اخبار

تقسیم امکانات بین همه گروه های نمایشی با طرح استقرار

تقسیم امکانات بین همه گروه های نمایشی با طرح استقرار
نخستین جشن استقرار گروه های نمایشی همزمان با سال روز میلاد فاطمه الزهرا(س) در تالار وحدت برگزار شد. علی ایزدی، مدیر دفتر طرح استقرار گروه‌ها درباره فعالیت های که تاکنون در این دفتر به ثمر نشسته توضیحاتی ارایه کرده است.

-برنامه­ریزی طرح استقرار گروه­های نمایشی از چه زمانی آغاز شده و تاکنون چه مراحلی را طی کرده است؟

فکر اصلی طرح استقرار گروه­های نمایشی سراسر کشور در سال 1388 از سوی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح و با ابلاغ به اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی کشور در ابتدای سال 1389 عملیاتی و به اجرا درآمد.

با اطلاع­رسانی به تمامی گروه­های نمایشی فعال در سراسر کشور و اعلام آئین نامه اجرایی، شناسایی گروه­های مذکور و ارسال مدارک و مستندات اعلام شده توسط گروه­های نمایشی درخواست کننده­ پروانه فعالیت صورت گرفت. در اسفند ماه همان سال بالغ بر 500 پروانه فعالیت برای گروه­های واجد شرایط صادر و به آن­ها تحویل شد و متعاقباً در راستای حمایت مالی مبلغ پنج میلیون ریال به عنوان پیش پرداخت برای تولید آثار به 500 گروه پرداخت شد.

در مهرماه سال 1390 برای تسریع در اجرای طرح با دستور معاون هنری وزارت ارشاد و ابلاغ حکم از سوی دشت گلی طرح استقرار تبدیل به دفتر استقرار گروه­های نمایشی سراسر کشور شد و به طور متمرکز به عنوان یکی از زیر مجموعه­های اداره کل هنرهای نمایشی فعالیت­ها دنبال شد که طی این مدت کوتاه با سفر به مراکز استان­ها و نشست با سرپرستان گروه­ها، روسای انجمن هنرهای نمایشی و مدیران و مسوولان استان­ها از نزدیک مسایل، مشکلات و موانع شناسایی شد که به فضل و لطف الهی و همدلی و همیاری هنرمندان عرصه نمایش درصدد رفع آن­ها بوده و هستیم. تاکنون کارهای خوبی انجام شده، اطلاعات گروه های دارای پروانه فعالیت، ثبت و این اطلاعات در قالب کتاب ماندگار استقرار گروه­های نمایشی سراسر کشور تهیه و تنظیم شده است. سایت دفتر استقرار جهت اطلاع­رسانی و ارتباط هرچه بهتر دفتر استقرار با گروه­های نمایشی، روسای انجمن و کارشناسان هنری استان­ها آماده سازی شده. بیش از 6000 جلد کتاب آموزشی تخصصی تئاتر جهت اهدا به شعب انجمن هنرهای نمایشی هر شهرستان تهیه شده است.

 

استقرار گروه­های تئاتری با چه اهدافی صورت می­گیرد؟

استقرار گروه­های نمایشی در وهله­ نخست به منظور ساماندهی و انسجام بخشی گروه­های نمایشی در سراسر کشور است، با تحقق این مرحله که می­توان گفت بسیار ضروری و بنیادین است، می­توانیم امیدوار باشیم که به هدف اصلی طرح برسیم، یعنی همان شعار "تئاتر برای همه " که سال­ها دغدغه­ همه­ اهالی تئاتر و مدیران تئاتری بوده است. تقسیم امکانات بین همه­ گروه­های نمایشی، تمرکز­زدایی از پایتخت، فضاسازی برای همه هنرمندان تئاتر در سراسر کشور و از همه مهمتر ارائه نمایش برای آحاد ملت از دیگر اهداف دفتر استقرار است که می­تواند گامی مهم برای همگانی شدن تئاتر در سراسر کشور باشد.دیگر وظیفه و دغدغه دفتر استقرار، برقراری عدالت در حمایت از هنرمندان و اجراهای نمایشی این عزیزان است. امید داریم به فضل الهی و حمایت همه جانبه ای که از سوی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد بتوانیم شعار عدالت محوری را در استان و شهرستان ها برای تداوم تئاتر، و "تئاتر برای همه" را محقق نمائیم.

 

 

-چرا گفته می­شود طرح استقرار گروه­های تئاتر شهرستان­ها مهمترین اتفاق ممکن برای همگان شدن تئاتر در کشور است؟

 

همانطور که تمامی هنرمندان و مسوولین می­دانند تئاتر کشور در تئاتر شهرستان­ها ریشه دارد و هنرمندان بسیاری در استان­ها داریم که در سطح حرفه­ای و نیمه حرفه­ای مشغول به فعالیتند. به این معنی که بیشترین جمعیت تئاتر را در مجموع شهرستان­های ایران داریم و برای رسیدن به انسجام و همگن شدن این جمعیت گسترده تئاتری، نیاز به طرحی بوده که با درایت معاون هنری این جریان مهم آغاز شد و در حال توسعه است. طرح استقرار باعث می­شود به تمامی گروه­های تئاتر دارای پروانه فعالیت به عنوان اعضاء یک نهاد و صنف قانونی نگاه شود که دارای حق و حقوقی مشخص و معین هستند و مشمول حمایت­های مادی و معنوی معینی خواهند بود.

 

حمایت مادی و معنوی از گروه­ها چگونه است؟

 

علاوه بر حمایت از آثار نمایشی که تا سقف  4000000 ریال، دفتر استقرار حمایت­هایی نیز در راستای تجهیز پلاتو، تهیه لوازم و ابزار آموزشی گریم، کتاب های تخصصی، و غیره از تمامی شهرستان­ها به عمل خواهد آورد. برنامه ریزی مطالعاتی جهت آسیب شناسی اجراهای نمایش در شهرستان ها، برنامه ریزی جهت الگوسازی یا نمونه سازی گروه ها در زمینه مسایل محتوایی و مضمونی از دیگر حمایت هایی است که در آینده صورت خواهد گرفت. علاوه بر موارد گفته شده قرار است در زمینه جغرافیای تاریخی استان ها کار پژوهشی صورت بگیرد و بر اساس آن الویت های محتوایی به هر استان ارایه شود.

به لحاظ معنوی بنده به عنوان مدیر دفتر و کارشناسان ارشدی که با دفتر همکاری می­کنند با سفر به استان­ها و نشست­های رویاروی، معضلات و مشکلات و موانع را بررسی کرده ایم و تا جایی که امکانات اجازه داده است از سوی دفتر کمک­هایی هم به طور عملی صورت گرفت.

 

 

 

-نظارت بر گروه­ها چگونه انجام می­شود؟

 

نظارت بر گروه­ها ابتدا با مطالعه و بررسی پرونده­ها صورت می­گیرد، در سال گذشته (1390) عمده­ نظارت دفتر بر اجراهای عموم بود که در مرحله­ اول مدارک و مستندات اجرا بررسی شدند، از سوی دیگر تائیدیه روسای انجمن هنرهای نمایشی، کارشناس هنرهای نمایشی استان، و مدیران کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین بازبینی توسط کارشناس اعزامی دفتر استقرار مبنی بر صحت اجرا طبق ضوابط انجام گرفت. درباره ارزیابی کیفی و کمی هم باید گفت شورای عالی برآورد با دیدن لوح فشرده در جلسه­ برآورد هزینه مبلغ حمایتی را تعیین می­کنند.

 

 

-احتمال دارد برخی گروه­ها فقط در حد یک اسم باشند. چگونه می­توان شناسایی درستی در این باره داشت؟

 

البته چنین نیست، به این معنا که تنها به یک اسم بسنده کنند.اما اگر گروهی بخواهد از حمایت­های اصلی دفتر استقرار بهره­مند بشود باید که بر اساس ضوابط اعلام شده به فعالیت خودش ادامه بدهد، در غیر این صورت پروانه فعالیت صادره، که موقت است باطل خواهد شد، بایستی به همه هنرمندان اعتماد کنیم و مسیر را برای فعالیت این عزیزان هموار سازیم.

 

 

-به عنوان مسوول این امر چه انتظاری از گروه­ها دارید؟

 

من ابتدا به عنوان یک عضو از خانواده­ بزرگ و شریف تئاتر کشور از همه­ دوستانم درخواست خالصانه دارم که تمام سعی و تلاش خودشان را معطوف کنند تا با همکاری و تعامل، استقرار گروه­ها شکل واقعی خودش را پیدا کند، وقتی گروه­های نمایشی با شاکله­ قانونی در شهرستان­ها تشکیل بشود تاثیر مهمی در روند تئاتر کشور خواهد گذاشت و گام مهمی به سوی حرفه­ای شدن به لحاظ صنفی برداشته خواهد شد و به عنوان خدمتگزار اعلام می­کنم از تمامی پیشنهادات کاربردی استقبال می­کنم چون معتقدم این دفتر به صورت واقعی متعلق به گروه­های نمایشی سراسر کشور است و آغاز به کار دفتر استقرار را بر مشورت با اصحاب هنر تئاتر قرار داده ام و مطمئن هستم که با کار شورایی به قطع یقین نتایج بسیار خوب و بزرگی حاصل خواهد شد.

 

 

-برخی از گروه­ها فراتر از انتظار فعالند چه برنامه­ای برای تشویق آنها دارید؟

 

برای هنرمندان و عزیزان گروه هایی که فعالیت بیشتر و بهتری دارند هم برنامه هایی لحاظ شده که در این بین معاون امور هنری تاکید داشته و دارند که چنانچه کار تولیدی یا اثر نمایشی گروهی با کیفیتی بالاتر از سطح استان یا به عبارتی نمایشی ویژه و یا فاخر باشد و در استان ها به اجرای عموم درآید، از این عزیزان حمایت مالی خواهد شد و بستری نیز فراهم می شود که مستقر شدن این گروه ها و دیگر هنرمندان دارای پروانه فعالیت محقق شود.

 

-سالن­هایی که به نهادهای غیر از وزارت ارشاد تعلق دارند شامل این طرح خواهند شد یا خیر؟

در تفاهم­نامه­ای که توسط دفتر استقرار تنظیم شده است سالن­هایی که به نهادهای غیر از وزارت ارشاد تعلق دارند در دو نوع متفاوت مشمول این طرح می­شوند. از یک طرف سالن­هایی که به نهادهایی دولتی غیر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعلق دارند و از طرفی دیگر سالن­هایی که مربوط به نهادها و سازمان­های غیردولتی می­شوند.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۲:۱۷
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید