اخبار

550 اثر از 323 هنرمند در تالار وحدت به نمایش گذاشته می‌شودرنگ و رویای یک سبد

550 اثر از 323 هنرمند در تالار وحدت به نمایش گذاشته می‌شودرنگ و رویای یک سبد
عجب هوای گرمی شده این روزها. قرار است گرم‌تر هم بشود. مخصوصا برای هنر. سر بچرخانید، تابستان با حرارتی به صورتتان می‌کشد و عطش و گرما بر تن‌تان می‌نشیند. تا آن‌وقت اکسپو هم شروع خواهد شد. روزشمارش را کلید زده‌اند.

تابستان نزدیک می‌شود و برای آنان که تا این روز درگیر درس و دانشگاه و... بوده‌اند، تعطیلاتی آغاز خواهد شد که باید کاملا از آن استفاده کنند. دغدغه مادر پدرها هم با تیر خواهد آمد؛ دغدغه کجا بردن بچه‌هایشان.

جایی در فرهنگی‌ترین نقطه تهران در تالاری به شهرت وحدت شاید بهترین جایی باشد که تیر برایشان می‌آورد. دیدار از آثاری که آدم را فصل‌ها از این گرما جدا می‌کنند و خانه به خانه دورتر می‌برند. قدم زدن میان اثرهایی که زیبایی‌شان از شعوری سرچشمه گرفته که دستی استادانه هدایت‌شان کرده است. آنان که فکرشان شعر حافظ و نیماست و با خط و رنگ این فرهنگ گام‌هایشان را روی این خاک سفت گذاشته‌اند، این گردش را بیشتر می‌فهمند. از بین رویا گذر کردن و به فهم شگرف رسیدن، می‌تواند برنامه همه خانواده‌ها و هنرمندان و هنردوستان تهرانی و ساکنان دیگر شهرهایی باشد که به تهران قدم می‌گذارند. خصوصا آن‌ها که خانه‌هایشان را با چیزهایی می‌آرایند که بویی از فکر و هنر در آن وجود دارد. ‌

روزهایی قرار است بیاید که توی سبد خانواده‌ها و ادارات دولتی، پر از رنگ و هنر باشد و آثار، جایشان را در اتاق‌هایی پیدا کنند که بیشتر دیده ‌شوند. آن زمان که درگیر رفت ‌و آمدهای طولانی در ادارات دولتی شده‌اید ممکن است حضور یک اثر آن‌جا دل‌تان را گرم کند یا چشم‌تان را روشن کند. ممکن است حضورش دلگرمی آمد و شدهای طولانی‌تان شود. سر از کار این برو بیاها و کاغذ بازی‌ها که در نیاوردید چند دقیقه خیره می‌شوید به یک تابلو یا مجسمه و از هر آنچه رنگ تعلق پذیرد آزاد باشید.

همه این اتفاقات قرار است همین روزها بیفتد. معاونت هنری وزارت ارشاد با پیگیری و تلاش‌هایی که در این سال‌ها کرده است، موفق شده است بحث یک دهم درصد از بودجه‌ تملک و دارایی سرمایه‌ای ادارات دولتی را در خرید آثار هنری به نتیجه برساند. حالا همه آنچه را که شما خواهید دید قیمت‌گذاری شده‌اند.

هیات انتخاب و سیاستگذاری اکسپو 91 که بیشترشان نقاشان و خطاطان صاحب سبک و مطرحی هستند، این آثار را از 150 هزار تومان تا 60 میلیون تومان قیمت گذاشته‌اند. قیمت‌هایی که حتی خانواده‌ها نیز قادر به خریدشان باشند.

این اتفاق منحصر به فرد بی‌شک روزی را امید خواهد داد که در خانه هر ایرانی، اثر مشهور یا امضای هنرمندی مهم وجود داشته باشد و روح تکیده شده هنر را آب حیاتی دهد تا جوانی‌اش را باز یابد. 550 اثر از 323 هنرمند در تالاری کنار هم قرار خواهند گرفت و سرنوشت‌شان در این روزهای گرم رقم خواهد خورد. آن زمان که هر یک روانه یک خانه، اتاق یا اداره‌ای می‌شوند و این پراکندگی به نوع خود اتفاق مهمی خواهد بود از تکثیر فرهنگ در سراسر یک کشور.

اما این نگارخانه‌هایند که متولی اجرای این اکسپو شده‌اند. هنرمندان از طریق 59 نگارخانه در تهران و 12 نگارخانه در شهرستان در این اکسپو شرکت کرده‌اند. بنیاد فرهنگی، هنری رودکی این فروش را برگزار می‌کند.

در این خرید آثاری از بزرگان هنر ایران از جمله محمد احصایی، جواد حمیدی، ژازه طباطبایی، فرامرز پیل‌آرام، نصرت‌الله مسلمیان، هانیبال الخاص، مهدی سحابی، نصرالله افجه ای ، پرویز کلانتری، علی اکبر صنعتی، سیدحسن میرخانی، غلامحسین امیرخانی، یدالله کابلی خوانساری، منصوره حسینی، احمد اسفندیاری، مسعود عربشاهی ، محسن عربشاهی ، محسن وزیری مقدم، مارکو گریگوریان، صادق تبریزی، حسین محجوبی و محمدعلی ترقی جاه خواهید دید که در کنار آثار جواد بختیاری، علی شیرازی، یعقوب عمامه‌پیچ، محمدباقر آقامیری، ناصر پلنگی، حبیب‌الله صادقی، آنه محمد‌تاتاری، فرح اصولی، گیزلا وارگاسینایی، صداقت جباری، جمشید مرادیان، همایون سلیمی، کاظم چلیپا، احمد وکیلی، بهنام کامرانی، رضا خدادادی، رضوان صادق‌زاده، کوروش گلناری و همچنین آثار هنرمندان جوان مانند علیرضا سعادتمند، سحر مسلمیان، ندا غیوری، سپیده سحر، نیلوفر قادری‌نژاد، شیما خشخاشی، فرزانه محجوبی و ... به نمایش در خواهد آمد. آن روز است که از هر طرف که سر بچرخانید، دور و برتان ممکن است یک اتفاق هنری در جریان باشد.

۱۷ خرداد ۱۳۹۱ ۱۴:۲۲
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید