اخبار

معاون امور هنری در بازگشایی «خانه نمایش» :

معاون امور هنری در بازگشایی «خانه نمایش» :
خانه نمایش مرکز خاطرات تئاتری‌هاست
خانه نمایش اداره برنامه‌های تئاتر ـ روز جمعه 27 آبان ماه ـ با سخنان عباس جوانمرد، عزت الله انتظامی و معاون هنری وزارت ارشاد بازگشایی شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این برنامه حمید شاه‌آبادی ـ معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ‌گفت: قصد سخنرانی ندارم، فقط برای تشکر از پیشکسوتان تئاتر آمده‌ام که دست پدری‌شان همیشه بر سر تئاتر بوده است.
معاون هنری ادامه داد: خانه نمایش مرکز خاطرات تئاتری‌هاست گرچه آقای وزیر بلافاصله دستور خرید ساختمان کناری اداره تئاتر را صادر کرده و پولش را هم داده است اما تئاتری‌ها همچنان با خاطرات ساختمان قبلی خو گرفته‌اند که بهتر بود بازسازی می‌شد تا تخریب، اما به هر حال ناچار به تخریب هستیم. در این فاصله هم این مجموعه به هنرمندان تئاتر خدمات رسانی خواهد کرد.
شاه آبادی اضافه کرد: همواره توصیه‌ام به اداره کل هنرهای نمایشی استفاده از فضاهای کوچک یا ظرفیت‌های‌موجود و سالن‌های چند منظوره است. باید تمرکزمان بر ساماندهی گروه‌ها باشد.
این مدیر هنری ادامه داد: خانه نمایش می‌تواند نمونه‌ای برای نقاط مختلف تهران باشد که گروه‌های متفاوت در آن فعالیت کنند.
او کمبود سالن را یکی از مشکلات بزرگ تئاتر برشمرد و افزود: اگر تعداد سالن‌های سینما کم است شبکه نمایش خانگی جایگزین شده اما تئاتر سالن نمایش می‌خواهد. تمام تلاش همکاران من در اداره کل هنرهای نمایشی بر توسعه فضا و شکل گیری گروه‌ها متمرکز بوده است البته در بحث خدمات رسانی همچنان کار داریم.
همچنین مریم معترف ـ مدیر اداره تئاتر ـ با اشاره به قدمت خانه نمایش که 47 ساله است ادامه داد: بزرگان اداره تئاتر قدیم، امشب همه اینجا حضور دارند. بزرگانی که سالهاست نمایش‌هایشان را در خانه نمایش اجرا کرده بودند. این ساختمان کم‌کم فرسوده شد و بحث بازسازی و خرید ساختمان کناری مطرح شد. با آقای وزیر صحبت کردیم که موافقت کردند.
معترف ادامه داد: امشب متوجه شدیم صاحب ساختمان کناری اداره تئاتر دوست دوران کودکی آقای جوانمرد است و حالا قرار است این پیگیری انجام شود. اگر این ساختمان خریداری شود اداره تئاتر 800 متر بنا خواهد داشت که اتفاق بسیار خوبی است و یادگار بسیار خوبی از دوره مدیریت آقای شاه‌آبادی خواهد بود.
 
 
جوانمرد: امیدوارم خانه نمایش جدید جانشین شایسته‌ای برای خانه نمایش قبلی باشد
عباس جوانمرد هنرمند با سابقه تئاتر و سرپرست گروه هنر ملی که خانه نمایش 47 سال پیش به همت او تاسیس شده است، در این مراسم یادآور شد: خانه نمایش به دست تمام اعضای گروه هنر ملی ساخته شده بود، همه در جزء به جزء ایجاد این محل شریک بودند.
وی ادامه داد: گروه هنر ملی بیش از 70 عضو داشت، از بهرام بیضایی تا محمود دولت آبادی و دیگران، ما 18 خانواده به هم پیوسته بودیم که با هم کار می‌کردیم.
جوانمرد سپس یادداشتی را که آن زمان برای آغاز به کار خانه نمایش نوشته بود به مریم معترف ـ مدیر فعلی اداره تئاتر ـ ارائه کرد و معترف آنرا خواند و اظهار امیدواری کرد: خانه نمایش جدید جانشین شایسته‌ای برای خانه نمایش قبلی باشد.
جوانمرد در بخش دیگری از صحبتش با اظهار تاسف از شرایط مالی نامناسب تعدادی از بازیگران باسابقه گفت: آخرین بانویی که در نسل ما به طور مداوم و مستمر کار کرد، جمیله شیخی بود. زمانی که او فوت کرد برای بزرگداشتش چیزی نوشتم اما آنقدر ناراحت بودم که از چاپ آن صرف نظر کردم.
سرپرست گروه هنر ملی یادآور شد: جمیله از طبقه چهارم خانه‌ی اجاره‌ای اش که در آن تک و تنها زندگی می‌کرد، پله‌ها را پایین آمد و در آخرین پله‌ها روی زمین افتاد و فوت کرد و این دردناک‌ترین اتفاقی است که برای هنرمندی با جایگاه او می‌تواند بیفتد. بگذارید این پرسش را مطرح کنیم، چرا باید جمیله شیخی اینگونه بمیرد؟!
 
 انتظامی: هنرمندان تئاتر زمانی خانه‌دار شدن که سریال بازی کردند
در ادامه این برنامه عزت الله انتظامی در سخنانی با اشاره به شروع کار هنری‌اش در سیزده سالگی گفت: 13 ساله بودم و رفتم لاله زار، شاگرد مدرسه بودم،در تمام مدتی که کار می‌کردم پدر و مادرم نمی‌دانستند تئاتر کار می‌کنم به آنها گفته بودم در تئاتر برق کشی می‌کنم.
آقای بازیگر ادامه داد: وقتی فیلم «گاو» را بازی کردم به مادرم گفتم فیلمی بازی کرده‌ام که هیچ رقصی ندارد، هیچ دختری در آن نیست، اما مادرم حاضرم نشد برود سینما و فیلم مرا ببیند.
انتظامی با اشاره به همکاری‌اش با عباس جوانمرد، داوود رشیدی، جمشید مشایخی، علی نصیریان، جعفر والی و ... در اداره تئاتر اضافه کرد: اداره تئاتر همان زمان هم نیازمند تعمیرات بود و حیف است اگر بازسازی نشود.
او با اشاره به اقدامات اخیر شهرداری در گسترش سالن‌های سینما و تئاتر افزود: آقای قالیباف سالن‌های بسیاری ساخته و هرچه بیشتر بسازد، بهتر است. اما تئاتری‌ها همیشه مظلومند. متاسفانه هنوز در وزارت کار ما را کارگر تئاتر می‌دانند. البته ما هم افتخار می‌کنیم کارگر تئاتر باشیم هرچند با سابقه‌ای که ما داریم دیگر باید سرکارگر شده باشیم!
انتظامی استقبال مردم را از تئاتر بسیار خوب دانست و ادامه داد: حتی وقتی سالن‌ها پر می‌شود، مردم روی زمین می‌نشینند و نمایش‌ها را تماشا می‌کنند. بنابراین هرجای تهران که سالن بسازند مردم می‌آیند و استقبال می‌کنند.
این بازیگر با سابقه تئاتر در بخش دیگری از صحبتش با اظهار تاسف از شرایط نابسامان هنرمندان از کار افتاده متذکر شد: وقتی سن‌مان بالا می‌رود از کار می‌افتیم، خانم‌ها زودتر از کار افتاده می‌شوند اگر هم بخواهیم کار کنیم به ما کار نمی‌دهند. وضع کار هنرمندان تئاتر خیلی ناجور است.
وی افزود: همه هنرمندان تئاتر زمانی خانه‌دار شدند که سریال بازی کردند. ما نیازمند توجه بیشتر هستیم و بعد هم سینما آمد و ما را بلعید.
آقای بازیگر گفت: امیدواریم مسوولان تئاتر کمی فکر ما را بکنند. فکر مرا نه،‌فکر خانم‌های ما که این همه سال زحمت کشیده‌اند. امیدواریم امشب بتوانیم به یمن عید غدیر که چند روز پیش بوده است یک بهره‌برداری درست بکنیم.
این برنامه با حضور هنرمندانی همچون داوود رشیدی، احترام برومند، محمدرضا خاکی، ایرج راد،‌عبدالحی شماسی ، حسین مسافر آستانه، امیر دژاکام و مسوولانی همچون حسین پارسایی مدیر بنیاد فرهنگی هنری رودکی، محمد دشت‌گلی سرپرست اداره کل هنرهای نمایشی، رحمت امینی، محمد حمزه‌زاده، محمود فرهنگ و ... برگزار شد.
در پایان برنامه نیز نمایش «سکوت سپید» به کارگردانی محمد زوار بی‌ریا در خانه نمایش به صحنه رفت.
۲۹ آبان ۱۳۹۰ ۱۱:۲۴
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید