اخبار

تاسیس تالار‌های نمایشی در محلات باعث ارتقای فرهنگی جامعه می‌شود

تاسیس تالار‌های نمایشی در محلات باعث ارتقای فرهنگی جامعه می‌شود
بازیگر پیشکسوت تئاتر گفت: با تاسیس مکان‌های نمایشی، جوانان محلات مختلف شهر برای تماشای تئاتر و تولید آثار نمایشی ترغیب می‌شوند و همین امر بار فرهنگی و هنری جامعه را بالا می‌رود.

به گزارش روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی، محبوبه بیات درمورد تاسیس فضاهای نمایشی همچون خانه‌ نمایش شماره دو در محلات مختلف تهران یادآور شد: ایجاد مکان‌های فرهنگی در سطح محلات شهر تهران باعث می‌شود جوانان در اوقات فراغت خود به گسترش فکر و اندیشه بپردازند.

وی عنوان کرد: نسل جوان در زمان فراغت و بیکاری به جای اینکه کارهای بیهوده انجام دهد به سالن‌های تئاتر که در محلات مختلف راه‌اندازی شده مراجعه می‌کند و بدین طریق خود را می‌آزماید که چطور با نوآوری و مطالعه، کارهای خوبی را به صحنه بیاورد.

بیات ادامه داد: جوانان حتی اگر برای تولید آثار نمایشی ترغیب هم نشوند و به عنوان تماشاگر به سالن‌های نمایشی در محلات بروند، از طریق تئاتر که به عنوان یک چتر فرهنگی است، می‌توانند مطالب جدیدی بیاموزند، فکر کنند و اندیشه خود را تنها به مسائل روزمره معطوف نکنند.

این بازیگر تئاتر همچنین گفت: حرف‌های مخرب و تکراری که بعضی اوقات به غیبت می‌انجامد، پیام‌های فکری مناسبی به دنبال ندارد؛ بنابراین با تاسیس مکان‌های اجرای تئاتر در مناطق مختلف شهر، بار فرهنگی، قدرت اندیشه و تجربه کردن در اهالی محلات تهران و به خصوص جوانان تقویت می شود و تئاتر که به منزله یک تفریح فرهنگی و سالم که دارای بار آموزشی است، به مردم شناسانده می‌شود.

بیات تاکید کرد: هر نمایش که در سالن‌های محلی اجرا می‌شود دارای سبک و پیام خاصی است که از لحاظ فرهنگی آموزنده و جذاب است و برای جوانان فرصت‌های خوبی را فراهم می‌کند و خانواده‌ها را نیز با تئاتر آشنا سازد.

وی افزود: از سوی دیگر اجرای تئاتر در مناطق گوناگون شهر، بهترین تبلیغ برای تئاتر است؛ زیرا تئاتر در جامعه‌ی ما شناخته شده نیست و تماشاگر تئاتر به تعداد محدودی خلاصه می‌شود.

این بازیگر عرصه تلویزیون خاطرنشان کرد: به دلیل ترافیک سنگین شهر تهران و شاید بی‌اطلاعی از فعالیت‌های مراکز تئاتری از سوی تماشاگران، افراد کمی به سالن‌های نمایشی مراجعه می کنند و به همین علت تماشاگر تئاتر نسبت به تلویزیون کمتر است؛بنابراین با راه‌اندازی اینگونه سالن‌ها در محلات می‌توان گامی جدی برای رفع این مشکل برداشت.

این بازیگر تئاتر همچنین تشریح کرد: افزایش مکان‌های تئاتری در افزایش سطح مطالعه‌ مردم تاثیرگذار است، زیرا با مراجعه هرچه بیشتر به سالن‌های نمایشی، افراد با آثار و سبک‌های مختلفی روبه‌رو می‌شوند که تاکنون با آن مواجه نشده‌اند.

وی پیشنهاد داد: بهتر است سالن‌های اصلی در اختیار هنرمندان با تجربه و پیشکسوت قرار گیرد و جوانان که برای کسب تجربه و جذب تماشاگر به تازگی تولید آثار نمایشی را آغاز کرده‌اند، در سالن‌های کوچک ودر مکان‌های مختلف شهر به اجرای آثار نمایشی بپردازند.

بیات گفت: آرزو می‌کنم روز به روز جامعه‌ای فرهنگی‌تر، فهیم‌تر و با سوادتری داشته باشیم؛ زیرا تئاتر نمونه فرهنگی یک جامعه است و هرچه بیشتر تئاتر بین مردم ما رواج داشته باشد، نشان از بار فرهنگی بیشتر آن مردم دارد.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۴:۳۸
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید