اخبار

معاون هنری وزیرارشاد: راهبرد این وزارتخانه توجه به موسیقی مقامی است

معاون هنری وزیرارشاد: راهبرد این وزارتخانه توجه به موسیقی مقامی است
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: راهبرد ما در این وزارتخانه توجه به موسیقی مقامی بویژه موسیقی هویتی با گرایش ایران فرهنگی است.
علی مرادخانی پنجشنبه شب در نخستین همایش ملی خنیاگران جام، در سرزمین آواها و نواهای موسیقی مقامی که با هدف تجلیل از بزرگان حوزه موسیقی این منطقه برگزار شد، افزود: موسیقی مقامی خراسان، مدیون تربت جام است و باید قدر اسطوره های این منطقه را بدانیم.
وی اظهار کرد: زنده نگه داشتن آواها و نواهای محلی در سراسر کشور با امضای تفاهمنامه هایی در مناطق مختلف مورد تاکید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته که امیدواریم با برگزاری همایش ها، پژوهش ها و تجلیل ها گام مثبتی در این زمینه برداشته شود.
وی افزود: این خطه مرزی دارای سابقه و پیشینه غنی تاریخی و فرهنگی است و هم اکنون به عنوان یکی از مهمترین خاستگاه های موسیقی مقامی و عرفانی در جهان شناخته می شود ولی متاسفانه هنوز به لحاظ برنامه های حمایتی اتفاق شایسته و درخوری برای هنرمندان این عرصه نیفتاده است.
وی ادامه داد: خراسان و مجموعه تربت جام نقش بسیار اساسی در نگهداری موسیقی مقامی، عرفانی و ادبی و حکمتی دارد و در آینده این همایش باید به صورت بین المللی برگزار شود.
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: انتظار آن است که رویکرد همایش خنیاگران جام، بتدریج به سوی فضای پژوهشی و مباحث علمی سوق داده شود و کارهای پژوهشی، کتاب، سی دی و فیلم از آن تهیه گردد تا راه گشای افق های علمی و تحقیقاتی برای پژوهشگران باشد.
مرادخانی گفت: باید این حرکت به نحوه ای ادامه دار باشد که در کنار آن یک حوزه پژوهشی ایجاد شود و در واقع به مقامات این هنر اصیل به درستی پرداخته شود.
وی عنوان کرد: مشاور تولیت آستان قدس رضوی قول ساخت یک فرهنگ سرا در شهرستان تربت جام را دادند که در صورت تحقق قدم مبارک و شایسته ای است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تجهیزات آن را تامین خواهد کرد.
وی گفت: خراسان بزرگ و ایران فرهنگی گنجینه های نهفته ای در حوزه موسیقی و بازی های آیینی دارند که با گسترش فرهنگی آن باید به مباحث هویتی آن توجه شود.
در پایان این همایش از استادان برجسته درگذشته موسیقی مقامی تربت جام 'غلامعلی پورعطایی، ذولفقار عسکریان، عبدالله سرور احمدی، غلامعلی نینواز و استاد درمحمد درپور' و نیز بزرگان کنونی این حوزه استاد کریم کریمی، غلامحسین غفاری، غلامرسول فرهادی نیا، عبدالعزیز احمدی، فاروق کیانی و حسینعلی غمخوار احمدی تجلیل شد.
شهرستان 280 هزار نفری تربت جام در 165 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.
۲۷ شهریور ۱۳۹۶ ۰۸:۳۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید