اخبار

در نشست مشترک معاونت امور هنری و معاونت گردشگری موافقت شد؛ تشکیل دبیرخانه گردشگری هنری

در نشست مشترک معاونت امور هنری و معاونت گردشگری موافقت شد؛ تشکیل دبیرخانه گردشگری هنری
دبیرخانه گردشگری هنری با همکاری معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری راه اندازی می‌شود.

    به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست مشترک معاونت امور هنری گردشگری سازمان میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران به منظور برنامه ریزی برای تقویت و توسعه گردشگری هنر در معاونت امور هنری برگزار شد.

    سیدمجتبی حسینی؛ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه گفت: توسعه گردشگری هنری از موضوعات مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است اما تاکنون چندان از ظرفیت رویدادهای خاص هنری برای توسعه گردشگری و اقتصاد استفاده نشده است. از شش جشنواره فجر، چهار جشنواره بین المللی تئاتر فجر، موسیقی فجر، هنرهای تجسمی فجر و مد و لباس فجر در حوزه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که رویدادهای مهم و معتبر هنری هستند و ظرفیت هایی برای گردشگری هنری دارند.

    حسینی افزود: یکی از ظرفیت های مهم ایران، گردشگری هنری است که می توان از این ظرفیت استفاده کرد. ظرفیت های انسانی توسعه هنری در کشور ما بسیار رشد یافته است و هنرمندان و جوانان با استعداد بسیاری درحوزه هنر فعالیت دارند. ایجاد دبیرخانه گردشگری هنری می تواند به توسعه گردشگری هنری کمک کند و در زیرمجموعه این دبیرخانه گردشگری هنری به مفهوم مستمر و جاری در حوزه فعالیت های هنری اجرا شود، همچنین رویدادهای خاصی مانند جشنواره فجر، جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، جشنواره موسیقی جوان، جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی، جشنواره بین المللی نمایش های آیینی سنتی، جشنواره هنرهای تجسمی جوانان و ... ظرفیت هایی هستند که می تواند در گردشگری هنری مورد توجه قرار گیرد و اجرا شود.

    ولی تیموری؛ معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این نشست تاکید کرد: معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، آمادگی دارد با همکاری معاونت امور هنری در قالب یک دبیرخانه و شورای سیاستگذاری مشترک، گردشگری هنر را به صورت منسجم برنامه ریزی و دنبال کند. جشنواره ها و رویدادهای هنری می توانند متمم برنامه های گردشگری باشند و خلأهایی را در زمینه گردشگری پر کنند و معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی آمادگی دارد از ظرفیت های موسیقی، نمایش، هنرهای تجسمی و مد و لباس برای حوزه گردشگری استفاده کنند.

    تیموری با تأکید بر ضرورت برنامه منسجم برای گردشگری هنری گفت: بخشی از برنامه های جشنواره ها و رویدادهای هنری می تواند در نمایشگاه بین المللی گردشگری امسال نیز ارائه و اجرا شود.

    در ادامه این جلسه هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی با ارائه گزارشی از یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در 10 بخش خوشنویسی، نگارگری، نقاشی، عکاسی، گرافیک، تصویرسازی، کاریکاتور، سرامیک و مجسمه سازی و هنر جدید برگزار می شود و بخش پلاک 40، نمایشگاه گالری ها، پژوهش و فیلم های هنرهای تجسمی نیز در این جشنواره قرار دارد. در بخش نمایشگاه آثار گالری ها و سایر بخش ها، ظرفیت هایی برای گردشگران و صنعت گردشگری وجود دارد.

    حمید قبادی؛ مشاور معاون هنری و دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در ادامه جلسه با ارائه گزارشی از هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر گفت: ظرفیت های فراوانی از جمله در زمینه گردشگری در صنعت مد و لباس وجود دارد و هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر که جریان سازی در حوزه مد و لباس ایجاد می کند در بوستان گفتگو برگزار می شود و برای گردشگران داخلی و خارجی اهمیت دارد. امسال جشنواره حداقل در 10 استان دیگر هم برگزار می شود و ضرورت دارد برای معرفی جشنواره و مد و لباس کشور بیشتر تلاش شود.

   علی ترابی؛ مدیرکل دفتر موسیقی در ادامه با ارائه گزارشی از سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر گفت: در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر اجرای آهنگسازان ایرانی محور قرار گرفته است و سعی شده جشنواره در خدمت آن بخش از موسیقی باشد که نمی تواند روی خود بایستد و بار فرهنگی جشنواره افزایش یابد که استقبال خوبی هم صورت گرفت و نزدیک 30 گروه ثبت نام کردند.

    شهرام کرمی؛ مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در این جلسه گفت: جشنواره بین المللی تئاتر فجر به عنوان رویداد مهم تئاتر کشور تاکنون توانسته مراوده ها و ارتباطات بین المللی برقرار کند و گروهها و هنرمندان معتبر تئاتر تاکنون در جشنواره حضور داشته اند. سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در 20 بخش برگزار می شود که ظرفیت مناسبی در این رویداد وجود دارد.

    محمد اللهیاری فومنی؛ مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری نیز در این جلسه گفت: به مناسبت صدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی، اواخر دی ماه برنامه های گرامیداشت یکصدمین سال هنرستان موسیقی برگزار می شود و امیداوریم بنای قدیمی هنرستان به موزه تبدیل شود.

    اللهیاری در ادامه، درباره برنامه های چهل سالگی انقلاب اسلامی گفت: درکنار جشنواره های هنری فجر معاونت هنری که بخش هایی به چهل سالگی انقلاب اسلامی اختصاص دارد، برنامه های دیگری به این مناسبت مانند اجرای قطعات موسیقی انقلاب اسلامی، اجرای ارکستر هنرستان دختران و پسران، جشنواره پوستر امید هنرستان موسیقی کرج و برنامه هایی در زمینه تئاتر و هنرهای تجسمی طراحی شده است.

    دلاور بزرگ نیا؛ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز در این جلسه گفت: برای گردشگری هنری جشنواره های فجر، می توان با همکاری بخش خدمات سفر و دفاتر خدمات سفر و گردشگری، برنامه های هنری را تدوین کرد و با ارائه جدول جشنواره ها، امسال یک آغاز  برای گردشگری هنری باشد و از سال آینده، هنر و جشنواره های هنری فجر می تواند یکی از جدی ترین محصولاتی باشد که در صنعت گردشگری قرار می گیرد. طرح پلاک ماندگار نیز می تواند برای هنرمندان انجام شود و برنامه هایی در حوزه گالری گردی، برگزاری کارگاه های سازهای سنتی و ... می تواند در حوزه گردشگری هنری برنامه ریزی شود.

 

 

۲۸ آذر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید