اخبار

شاه‌آبادی:جواد ذوالفقاری باعث رونق بخشیدن به هنر عروسکی شد

شاه‌آبادی:جواد ذوالفقاری باعث رونق بخشیدن به هنر عروسکی شد
مراسم یادمان جواد ذوالفقاری، همزمان با نخستین سالروز درگذشت این هنرمند تئاتر عروسکی با حضور معاون امور هنری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این مراسم که 9 اردیبهشت ماه با حضور معاون هنری وزارت ارشاد و هنرمندانی چون مرضیه برومند، هرمز هدایت، آزاده پورمختار، هنگامه مفید، حسن دادشکر، آزاده انصاری، ماندانا کریمی، یوسف صدیق،علی پاکدست و ... در تالار هنر برگزار شد، محمدرضا خاکی در سخنانی با اشاره به آشنایی‌اش با جواد ذوالفقاری یادآور شد: آشنایی من با ایشان مانند بسیاری از همکاران دیگرم اتفاقی بود.

این کارگردان تئاتر ادامه داد: در تماشاخانه‌ی «سنگلج» با جواد ذوالفقاری آشنا شدم که برای نمایشی ماسک می‌ساخت. برایم بسیار جالب بود که جواد چگونه با دست‌هایش این ماسک‌ها را می‌سازد.

محمدرضا خاکی گفت: همه می‌دانیم که هنرمندان نمایش عروسکی، بیشترین احساسات را از طریق دست‌هایشان منتقل می‌کنند و همیشه احساسات جواد ذوالفقاری، اینگونه از راه دست‌هایش منتقل می‌شد و برایم بسیار جذاب بود.

در ادامه با اجرای قطعه‌‌ی موسیقی «نوایی» یکی از قطعات مورد علاقه جواد ذوالفقاری، نجمه شبیری یکی از همکاران جواد ذوالفقاری در انتشارات نوروز هنر ـ درباره‌ی جواد ذوالفقاری سخنرانی کرد.

وی گفت: من به تئاتر و تئاتر عروسکی ارتباطی ندارم و آشنایی‌ام با آقای ذوالفقاری از جای دیگری بود.

شبیری با اشاره به آشنایی‌اش از طریق انتشارات «نوروز هنر» که جواد ذوالفقاری مسئول آن بود یادآور شد: از طریق این انتشارات با فردی آشنا شدم که برایم بسیار دوست‌داشتنی بود. آدمی با این همه انرژی، این همه خاکی و دوست‌داشتنی ما را چنان به خود وابسته کرده بود که در هر شرایطی به دیدارش می‌شتافتیم.

وی در پایان سخنانش مرثیه‌ی اسپانیایی را به یاد جواد ذوالفقاری خواند و گفت: به آقای ذوالفقاری همه چیز می‌آمد، به جز این بی‌وفایی، جایش خالی است.

در ادامه برنامه‌ی بزرگداشت جواد ذوالفقاری، حمید شاه‌آبادی ـ معاون هنری وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ با تسلیت‌گویی به خاطر نخستین سالروز درگذشت جواد ذوالفقاری او را یکی از هنرمندانی توصیف کرد که در طول زندگی‌اش باعث رونق بخشیدن به هنر عروسکی شده و حالا بعد از یک سال هنرمندان این رشته را گرد هم آورده است.

شاه‌آبادی با تشریح اهمیت نمایش عروسکی به عنوان یکی از گونه‌های مهم نمایشی ادامه داد: در میان همه گونه‌های نمایشی و آیینی، تئاتر عروسکی از ظرافت ،‌لطافت و ماندگاری خاصی برخوردار است، نمی‌دانم دلیلش چیست اما فکر می‌کنم خیلی راحت‌تر می‌تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند.

معاون هنری ارشاد خاطرنشان کرد: هر چند عده‌ای تئاتر عروسکی را ویژه کودکان می‌پندارند اما عروسک‌ها حرف‌های زیادی برای بزرگترها دارند.

وی با اشاره به سابقه تئاتر عروسکی در ایران افزود: این هنر در کشور ما ریشه ای دیرینه دارد و باید برای رشد و توسعه آن قدم برداشت.

شاه‌آبادی بر اهمیت تئاتر عروسکی در شکل‌گیری شخصیت کودکان تاکید کرد و گفت: جا دارد با توجه به چنین بستر و خاستگاهی که این هنر دارد، توجه ویژه‌ای به آن شود.

معاون هنری وزارت ارشاد در پایان صحبتش جواد ذوالفقاری را استادی صاحب سبک دانست و گفت:‌شاگردان او بهترین میراث هستند و از شما هنرمندان عروسکی که این هنر را حفظ کرده و به اینجا رسانده‌اید سپاسگزاریم.

در بخش پایانی این برنامه پس از پخش تصاویری از جواد ذوالفقاری که با صدای نادر برهانی مرند ضبط شده بود، آخرین صحنه از نمایش «سمک عیار»، آخرین کار زنده‌یاد جواد ذوالفقاری اجرا شد.

در پایان برنامه همسر جواد ذوالفقاری از هنرمندان تئاتر عروسکی سپاسگزاری کرد و گفت:‌از همه کسانی که در طول این یک سال، ما را تنها نگذاشتند سپاسگزارم و برای همه اساتید، دوستان و آشنایان آرزوی سلامتی دارم.

برنامه‌ی بزرگداشت جواد ذوالفقاری، به همت کانون تئاتر عروسکی اداره کل هنرهای نمایشی به سرپرستی فریبا رییسی در تالار هنر برگزار شد.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۴:۰۶
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید