اخبار

سفیر معاون امور هنری به البرز رسید

سفیر معاون امور هنری به البرز رسید
نماینده امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حامل پیام معاون هنری وزیر، در نهمین سفر استانی خود این بار به استان البرز رسید و در ملاقاتی صمیمی با هنرمندان پای دغدغه های آنها نشست.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رضا محمدی نماینده ویژه معاون هنری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هفته گذشته در استان البرز حضور یافت و در بازدید چهره به چهره درمنزل پیشکسوتان عرصه نمایش، تئاتر، نگارگری، موسیقی و نقاشی حاضر شد و پای درد دلها و دیدگاه های آنها نشست.

در اولین روز این بازید، مجتبی ابراهیمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز و ابراهیم گله دارزاده معاون هنری سینمایی استان، نماینده امورهنری  در وزارت فرهنگ و ارشاد راهمراهی کردند.

داوود فتحعلی بیگی استاد درجه یک هنری و رئیس انجمن تئاتراستان، صمد چینی فروشان پیشکسوت عرصه  تئاترکشور، امیرهوشنگ آقامیری نگارگر با تجربه، حسین پرنیا استادعرصه موسیقی،  شهریاراحمدی ازنقاشان چیره دست درعرصه بین المللی از جمله هنرمندانی بودند که در این روز تقدیر شدند و لوح تقدیر.دریافت کردند

دیدار با هنرمندان استان در منازل آنها تا آخر هفته ادامه داشت و هنرمندان علاوه بر بیان دغدغه های فرهنگی و هنر خویش در نامه ای جداگانه خواسته های هنری خویش و استان البرز را به وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون هنری وی منعکس خواهند کرد.

 

ساخت مدرسه عالی تعزیه در البرز

نماینده امورهنری وزارت فرهنگ وارشاد از حمایت برای ساخت مدرسه عالی تعزیه دراستان البرز خبرداد.

بنا بر این گزارش، رضا محمدی در دیدار با هنرمندان استان البرز هنگام ملاقات با داوود فتحعلی بیگی، استاد و پیشکسوت عرصه نمایش دراستان البرز ضمن ابرازخرسندی ازاین ملاقات، وی را سردار نغمه های افسانه ای خواند و گفت: اخیراً در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و معاونت هنری تصمیم برآن شده است تا نماینده ای به استان های کشور سفر کند و از نزدیک با پیشکسوتان وحامیان هنر دیدار داشته باشد.

وی با ابلاغ  پیام و سلام ویژه شاه آبادی معاون هنری وزیر ارشاد، افزود: خوشحالم که دراستان البرز با مردی از جنس  مثنوی هنر، معین البکاه و سردار نغمه های افسانه ای در نهمین سفرخود به استان ها ملاقات  دارم.

محمدی گفت: این دیدارما را به سفرهایی دور و یادی از نقالی ، نمایش روحوضی و تعزیه ها برد که در عصرکنونی  تا حدودی رنگ باخته است.نماینده امورهنری وزارت فرهنگ وارشاد  در دیدار با داوود فتحعلی بیگی ضمن تایید دغدغه های فرا روی هنرمندان افزود تنگ نظری ها و فرصت طلبی ها درهمه وجود دارد و دامنه آن تنها به حوزه هنر اشاعه نیافته است.

وی افزود: با اقداماتی که در اخیراً توسط هیئت دولت صورت گرفته است شاهد رفع دغدغه های هنرمندان خواهیم بود.

وی از فتحعلی بیگی به عنوان پیشکسوت عرصه نمایش به جهت اشراف بر نیازها وخواسته های هنرمندان این عرصه وتجربه کافی از نمایش های کهن، پیشنهاد ساخت مدرسه عالی تعزیه را ارائه داد.

محمدی با اشاره به سر ریز شدن هنرمندان در استان البرز اظهارداشت: این پیشنهاد فرصت مغتنمی است تا با بهره گیری از ظرفیت وپتانسیل های هنرمندانی که شاهد سرریز شدن آنها دراین استان هستیم ، گام های مثمر ثمری  درحوزه نمایش های آیینی برداشته شود.

وی افزود: ایجاد نخستین مدرسه عالی تعزیه دراستان البرز زمینه ای را فراهم می سازد تا هنرمندانی تحصیل کرده به صورت تخصصی هنر تعزیه را با قدمت چندین ساله دوباره زنده کنند.

محمدی  تعزیه را تلفیقی از مجموعه هنرها دانست وافزود: در تعزیه تصویر، صدا، نمایش و رنگ بر همه چیز سیطره دارد و این هنر نباید از بین برود.

نماینده امور هنری وزارت فرهنگ وارشاد  خاطر نشان کرد: تعزیه هنری ارزشمند است وبا ایجاد مدرسه عالی تعزیه مقدمات احیاء مجدد این هنر کهن نشات گرفته از آیین ها و رسوم دراستان البرز فراهم خواهد شد.

رضا محمدی گفت: مدرسه عالی تعزیه در البرز محلی برای حفظ واشاعه نمایش های آیینی خواهد بود.

۲۳ خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۴۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید