اخبار

شاه آبادی در مراسم افتتاح سیزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت:

شاه آبادی در مراسم افتتاح سیزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت:
هنرمندان با اندیشه‌های شهدا می‌توانند آثار عمیق‌تری را بیافرینند
مراسم افتتاح سیزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت صبح شنبه 28 آبان‌ماه با حضور حسین پارسایی دبیر جشنواره و حمید شاه‌آبادی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مزار شهید آوینی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین پارسایی در ابتدا طی سخنانی گفت: «آئین نمادین گشایش سیزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس با حضور هنرمندان و مسوولان، اهالی رسانه در فضای معطر بهشت زهرا و در جوار قبور محترم شهدای انقلاب و دفاع مقدس آغاز می‌شود و ما به نمایندگی در کنار مزار سید شهیدان اهل قلم ـ شهید آوینی ـ حاضر شدیم تا این جشنواره را آغاز کنیم.
وی ادامه داد: دل‌های بسیاری به حضور شما خوبان که حضور دارید گره خورده و در واقع هنرمندانی که حضور دارند نماینده تعداد زیادی از هنرمندان حاضر در این دوره از جشنواره هستند، باشد که عطر شهدا خیر و برکتی برای این جشنواره و هنرمندان حاضر در آن به همراه بیاورد.
دبیر جشنواره خاطرنشان کرد: تئاتر مقاومت با تکیه بر تجربیات و آموخته‌های دوره‌هایی که عنوان جشنواره تئاتر انقلاب و دفاع مقدس را داشت، در شرایطی برگزار می‌شود که از این دوره عنوان مقاومت را برگزیده تا یادآور رشادت‌ها و قهرمانی‌های شهدا و کسانی باشد که برای این انقلاب و هشت سال دفاع مقدس، از جان و دل مایه گذاشته‌اند.
وی تصریح کرد: وجود این ماه‌ها و روزها با شکل‌گیری بیداری اسلامی در کشورهای دیگر می‌تواند سهم بزرگی باشد برای هنرمندان کشورمان که به ثبت و ضبط این لحظات بپردازند. هنرمندانی که همچون ملت خود را مدیون خون شهدا و ایثارگران می‌دانند.
پارسایی افزود: هنرمندان از دعای خیر رهبر کبیر انقلاب و شهدا بی‌نصیب نیستند. شهدایی که چنان حماسه آفریدند که قرن‌ها منابع گسترده و سوژه‌های ارزشمندی را برای درام‌نویسان ما فراهم آوردند.
وی با اشاره به اینکه تئاتر مقاومت فراتر از همه این‌ها با تأکید بر دفاع مقدس پل ارتباطی برای نشان دادن مقاومت و رشادت‌هایی است که با توجه به این می‌توانیم معارف بلند عرفانی را به جهانیان نشان دهیم، اظهار کرد: انقلاب اسلامی در بسیاری از عرصه‌ها جهانی شده و ما توانستیم، توانمندی‌هایمان را به تمام جهانیان نشان دهیم. انشاءا... ایستگاه سیزدهم جشنواره مقاومت هم می‌تواند نقطه ‌آغازی برای جهانی شدن این جشنواره به همت همه شما حاضران به ویژه دوستان بنیاد روایت و معاونت هنری باشد تا بتوانیم دستاوردهای خود را در زمینه‌ مقاومت به جهانیان عرضه کنیم.
مدیر بنیاد فرهنگی هنری رودکی در پایان تصریح کرد: هنرمندان ما باید با قلم مبارک خود به ثبت و ضبط خاطرات و حماسه شهدا بپردازند تا این جشنواره ادامه داشته و سهم بسزایی در معرفی فرهنگ ایران و اسلامی داشته باشد.
جباری: ما مسوولیت داریم پیام و راه شهدا را با خلق آثار فاخر در تئاتر تجلی ببخشیم
در ادامه جباری مدیر عامل بنیاد فرهنگی روایت گفت: در شرایطی جشنواره سیزدهم را آغاز می‌کنیم که به برکت نفس قدسی امام راحل و شهدایی که توفیق حضور در مزارشان را یافته‌ایم، این نفس قدسی توانسته در سراسر کره عرض تأثیرات خود را به تجلی برساند.
وی با بیان اینکه امروز علاوه بر کشورهای اسلامی، کشورهای آمریکایی و اروپایی از مقاومت و پایمردی شهدای عظیم ما تأثیر گرفته‌اند، افزود: کما اینکه حضرت امام در پیش‌بینی‌ها انقلاب اسلامی ما را انقلاب جهانی مطرح کردند که امروز بارقه‌های آن را در کره خاکی می‌بینیم. اما نکته ارزشمند جشنواره این است که با حضور در این مکان با شهدا و کسانی که عاشقانه از همه موجودی خود گذشتند و تا پای جان مقاومت و ایثار کردند، می‌توانیم از آن‌ها پیام بگیریم و میثاق ببندیم که ما هم مسوولیت داریم این پیام و راه آن‌ها را تجلی ببخشیم و با خلق آثار فاخر در زمینه تئاتر بتوانیم نشانه‌های این پیام را نشان دهیم و با این جشنواره که دغدغه مقاومت دارد، بتوانیم راه آن‌ها را بپیماییم و زینب‌وار پیام آن‌ها را برسانیم.
شاه‌آبادی: هنرمندان با اندیشه‌های شهدا می‌توانند آثار عمیق‌تری را برای جامعه ما به ارمغان بیاورند
حمید شاه‌آبادی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی عنوان کرد: در کنار شهدا و سید شهیدان اهل قلم هنرمندان کشور ما یک بار دیگر پیمان می‌بندند تا با هم برای ادامه راه آن‌ها از جان و دل مایه بگذارند. اگر امروز در این کشور پرچم اسلام برافراشته به برکت فضای ملکوتی و نور حضور شهداست.
وی ادامه داد: همه باید تلاش کنیم نیم نگاهی به گذشته داشته و هر آنچه که ثمره این حضور بوده است را زنده نگه‌ داریم که به قول شهید آوینی زمان ما را با خود برده است.
شاه آبادی با بیان اینکه روزمرگی‌ها بزرگترین دستاورد شهدا را برای ما عادی کرده است، تصریح کرد: هنرمندان کشورمان باید تلاش کنند تمام چیزهایی که برای ما عادی شده و دستاوردهایی که از قِبل خون شهدا برای ما مانده را به تصویر بکشند.
وی افزود: اگر امروز ایران اسلامی مرکز ثقل جهان است و اسم ایران در مرکز توجهات است به واسطه دستاورد شهدای ماست. همچنین اگر امروز دنیا با ادبیات ایران اسلامی صحبت می‌کند دستاوردهای همه شهدایی است که اینجا خفته‌اند.
معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: حضور ما امروز در اینجا و تجدید پیمان هنرمندان با شهدا برای هنرمندان تکلیف بزرگی است و به طبع آن تکلیف دیگری برای ما مدیران به همراه می‌آورد، مدیرانی که عهد کردند با زبان هنرمندان، پیام شهدا را انتقال دهند.
وی در پایان گفته‌های خود یاآور شد: همه ما فراموش نکنیم این پیمان‌هایی که با شهدا می‌بندیم، عهدی است تا هر درسی که از شهدا گرفتیم با داشته‌های خودمان انتقال دهیم. قطعاً هنرمندان با اندیشه‌های شهدا می‌توانند آثار عمیق‌تری را برای جامعه ما به ارمغان بیاورند.

 

۲۹ آبان ۱۳۹۰ ۱۱:۲۹
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید