اخبار

مراسم تجدید میثاق جامعه هنری با آرمان‌های امام (ره) مطرح شد

مراسم تجدید میثاق جامعه هنری با آرمان‌های امام (ره) مطرح شد
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون هنری به همراه جمعی از اهالی فرهنگ و هنر ظهر امروز 11 خردادماه با حضور در حسینیه جماران با آرمان‌های امام خمینی(ره) تجدید بیعت کردند.
ظهر امروز یازدهم خرداد ماه در آستانه سالگرد ارتحال امام (ره) مراسم تجدید میثاق جامعه هنری با آرمان‌های بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و تجدید بیعت با رهبری با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد، علیرضا تابش مدیر بنیاد فارابی، مهدی افضلی مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر، مدیران این وزارتخانه و تنی چند از هنرمندان حوزه های مختلف همچون محمد علیزاده، شهرام شکوهی، حبیب ایل بیگی، محمد حیدری، علی سرتیپی و... در حسینیه جماران برگزار شد.

بعد از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم از سوی علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای مراسم طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی جهت توفیق حضور در این مراسم، اظهار کرد: 38سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد و این انقلاب با رهبری امام راحل به پیروزی رسید و تداوم یافت. در طول این مدت از پیچ و خم‌های فراوان عبور کرد. امام (ره) با انفاس طبیب خود جامعه را متحول کرد و به ما خود باوری را آموخت همان چیزی که امروز به عنوان اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب بیان شده است.

وزیر فرهنگ ضمن یادآوری تاکید امام (ره) بر ضرورت عدالت اجتماعی و رهایی بخشی جامعه از اختلافات، افزود: امام به ما ساده زیستی، وحدت گرایی و مقابله با هوای نفس را آموخت و امروز با هدایت رهبری توانستیم از مشکلات رهایی یابیم و به استقلال و آزادی برسیم.

جنتی تصریح کرد: دنیا امروز به ملت ما با احترام نگاه می‌کند. حزب الله با آموزه‌های امام (ره) تشکیل شد و با قدرت در مقابل رژیم صهیونیستی ایستاده است.

او با بیان اینکه امروز ما به عنوان بخشی از جامعه فرهنگی آمده‌ایم که با یادگار امام تجدید میثاق کنیم، سخنان خود را با درود به روح تمام شهدا و امام راحل و آرزوی سلامتی برای یادگار امام به پایان رساند.

در ادامه مراسم، محمد علیزاده و حجت اشرف‌زاده دو تن از هنرمندان موسیقی کشورمان هر یک به ترتیب چند بیتی در مدح امیرالمومنین (ع) و غزلی از امام (ره) را با صدای زیبای خود خواندند و آن را به امام راحل تقدیم کردند.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی با تاکید بر فرهنگی بودن ریشه‌های انقلاب اسلامی، اظهار کرد: دلیل این ادعا این است که هم شعارهای اصلی انقلاب فرهنگی است و هم رهبران انقلاب طبقه اندیشمند و فرهنگی هستند. همچنین پیام انقلاب هم برای آیندگان یک پیام فرهنگی است.

یادگار امام (ره) ادامه داد: بنابراین شاید گزاف نباشد که بگوئیم انقلاب ما با ریشه‌های فرهنگی عجین است. به عبارت دیگر نقطه مقابل انقلاب نابودی فرهنگی است و بیش از هر چیزی سردمداران انقلاب خاستگاه فرهنگی و هنری داشتند در حالی که بعضا دیگر انقلاب‌ها کارگری و سیاسی است اما انقلاب ما با شعار استقلال فرهنگی به وجود آمد.

او با تاکید بر اینکه فرهنگ از جمله مسائلی است که تعالی آن جز به اختیار نیست، بیان کرد: می‌توان جلوی هجمه فرهنگی را با صد راه شدن‌ها گرفت اما نمی توان تعالی فرهنگی را با اجبار ایجاد کرد. چرا که انسان‌ها نخست باید خود بخواهند تا متعالی شوند. من می‌توانم کاری کنم که شما برای شرب خمر دسترسی به خمر پیدا نکنید اما نمی‌توانم کاری کنم که شما نیت کنید و نماز بخوانید.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی تصریح کرد: برای تعالی یک جامعه شرط مهم و اساسی "اختیار داشتن" است. خداوند دوست دارد که بسیاری از انسان‌ها به اختیار خود بسیاری از کارها را انجام دهند و از انجام بسیاری از کارها هم خودداری کنند.

او افزود: تجربه‌های بشری در این مورد پیش روی ما است. ما از فضای شوروری به عنوان یک امپراتور بزرگ 70 ساله یک فرهنگ جدید تولید شده ندیدیم. در زمانی که در ابتدای کار انسان‌هایی با عشق به مکتبی روی بیاورند و با اختیار به سمت آن بروند، تمدن زاده می‌شود اما دیدیم زمانی که به اجبار خواستند تا مسیری را ادامه دهند هم سینمای شوروری مرد و هم ادبیات و موسیقی روسی تمام شد.

سیدحسن خمینی تاکید کرد: کسانی که با هر عقیده‌ای مسئول فرهنگی می‌شوند باید به اندازه‌ای برای عقیده خود ارزش قائل باشند که حاضر شوند شجاعانه به ترویج آن بپردازند. شجاعت هم الزاما به این معنا نیست که به قولی ما چشم‌هایمان را ببندیم و دهان‌مان را باز کنیم. شجاعت این است که منافع شخصی خود را در تصمیمات دخالت ندهیم.

او در بخش دیگری از سخنان خود شجاعت را یکی دیگر از شروط رسیدن به تعالی عنوان کرد و افزود: این را هم بدانید که اگر منشا اثر هستید همواره گروهی هستند که به شما ناسزا بگویند، اما انسانی که از این دشنام‌ها بترسد بسیار قیمت خود را پایین آورده است به این دلیل که دشنام ارزان‌ترین چیزی است که در این دنیا وجود دارد. هیچ بزرگی هم در تاریخ بشریت بدون دشنام خوردن بزرگ نشده است. لذا از دشنام و تهدید نترسید. اگرچه ترس یکی از لوازم انسانیت است، منتها می‌توان تلاش کرد و از شدت و میزان آن کاست.

۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ۰۸:۱۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید