اخبار

در نشستی با حضور معاون امور هنری مشخص شد

اجرای نمایش «اورستیا» به کارگردانی پیتر اشتاین در ایران
 به گزارش روابط عمومی معاونت امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طی نشستی که امروز چهارشنبه( 24 اسفند) با حضور حمید شاه آبادی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیتر اشتاین، کارگردان آلمانی، محمد دشتگلی، سرپرست مرکزهنرهای نمایشی و گراف، رئیس بخش فرهنگی سفارت آلمان در ایران برگزار شد تفاهم نامه اجرای نمایش «اورستیا» به امضا رسید.  
در ابتدای این نشست، پیتر اشتاین با این توضیح که متوجه شدم خیلی ها به اجرای این پروژه در داخل ایران علاقه دارند، اظهار کرد: برای اجرای «اورستیا» مرکز هنرهای نمایشی گروه را حمایت کرده و بودجه ای را به این جریان اختصاص داده است.
وی درباره حضورش در ایران و اجرای نمایش توضیح داد: این نمایش در واقع یک اثر مطرح و پایه ای در اروپا است و تاکنون نیز به صورت کامل در ایران به اجرا درنیامده، تمام این مسایل موجب شد این نمایش را در ایران اجرا کنم.
اشتاین ادامه داد: ما هنرمندان همیشه دستمان را برای همکاری دراز می کنیم و به همکاریمان ادامه خواهیم داد. هنر ما را به هم نزدیک می کند. خوشحالم و اجرای این پروژه را مثبت ارزیابی می کنم.
در ادامه حمید شاه آبادی، به دلیل حضور پیتر اشتاین در ایران تشکر کرد و برای او و اجرای این نمایش آروزی موفقیت کرد و افزود: اشتاین از چهره های بین المللی و شناخته شده تئاتر است و جامعه تئاتری به حضور او در ایران افتخار می کند.
معاون امور هنری اظهار کرد: اگرچه توجه ما به حفظ سنت و فرهنگ کشور خودمان است ولی به تئاتر در سطح بین المللی اهمیت می دهیم. هنر آلمان ظرفیت و قدرت دارد و مناسبات مشترک دو کشور در سال 2012 به تعامل هنری کمک خواهد کرد. 
وی اظهار کرد: هنرمندان همیشه به دلیل روحیه باز موجب تلطیف روابط بین کشورها بوده و هستند و امیدوارم اشتاین در مدت اقامتش درایران با توانمندی هنرمندان تئاتر و ظرفیت های آنها آشنا شود. به طور قطع برای استفاده از تکنیک و هنر تئاتر جهان و رسیدن به طراز بین المللی این قبیل رفت و آمدها لازم و ضروری است.
شاه آبادی از بخش فرهنگی سفارت آلمان تشکر کرد که از فعالیت های فرهنگی حمایت کردند و ادامه داد: استقبال از برنامه های فرهنگی به ویژه در جشنواره تئاتر فجر مایه امید بود.
در ادامه پیتر اشتاین ادامه داد: به طور قطع در زمانی که در ایران اقامت دارد از هنرمندان و اهالی تئاتر نکات زیادی دریافت خواهد کرد.
وی گفت: اشتیاق هنرمندان مرا تحت تاثیر قرار می دهد و امیدوارم نمایش در پایان نمایش ایرانی باشد. این تراژدی یونانی اهمیت و معنی خود را در جایی پیدا می کند که در آن اتفاق می افتد.
شاه آبادی نیز افزود: در پایان این سفر از فرهنگ و هنرمندان ایران شناخت بیشتری پیدا می کنید. از این تعاملات دو جانبه بهره برداری می کنیم با این حرکت هنرمندان دو کشور به هم نزدیک می شوند و به روابط همدیگر کمک خواهند کرد.
وی با بیان این که امیدوارم این حرکت فرهنگی ادامه یابد، اظهار کرد: با بقیه دست اندرکاران تئاتر آلمان در حال برنامه ریزی هفته هنر ایران در آلمان هستیم. سفارت ایران در آلمان چنین درخواستی را داده و در حال پیگیری هستیم. در این هفته فرهنگی مجموعه هنرهای تجسمی ، مد و لباس، سینما، تئاتر و موسیقی فعالیت می کنند. ونزوئلا آخرین کشوری بود که هفته فرهنگی در آن رخ داد. در هفته فرهنگی ایران و آلمان هنرمندان ورک شاپ برگزار خواهند کرد و برنامه های متنوعی اجرا می شود. وقتی به جمع بندی نهایی برسیم با سفارت هماهنگی بیشتری انجام خواهیم داد و در حال حاضر مشغول برنامه ریزی هستیم.
این نشست با سخنان گراف، رئیس بخش فرهنگی سفارت آلمان در ایران مبنی بر برگزاری هفته فرهنگی ایران و آلمان ادامه یافت و گفت: این موضوع مهم است چون هنر ایرانی در آلمان به شکل مثبتی خود را نشان داده و با برگزاری این رویداد می توان این بخش ها را تقویت هم کرد.
شاه آبادی هم افزود: در حوزه تئاتر کودک تعاملات زیادی با کشور آلمان داشتیم. در مدت اقامت کوتاهم در برلین چند نمایش دیدم که بسیار جالب بود. امیدوارم اجرای این نمایش فرصتی باشد براینکه نمایش های ایرانی در آلمان و نمایش های آلمان در ایران دیده شود.

این نشست با امضای تفاهم نامه بین پیتر اشتاین ومحمد دشت گلی و اهدای دیوان حافظ به اشتاین توسط حمید شاه آبادی پایان یافت.

۲۴ اسفند ۱۳۹۰ ۱۷:۲۶
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید