تا بتوانیم با ارائه تخفیف، علاقه‌مندان به کارهای پژوهشی بیشتر به خرید این کتاب‌ها تشویق شوند.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۲:۵۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید