اخبار

در مراسم گرد همایی سرپرستان گرو ههای نمایشی

در مراسم گرد همایی سرپرستان گرو ههای نمایشی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تئاتر شهرستان روزهای خوبی را در پی خواهد داشت
به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری در نخستین گردهمایی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رؤسای انجمن هنرهای نمایشی سراسر کشور و سرپرستان گروه‌های نمایشی صبح امروز در سالن اصلی تئاتر شهر با حضور «سید محمد حسینی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «حمید شاه‌آبادی» معاون هنری، «حسین مسافرآستانه» مدیر کل هنرهای نمایشی، «محمد حمزه‌زاده» مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی کشور، «محمود فرهنگ» مدیر دفتر نمایش‌های خیابانی، «مجید امرایی» مدیر دفتر نمایش‌های خیابانی، «شهرام کرمی» مدیر دفتر کودک و نوجوانان و «محمدحسین ناصر بخت» مدیر دفتر آئینی سنتی و جمعی از خانواده تئاتر شهرستان برگزار شد.
در ابتدای این برنامه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی اظهار داشت: این گردهمایی را به فال نیک می‌گیریم اگرچه در پایان سال است اما نویدبخش سال خوبی برای نمایش است.
وی افزود: در سفرهای استانی دوستان تئاتری گلایه داشتند و انتظارهای بیشتری نسبت به گروه‌های تئاتری بود؛ استعدادهای سرشاری در شهرستان‌ها وجود دارد و ما باید برای این ظرفیت‌های هنری برنامه‌ریزی کنیم.
حسینی در ادامه گفت: سال آینده اعتبار قابل قبولی به این کار اختصاص داده می‌شود، همه دستگاه‌ها حمایت‌‌های در توان خود را از اجرای برنامه‌های متنوع و بعضی از سالن‌ها در اختیار گروه‌ها قرار دهند.
وی با اشاره به تاکید مسئولان در خصوص استفاده مناسب از امکانات موجود خاطرنشان کرد: در حال حاضر بخشی از امکانات در اختیارات گروه‌ها قرار گرفته است، امروز مسئولان کشور حتی رئیس‌جمهور تأکید دارند که باید به خوبی از امکانات موجود استفاده شود. در دولت دهم بخشی‌نگری جایی ندارد اگر سالن‌های مناسبی وجود دارد یک سازمان نباید آن را تعطیل کند باید از ظرفیت‌های موجود حداکثر استفاده به عمل آید، اگرچه می‌دانیم که کمبودهایی نیز وجود دارد اما باید از امکاناتی که در اختیار وزارت‌خانه‌‌ها و سازمان‌ها است، استفاده شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این خواست دولت است و شما هم باید مطالبه‌هایی را در این زمینه از ما داشته باشید؛ شاید از نظر حرفه‌ای امکانات لازم وجود نداشته باشد اما از همین امکانات نیز باید استفاده شود.
 وزیر ارشاد اضافه کرد: انتظار داریم تئاتر در معرفی ظرفیت‌های فرهنگی ما بیشتر توجه کند، هرچند از آثار ارزشمند متفکران دنیا استفاده می‌کنیم اما اصل براین است که داشته‌های خود را باور کنیم نباید از مستشرقین انتظار داشته باشیم فرهنگ ما را به دنیا معرفی کنند.
حسینی سپس بر ضرورت اجرای آثاری مناسب برای عموم مردم تاکید کرد و در عین حال متذکر شد: اجرای این آثار به معنای اجرای آثار مبتذل و سخیف نیست.نباید کاری اجرا کرد که فقط عده‌ی خاصی بفهمند، چرا که هنر برای هنر مثل نردبان برای نردبان است.

وی گفت: گاه هنرمندان خود را در اوج می‌بینند، این آفتی بازدارنده است کسی که می‌خواهد یک گام جلوتر از جامعه باشد باید مدام در حال مطالعه باشد و با تفکرات نوین آشنا شود، اما گاه در میان هنرمندان و به ویژه جوان‌ها دیده می‌شود که وقتی استعدادشان رشد می‌کند و موفقیتی به دست می‌آورند به جای این‌که آغازی برای کارهای اساسی‌تر باشد، به یک مانع تبدیل می‌شود، مثل طلبه‌ها که اگر صدایشان خوب باشد به سمت علم و دانش نمی‌روند.

به گفته حسینی، هر کاری در ابتدا اشکالاتی دارد که با رفع آن‌ها باعث تقویت تئاتر می‌شود. از نظر محتوایی کارهایی که قصد آغاز به کار تازه را دارند باید مورد حمایت قرار گیرند در این جریان عزمی وجود دارد تا تقویت گروه‌های تئاتری شهرستان‌ها در سطح کشور و بین المللی ارتقا پیدا کنند.

وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پروژه‌ ایران‌هراسی که در کشور‌های دیگر در دست انجام است، گفت: اخیراً مستند ضد ایرانی «ایرانیوم» تولید شده که ترکیبی از ایران و اورانیوم است و ایران را یک خطر و تهدید برای دنیا نشان می‌دهند. غربی‌ها دائماً این کارها را انجام می‌دهند. ما هیچ نمی‌گوییم حتی نازک‌تر از گل نباید به آنها گفت در حالی که خودشان بزرگترین دیکتاتورها را داشته‌اند مدام از دموکراسی می‌گویند؛ خودشان چه کرده‌اند، چه کسی از مبارک حمایت می‌کرد؟ هرچه توانستند جنایت کردند و هیچ کس چیزی نگفت، اما ما هم باید آنها را به چالش بکشیم.

۲۳ اسفند ۱۳۸۹ ۲۰:۱۴
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید