اخبار

تاکید بر حمایت شورای عالی انقلاب فرهنگی از هنر

تاکید بر حمایت شورای عالی انقلاب فرهنگی از هنر
جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با موضوع گزارش جشنواره های تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و مد و لباس فجر شنبه 15 دی ماه در این کمیسیون برگزار شد.

به گزارش معاونت امور هنری، در این جلسه حمید قبادی؛ مشاور اجرایی معاونت امور هنری و دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس، علی ترابی؛ مدیرکل دفتر موسیقی، شهرام کرمی؛ مدیرکل هنرهای نمایشی، نادر برهانی مرند؛ دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، ابراهیم حقیقی؛ دبیر، امیر سقراطی؛ دبیر هنری و محسن سلیمانی؛ دبیر اجرایی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و صدیقه پاک بین؛ دبیر هشتمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر و اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشتند.

ابراهیم حقیقی؛ دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با ارائه گزارشی از این جشنواره گفت: یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در رشته های نقاشی، خوشنویسی، تصویرسازی، عکاسی، گرافیک، سرامیک، کاریکاتور و کارتون، نگارگری و هنر جدید پنجم بهمن تا 15 اسفندماه برگزار می شود و آثار در هر رشته با داوری مرتبط انتخاب و داوری می شود. همچنین بخش گالری ها که در آن گالری هایی از کشور آثار هنرمندان خود را ارائه می کنند در باغ موزه قصر برگزار می شود. نمایش فیلم های مستند هنرهای تجسمی و برنامه هایی به مناسبت چهلمین سال انقلاب اسلامی و نشست های پژوهشی و بخش مقالات از برنامه های این دوره جشنواره است.

حقیقی افزود: یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بخش بین المللی ندارد و در سطح ملی با مشارکت و همراهی هنرمندان برگزار می شود.

امیر سقراطی؛ دبیر هنری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: در این دوره سعی شد با تعامل با هنرمندان و گالری ها جشنواره برنامه ریزی شود و با توجه به فرصتی که از زمان اعلا فراخوان وجود داشت تعداد زیادی اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که انتخاب آثار در حال انجام است.

علی ترابی؛ مدیرکل دفتر موسیقی گفت: بودجه دفتر موسیقی کمتر از پنج درصد گردش مالی موسیقی است و با این بودجه امکان جریان سازی در موسیقی فراهم نیست. امسال تدوین آیین نامه جشنواره موسیقی فجر یک گام به جلو بود و دبیر جشنواره با توجه به آیین نامه با نظر متخصصان موسیقی تعیین شد و برای انتخاب گروههای موسیقی نیز هیاتی انتخاب شد. فراخوان جشنواره با تم اجرای آهنگسازان ایرانی شهریورماه اعلام شد و 270 گروه برای شرکت در جشنواره ثبت نام کردند و از بین آنها گروههای نهایی برای جشنواره انتخاب شدند.

ترابی در ادامه گفت: سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر عنوان بین المللی ندارد اما گروههای موسیقی از دیگر کشورها در جشنواره حضور و برنامه دارند. نمایش فیلم های مستند موسیقی و برنامه هایی به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی نیز از برنامه های این دوره جشنواره است.

شهرام کرمی؛ مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در این جلسه گفت: جشنواره بین المللی تئاتر فجر از جشنواره های معتبر آسیا و منطقه و جشنواره شناخته شده است و در حوزه بین الملل نیز استقبال قابل توجهی شد. تئاتر ایران هیچ وقت از نظر مالی خیال آسوده ای نداشته است اما ما سعی کردیم در جشنواره زمینه مناسبی را برای ارتباط هنرمندان ایجاد کنیم.

کرمی در ادامه گفت: یکی از مسایل جدی تئاتر آیین نامه ها و اسناد است، امروز شرایط تئاتر تغییر کرده و گونه های جدید ایجاد شده است که برای بسیاری از حوزه ها سند و آیین نامه وجود ندارد و ضرورت دارد شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه و بازنگری اسناد و حمایت از تئاتر همکاری کند.

نادر برهانی مرند؛ دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با ارائه گزارشی از جشنواره گفت: امسال آیین نامه جشنواره بین الملللی تئاتر فجر تدوین شد و قرار شد ما هم روی آیین نامه کار کنیم تا کامل تر شود. کار دبیرخانه جشنواره از خردادماه آغاز شد و جلسات شورای سیاستگذاری برگزار شد.

این دوره جشنواره مرور محور است و برآیند اجراهای عمومی سراسر کشور است. اختیار بخش های مختلف جشنواره به خود هنرمندان داده شد تا بر اساس علاقه و توانمندی در بخش های جشنواره شرکت کنند. همچنین به شهرستان ها و جوانان و تئاتر دانشجویی در این دوره توجه ویژه ای شده است.

برهانی مرند در ادامه گفت: در بخش صحنه ای، بخش مسابقه ایران یک، مسابقه ایران دو، مسابقه بین الملل، میهمان و تئاتر ملل و در بخش غیر صحنه ای، تئاتر خیابانی و دیگرگونه های نمایشی را در جشنواره داریم. مسابقه نمایشنامه نویسی که با استقبال قابل توجهی مواجه شد از برنامه های دیگر جشنواره امسال است. سه نشست تخصصی نمایشنامه نویسی نیز برگزار شد که بازتاب مناسبی داشت. بخش فجر استانی نیز که از 15 دی آغاز شده و تا پایان دی ماه ادامه دارد و هفت استان جشنواره تئاتر فجر استانی را برگزار می کنند. بخش به علاوه فجر که حضور سالن ها و کمپانی های خصوصی تئاتر است از برنامه های دیگر جشنواره است. همچنین بخش پیشخوان برای معرفی تئاترهای کشور به دیگر کشورها و انتخاب آنها برای رویدادهای خارجی در این دوره جشنواره طراحی شده است. نمایشگاه عکس و نمایشگاه پوستر نیز از بخش های دیگر جشنواره است. حضور آثاری از دیگر کشورها نیز در جشنواره نهایی شده است.

به مناسبت چهلمین سال انقلاب اسلامی نیز برنامه هایی از جمله سمینار تئاتر بعد از انقلاب، نمایشگاه اسناد تئاتر بعد از انقلاب و آثاری به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی در سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اجرا می شود.

برهانی مرند در ادامه گفت: از نظر مالی برای جشنواره بین المللی تئاتر فجر محدودیت هایی داریم اما سعی شده است جشنواره با انسجام و برنامه ریزی مناسب برگزار شود.

حمید قبادی؛ مشاور اجرایی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر نقش مکران با توجه به ویژگی های فرهنگکی مهمی که دارد به عنوان تم انتخاب شده است تا این عنوان در طراحی لباس بازشناسی و نقش مکران در حوزه ملی و بین المللی معرفی شود. در این دوره جشنواره منطقه آزاد چابهار از جشنواره حمایت می کند و با توجه به تم سوزن دوزی که ظرفیت گسترده ای در منطقه مکران دارد مورد توجه قرار گرفته است. حوزه مد و لباس تاکنون بیشتر به عنوان صنعت مورد توجه بوده و از نظر ایده پردازی و طراحی و جنبه های فرهنگی و هنری کمتر به آن توجه شده است.

صدیقه پاک بین نیز در این جلسه گفت: هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر 26 بهمن تا دوم اسفند ما در بوستان گفتگو برگزار می شود و مسابقه زنده، بخش نمایشگاهی، برگزاری نشست های تخصصی از برنامه های این دوره جشنواره است. همکاری مناسبی نیز با انجمن های طراحی و لباس در جشنواره وجود دارد و آثاری نیز در بخش بین الملل جشنواره ارائه می شود. جشنواره بین المللی مد و لباس فجر فرصتی را برای توجه به زمینه های فرهنگی اسلامی و ایرانی در طراحی لباس فراهم می کند.

محمد اله یاری فومنی؛ مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری نیز در این جلسه گفت: موضوع آموزش هنر تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است و ضرورت دارد که در اسناد هنری مسایل و چشم انداز آموزش هنر در نظر گرفته شود.

اله یاری همچنین با اشاره به صدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی گفت: به مناسبت یکصدمین سال هنرستان موسیقی تهران، مراسم گرامیداشتی برای آموزش هنر 27 دی ماه برگزار خواهد شد.

محمد حسین ایمانی خوشخو؛ رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه با قدردانی از معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تلاش دبیران و همکاران جشنواره های هنری فجر گفت: با توجه به سلایق مختلف و مسایل و مشکلات عرصه هنر برنامه ریزی و برگزاری جشنواره های فجر کار دشواری است. جشنواره های فجر زاییده انقلاب اسلامی است و به نقطه عطفی در هنر تبدیل شده اند و بخش مهمی از شور و نشاط دهه فجر با جشنواره ها تحقق می یابد. هنر و جشنواره های هنری ارزش های مادی و معنی برای کشور دارد اما چنانکه باید و شاید به هنر و جشنواره ها توجه نشده است و کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی تلاش می کند با بررسی مسایل و حمایت از هنر زمینه های مناسبی برای فعالیت های هنری فراهم شود.

ایمانی خوشخو ادامه داد: ضرورت دارد که اصول و مبانی جشنواره های هنری فجر در شورای عالی انقلاب فرهنگی ثبت شود و ره های فجر به عنوان رویدادهای مهم و باسابقه ثبت ملی و بین المللی شوند. در چهلمین سال انقلاب اسلامی فرصتی است که رویدادهای هنری نیز به این مناسبت برنامه هایی را ارائه کنند که در گزارش های ارائه شده فجر موضوع چهل سالگی انقلاب اسلامی مورد توجه قرار گرفته و برنامه هایی اجرا خواهد شد. کمیسیون هنر و معماری با توجه به گزارش ها و مسایل مدیران و دبیران، گزارشی از فعالیت ها، ضرورت ها و نیازها و دستاوردهای هنری و جشنواره ها به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می کند.

در ادامه جلسه اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی نظرات خود را درباره جشنواره های فجر بیان کردند.

۱۶ دی ۱۳۹۷ ۱۶:۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید