اخبار

شاه آبادی : هنرمندان نسبت به موضوع سومالی بی تفاوت نبوده اند

شاه آبادی : هنرمندان نسبت به موضوع سومالی بی تفاوت نبوده اند
معاون امور هنری عصر روز گذشته – دوشنبه 27 فروردین- از نمایشگاههای عکس و پوستر که با موضوع سومالی در خانه هنرمندان برپاست بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این دیدار که دکتر مجید سرسنگی مدیر عامل خانه هنرمندان نیز شاه آبادی را همراهی می کرد معاون امور هنری بازدید از این مجموعه هنری را وظیفه خود دانست و اذعان کرد در حد توان از اینگونه نمایشگاهها حمایت خواهیم کرد.
وی موضوع سومالی را موضعی قابل توجه دانست و افزود: آنچه امروز در فضای هنری کشور در موضوع سومالی شاهد آن هستیم مرهون حمایت و توجه ای است که در مقطعی از زمان در سال گذشته نگاه افکار عمومی را نسبت به این موضوع جلب کرد. قطعاً وظیفه همه متولیان فرهنگی است که به هر اندازه که می توانند تلاش کنند تا موضوع سومالی فراموش نشود.
شاه آبادی ادامه داد: امروز جامعه ما در همه بخش های مربوط به تهاجم به کشور سومالی و امنیتی که در آنجا به شکلی جدی مورد تهاجم قرار گرفته است خود را بی توجه و غیر مسئول نمی داند. هنرمند عکاسی از کشور ما در وضعیت اینچنینی یک ماه به این کشور می رود تا تصاویری را از این فضا به یادگار بگذارد.
معاون وزیر در امور هنری مسائل مربوط به سومالی دغدغه ای جهانی دانست و گفت: امروز که در نمایشگاه پوستر سومالی از 17 کشور آثاری ارسال می شود نشان می دهد که موضوع سومالی موضوع گروه سیاسی یا دغدغه یک قاره نیست بلکه دغدغه ای جهانی است. امیدوارم حرکتی که با این موضوع آغاز شده بود همچنان ادامه پیدا کند و نگاه افکار عمومی نسبت به این موضوع برنگردد.
وی تصریح کرد: هنرمندان ما نیز هر گز درباره این موضوعات بی تفاوت نبوده اند. همان طور که در فاجعه سونامی ژاپن نمایشگاه داشتیم و جامعه هنری حساسیت های خود را در این عرصه همیشه نشان داده است.
شاه آبادی با اشاره به حمایت های معاونت امور از هنرمندانی که نسبت به این موضوعات حساسیت نشان می دهند، گفت: در حال حاضر حمایتی که می توانیم انجام دهیم خرید آثار است که در دستور کار قرار دارد مخصوصا اگر چنین سفرهای انسان دوستانه ای صورت گرفته باشد.
معاون امور هنری در مورد خطراتی که در این عرصه هنرمندان را تهدید می کند نیز گفت: حداقل کار ما در این زمینه سوق دادن افکار عمومی به این موضوع است و اینکه نشان دهیم جامعه هنری از این حوادث به سادگی نمی گذرد و خودش را به خطر می اندازد تا آن را ثبت کند.
وی افزود: عده ای گمان می کنند خلق اثر هنری ساده است و هنرمندان گوشه ای می نشینند و بی دغدغه اثری خلق می كنند. اما آنها در قبال چنین موضوعاتی احساس خطر می کنند و در موقعیت های مختلف از اعتبار و آبروی خود استفاده و اطلاع رسانی کرده و مشارکت جهانی را به خدمت می گیرند.

شاه آبادی در پایان صحبت های خود تصریح کرد: جا دارد همین جا به تمام دستگاه ها که مکلف به خرید آثار هنری از محل بودجه یک دهم درصد هستند بگویم این حرکت ها تنها مخصوص وزارت فرهنگ نیست و ما بیشتر عهده دار خدمات هستیم و در جای جای سرزمین ما این دستگاه ها موثر هستند که باید اقدام به خرید آثار کنند و آن ها را در معرض دید قرار دهند چرا که مردم در این مکان ها رفت و آمد می کنند و آثار هنری که از آنها نام می بریم در فرهنگ عمومی تاثیر گذار است .
در جریان این بازدید معاون امور هنری از نمایشگاههای عکس مهدیه میرحبیبی و نمایشگاه بین المللی پوستر با موضوع سومالی دیدن کرد.
۲۹ فروردین ۱۳۹۱ ۱۱:۳۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید