اخبار

علی مرادخانی: تعامل خوبی میان ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک وجود داشت

علی مرادخانی: تعامل خوبی میان ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک وجود داشت
علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد می‌گوید: اجرای مشترک برای ارکستر سمفونیک تهران، یکی از آن کارهایی است که همیشه دنبالش بوده‌ایم.

علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله مهمانان ویژه دومین شب از کنسرت‌های مشترک ارکستر جوانان جهان با ارکستر سمفونیک تهران بود که در حاشیه این کنسرت نظرش را در مورد کیفیت اجرای شب دوم پرسیدیم. مرادخانی در این‌باره گفت: اجرای خیلی خوبی بود و من از آنکه چنین اتفاق بزرگی رخ داده، خیلی خوشحال هستم. ارکستر سمفونیک ما هم اجرای خیلی خوبی داشت و قطعا در آینده بهتر از این نیز خواهد شد.

معاون امور هنری در ادامه درباره تعامل میان اعضای ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک تهران، گفت: تعامل خیلی خوبی میان این دو ارکستر برقرار شده است. این اجرای مشترک، یکی از آن کارهایی است که همیشه دنبالش بوده‌ایم.

وی افزود: ما در حوزه دیپلماسی فرهنگی باید بیشتر از جوانان استفاده کنیم چون‌که آینده خیلی از این فعالیت‌ها به دست آنان خواهد بود. ضمن این‌که وقتی جوانان نتیجه‌ چنین فعالیت‌هایی را می‌بینند، به آن‌ها کمک خواهد شد تا یک ایده و چشم‌انداز مناسبی هم  برای آینده در ذهن‌شان جرقه بزند.

مرادخانی با اشاره به فرهنگ غنی ایران، تصریح کرد: ایران کشوری پر افتخار و مملوء از ایده‌های فرهنگی است. در کشور ما به دلیل قدمتی که در فرهنگ دارد، شما به وفور می‌توانید ایده‌های مختلف برای فعالیت‌های بزرگ در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری پیدا کنید. بنابراین ما در چنین تعاملاتی می‌توانیم فعالیت‌های بسیار خوبی انجام دهیم و به وسیله آن فرهنگ خودمان را آن‌گونه که شایسته است به دنیا بشناسانیم.
وی ادامه داد: در نتیجه با این جوانان کارهای خیلی بزرگی می‌توان انجام داد. ضمن اینکه این جوانان هم در زمینه خودشان تجربه دیده‌ هستند و زیر نظر بزرگانی چون آقایان چکناواریان و حیدریان فعالیت می‌کنند. حضور این بزرگان نیز به نوبه خود تاثیرگذار است. امیدوارم که بتوانیم چنین تعاملاتی را کماکان انجام دهیم.

معان امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این پرسش که حضور نوازندگان جهانی ارکستر جوانان جهان تا چه اندازه در پیشرفت اعضای ارکستر سمفونیک تهران تاثیرگذار است، گفت: هر اتفاقی که در زمینه اجرای روی صحنه رخ دهد، برای اعضای ارکستر سمفونیک تهران تاثیرگذار خواهد بود، مخصوصا آن‌که هر چقدر این اعضاء بیشتر در کنار یکدیگر قرار بگیرند، از نگاه‌ها، تجربیات و تکنیک‌های مختلف یکدیگر نیز استفاده می‌کنند.

علی مرادخانی در پایان گفت: من یادم می‌آید سالی که ما در سوئیس اجرا داشتیم، اعضای ارکستر ما می‌گفتند که نوع گرفتن ویولن باعث ابتلای ما به بیماری آرتروز می‌شود اما حالا می‌بینیم که تکنیک‌ها کاملا متفاوت شده‌اند و امکان ابتلا به این بیماری بر اثر نوازندگی ویولن بسیار پایین آمده است. خیلی خوب خواهد بود اگر ما در این تعاملات، به غیر از زمینه فنی، در مسائل شناختی و کارکردی هم به نتایج بهتری برسیم.

۲۳ اَمرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۲۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید