اخبار

جوابیه روابط عمومی تئاتر شهر به خبر مندرج در خبرگزاری مهر:تئاتر شهر حساب مالی جداگانه ندارد

روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر در پی گزارش واحد فرهنگ و هنر خبرگزاری مهر با عنوان "یک میلیارد و 760 میلیون تومان برای 33 نمایش!" توضیحی را ارائه کرده است که متن کامل آن را منتشر کرده ایم.

 
پیرو درج مطلب "یک میلیارد و 760 میلیون تومان  برای 33 نمایش " در مورخه 5/ 10/ 90 آن خبرگزاری محترم، خواهشمند است مطابق با عرف فعالیت رسانه ای و مقررات قانونی نسبت به درج این پاسخ اقدام لازم را بفرمائید.
1- قبل از هر چیز ضروریست نکته‌ای عمومی در خصوص نحوه اطلاع رسانی و تنظیم اخبار حوزه تئاتر توسط آن خبرگزای ذکر شود. متاسفانه علیرغم سابقه قبلی آن رسانه در حمایت و فعالیت دلسوزانه  در حوزه تئاتر، به نظر می‌رسد در چند ماه گذشته، نحوه جریان سازی اخبار از سوی خبرگزاری مهر، با غرض ورزی، یکجانبه نگری، سیاه نمایی و انعکاس گزینشی اخبار و تحولات تئاتر مواجه شده است. دست کم این موضوع در خصوص مجموعه تئاتر شهر و فعالیت‌های آن در سال اخیر به چشم می خورد و امیدواریم آن خبرگزاری محترم همچون سنوات گذشته با دغدغه و شناخت و اشراف کامل و جامع از همه ظرفیت ها و موانع و کاستی ها در جهت امید بخشی و فعالیت صادقانه رسانه ای خود گام های بلندتری بردارد.

2- در مصاحبه تلویزیونی رئیس مجموعه تئاتر شهر در برنامه مجله تئاتر، بر اساس اظهار نظر بسیاری از هنرمندان و علاقه مندان حوزه تئاتر، شاهد پاسخ گویی، شفاف سازی و صراحت لهجه کم نظیری در مقایسه با گذشته بوده‌ایم که مشخصا اعلام اعداد و ارقام اجراها و بودجه‌های تولیدی و عمرانی این مجموعه از جمله آنان است. که نه تنها این اقدام داوطلبانه و البته از سر وظیفه توسط آن خبرگزاری دیده نشد، بلکه متاسفانه با غرض ورزی، این اطلاع رسانی شفاف و خود انگیخته و بدون تکلف یا حتی فشار رسانه‌ای، با بی مهری خبرگزاری مهر مواجه شد. بدیهی است این اعداد و ارقام و نحوه تخصیص و پرداخت آن ، چه در بخش تولیدی و چه در بخش عمرانی از سوی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل استعلام و تایید است.

3- ای کاش نگارنده  محترم مطلب مذکور یا به دقت به گفته های رئیس مجموعه تئاتر شهر توجه می کرد و یا از دیگران تفاوت معانی واژه های" تخصیص" و "پرداخت" را جویا می شد.

4- متاسفانه همچون ماه های گذشته این خبر نیز حاوی اطلاعات ناقص و غلطی نسبت به مجموعه تئاتر شهر است که چنانچه نگارنده محترم اطلاعات دقیق و جامعی را برای تنظیم همین مطلب از مجموعه تئاتر شهر می خواست در کمال صداقت و بی درنگ در اختیار وی گذاشته می شد. در خبر مذکور آمده است که:" باید دید این بودجه چگونه در بین 33 اثر نمایشی که برخی از آن ها به تازگی اجرای خود را آغاز کرده اند و برخی از آن ها هنوز هم بخشی از بودجه خود را دریافت نکرده اند تقسیم شده است" . لازم به توضیح است که تمامی این بودجه تقسیم یا پرداخت نشده است و همانطور که نگارنده نیز می دانسته تعدادی از قراردادها هنوز از سوی انجمن هنرهای نمایشی تسویه نشده اند و تعدادی نیز در انتظار دریافت قسط اول هستند. علاوه بر این، اعتبار مذکور شامل هزینه تولید 4 نمایش دیگر، "خداحافظی نکن" در اردی بهشت ماه سال 90 ، "مگر نمی دانی جات کجاست" و "سرود صد هزار افلیای عاشق" در دی ماه و یک اثر نمایشی بزرگ در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر در پایان سال جاری است.

5- لازم یه توضیح است که مبلغ قراردادها بر اساس کارشناسی صورت گرفته در کارگروه تخصصی شورای حمایت و با حضور کارگردان ها و نماینده محترم خانه تئاتر و مطابق آئین نامه پرداخت و قرارداد تیپ صورت گرفته است و افزایش قابل توجه آن در سال جاری حاکی از حمایت همه جانبه معاونت امور هنری از حوزه تئاتر و عنایت به جایگاه حرفه ای و منحصر به فرد مجموعه تئاتر شهر بوده است. که به جای استقبال از این افزایش اعتبار و حمایت همه جانبه ، مورد تردید و تشکیک آن خبرگزاری محترم قرار گرفته است.

6- در بخش دیگری از این مطلب آمده است که "نمایش های محیطی هزینه های خود را از طریق فروش گیشه دریافت می کنند و 20 درصد از فروش خود را هم به مجموعه تئاتر شهر می پردازند." لازم به تصریح است که مجموعه تئاتر شهر علیرغم سال های گذشته حساب مالی جداگانه ای نداشته و هیچ نوع وجهی به این مجموعه تحویل نمی شود، بلکه به حساب قانونی انجمن هنرهای نمایشی واریز می شود.

7- در پایان مجددا اظهار امیدواری می کند که عملکرد رسانه ای خبرگزاری مهر همچون گذشته همراه با صداقت ، خیر خواهی و حمایت از هنر نمایش باشد.

 

۶ دی ۱۳۹۰ ۱۸:۴۸
روابط عمومی تئاتر شهر |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید