اخبار

اعطای نشان درجه یک هنری به فضل‌الله توکل

اعطای نشان درجه یک هنری به فضل‌الله توکل
مراسم نکوداشت استاد فضل‌الله توکل نوازنده پیشکسوت موسیقی کشورمان با اعطای رسمی نشان درجه یک هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رونمایی از دو مجموعه موسیقای این هنرمند همراه بود.

آیین نکوداشت آنلاین استاد فضل الله توکل نوازنده سنتور و آهنگساز مطرح موسیقی اصیل ایرانی جمعه شب نوزدهم آذر توسط موسسه فرهنگی هنری "راد نو اندیش" و مشارکت سامانه کنسرت آنلاین کشور (حام)، حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از هنرمندان و مسوولان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 با اعلام سید عباس سجادی مجری برنامه نادر گلچین خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی برای ایراد سخنرانی روی دعوت شد، این در حالی است که در کنداکتور برنامه نام حسن ناهید نوازنده پیشکسوت نی به عنوان سخنران نوشته شده بود که این هنرمند به دلیل کسالت موفق به حضور در برنامه نشد.

نادر گلچین در این برنامه بیان کرد: جامعه گاهی به شکل ویژه‌ای روی هنرمندان خود حساب باز می‌کند که برای من این موضوع دارای اهمیت فراوانی است و می‌تواند بیشتر از اینها مورد توجه قرار گیرد. چند ماه پیش در مراسمی که برای بنده در تالار وحدت برگزار شده بود خانم خبرنگاری قبل از اجرای رسمی برنامه در سالن انتظار من را دید و با صدای بلند دوان دوان پیش آمد و بعد از اظهار لطفی که داشت، از من پرسید:" شما بهترمی خوانید یا آقای شجریان؟" من از سؤال این خبرنگار بسیار متعجب شدم و به او پاسخ دادم: " سؤال شما از صورت مساله غلط است که باید آن را پاک کنید." این مثال را گفتم تا به این نکته اشاره کنم که هر هنرمند و نوازنده‌ای شنونده‌ای دارد که یا از اثرآن هنرمند خوشش می‌آید و یا نمی‌آید؟ به همین جهت چنین فضایی موجب گرایشات مختلف شنیداری در سلیقه مخاطبان می‌شود که باید به این نکته توجه کنیم و اصلاً هنرمندی را با هنرمند دیگر مقایسه نکنیم.

وی در ادامه صحبت‌های خود با تجلیل از مقام هنری استاد فضل الله توکل گفت: 43 سال پیش درمنزل زنده یاد فرهنگ شریف به خدمت فضل الله توکل رسیدم و این دیدار اولین آشنایی بنده با وی بود و جالب آن که از همان روزها ارادتم به این هنرمند بزرگ بیشتر شد. من از همان زمان نیز معتقد بودم صدای ساز او با صدای دیگر نوازندگان تفاوت دارد. به نظر من سبک و سیاق نوازندگی فضل الله توکل در کل محدوده ایران سبک و سیاقی منحصر به فرد است که باید او را مخترع یک سبک دانست.

این خواننده پیشکسوت موسیقی اصیل ایرانی تصریح کرد: من در خدمت فضل الله توکل مجالسی بود که حضورپیدا می‌کردم و هر وقت وی نوازندگی می‌کرد این افتخار را داشتم تا در کنارش اوازی بخوانم. اما همواره تحت تأثیر مضراب‌های شنیدنی لذت می‌بردم. او در واقع راهنمای بود که هنوز وقتی در تنهایی خودم می‌نشینم و کلام حافظ شیرازی را در مایه سه گاه می‌شنوم غرق در نوازندگی وی و صدای لذت بخش سازش می‌شوم.

بعد از صحبت‌های گلچین بردیا صدرنوری نوازنده پیانو و مدیر موسسه فرهنگی هنری "راد نو اندیش" براساس ملودی‌های استاد فضل الله توکل قطعاتی را در قالب بداهه نوازی پیانو برای مخاطبان اجرا کرد. این در حالی است که پس از اجرای این بخش از برنامه و پخش کلیپ دیگری که در آن هنرمندانی چون اکبر گلپایگانی در تجلیل از مقام هنری صحبت‌هایی را انجام داده بودند، در حضور علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید مجتبی حسینی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای عالی ارزشیابی هنرمندان لوح نشان درجه یک هنری (معادل دکترا) با امضای سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی به استاد فضل الله توکل اهدا شد.

در ادامه برنامه نیز لوح تقدیرهایی از سوی عباس عظیمی مدیرعامل موسسه پیشکسوتان هنر، بنیاد بین المللی "مادران"، موسسه نشریه "نگرش" و موسسه فرهنگی هنری "راد نو اندیش" به این نوازنده پیشکسوت سنتور تعلق گرفت. ضمن اینکه پس از اتمام مراسم تقدیر در حضور این هنرمند از دو آلبوم موسیقی " عمری عاشقانه نواختم 1 و 2" به عنوان دو اثر جدید فضل الله توکل رونمایی شد.

پاشا پاشایی فرزند معنوی استاد فضل الله توکل نیز در این بخش از برنامه با قرائت متنی به نمایندگی از این هنرمند ضمن اعلام خبر انتشار آلبومی با عنوان "عاشق پرواز" با صدای فرهاد عزیزی و تنظیم بابک شهرکی و رونمایی از قطعه "خلیج فارس" با تنظیم ناصر ایزدی درروز ملی خلیج فارس از تمامی افراد و موسساتی که برای برگزاری این مراسم نکوداشت تلاش‌هایی را انجام داده بودند، تقدیر کرد.

اجرای موسیقی گروه "استاد فضل الله توکل" به خوانندگی پاشا پاشایی با قطعات "ای دریغ"، "از یاد رفته" و "شب گذشت" بخش پایانی مراسم نکوداشت آنلاین استاد فضل الله توکل را تشکیل می‌داد.

لوریس چکناوریان، میلاد کیایی، هادی منتظری، گودرزی، اردوان کامکار، سید محمد میرزمانی، حمیدرضا نوربخش، فاضل جمشیدی، مسعود فروتن، حسین پرنیا، پری ملکی، مزدا انصاری، ناصر ایزدی، بابک شهرکی، سامان احتشامی، حسین علیشاپور، سالار عقیلی، حریر شریعت زاده، پوری بنایی، رضا شایسته، یارتا یاران، حمید خزاعی از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

۲۰ آذر ۱۳۹۵ ۱۴:۰۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید