اخبار

دیدار مدیرکل هنرهای نمایشی با پیشکسوت خیمه شب بازی

دیدار مدیرکل هنرهای نمایشی با پیشکسوت خیمه شب بازی
شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی، شب گذشته به دیدار مرتضی خمسه ای، پیشکسوت خیمه شب بازی، رفت و با خانواده ی این هنرمند دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی،شهرام کرمی شب گذشته با حضور در منزل مرتضی خمسه ای به ملاقات این تنها بازمانده ی خانواده ی خمسه ای (از پیشگامان هنر خیمه شب بازی) رفت و با خانواده ایشان گفت وگو کرد.

در این دیدار که دو فرزند استاد خمسه ای نیز حضور داشتند، کرمی بر استمرار این هنر توسط خانواده ی خمسه ای تاکید کرد و افزود: استاد خمسه ای میراث دار هنر اصیل سنتی ما هستند و جایگاه پدر و برادر ایشان هم در این مسیر کاملاً مشخص است. هنر خیمه شب بازی که خاطرات کودکی نسل ما و گذشتگان را به هم گره زده است مدیون هنرمندی خانواده ی خمسه ای است بنابراین استمرار این هنر توسط این خانوده اهمیت دارد.

در این ملاقات خانوده ی استاد خمسه ای هم مشکلات خود را عنوان کردند. پایان بخش این دیدار اجرای قطعه ای خیمه شب بازی توسط این هنرمند و فرزندانش بود که با استفاده از خیمه و عروسک های قدیمی صورت گرفت که میراث خانوده ی خمسه ای است. برخی از این عروسک ها از برادر و پدر استاد مرتضی خمسه ای به ارث رسیده بود.

مرتضی شیخ احمد خمسه ای فرزند احمد خمسه‌ای و برادر رضا خمسه‌ای است که از سال ١٣٢٠ زمانی که  از چهارسالگی پای خیمه پدر، شروع به آموختن این هنر کرد. احمد خمسه ای معروف به «حاج احمد خمسه» از بزرگ‌ترین و تاثیر‌گذارترین هنرمندان خیمه شب بازی در تاریخ تئاتر ایران است و سال‌های زیادی را در کنار  دو فرزندش خیمه این هنر را برپا نگه داشته است. بعد از درگذشت رضا خمسه‌ای در سال ٩٢، برادرش (مرتضی خمسه ای) تنها بازمانده ی این شیوه نمایش ایرانی از خانواده ی خمسه ای است که با وجود بیماری و سختی‌های کار به این راه ادامه داده است.

 

۱۸ آذر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید