اخبار

افتتاح نمایشگاه «عکس روزهای انقلاب» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

افتتاح نمایشگاه «عکس روزهای انقلاب» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
نمایشگاه «عکس روزهای انقلاب» از بخش های یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، همزمان با آغاز دهه فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، عصر امروز نمایشگاه «عکس روزهای انقلاب» با آثار عکاسان بزرگ ایران به عنوان یکی از بخش های یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، با حضور عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجمد مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی، ابراهیم حقیقی دبیر یازدهمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان، سید امیر سقراطی دبیر هنری این رویداد، محسن سلیمانی دبیر اجرایی جشنواره و جمع کثیری از هنرمندان و مسئولان هنری و فرهنگی در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.

در ابتدای مراسم هادی مظفری در همراهی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح جامعی درباره این بخش از جشنواره هنرهای تجسمی فجر ارائه داد.

وی با اشاره به نمایش عکس هایی از بهمن جلالی، کامران شیردل، رعنا جوادی، محمد فرنود، الفرد یعقوب زاده، کاوه گلستان، شاهرخ حاتمی، محمود کلاری، جمشید ابراهیم زاده، قربان خلیل زاده، علی غفاری، حسین پرتوی، عباس ملکی، مریم کاظم زاده و همچنین بخشی از آرشیو روزنامه کیهان و اطلاعات در این نمایشگاه که با کیوریتوری سیف الله صمدیان گرد هم آمده درباره این بخش گفت: این عکس ها آثاری است که از اولین روزهای آغازین انقلاب تا 22 بهمن 57 توسط عکاسان ثبت شده است. در آن دوران شمار زیادی از عکاسان ایرانی در میان مردم حضور داشتند و به ثبت عکس هایی از پیروز انقلاب اسلامی پرداختند که برخی از آنها جوایز معتبر بین المللی را نیز کسب کرد.

در ادامه مراسم عباس صالحی در سخنانی در جمع خبرنگاران گفت: در سالگرد پیروزی  انقلاب اسلامی هستیم و یکی از چیزهایی که می تواند آن دوران را زنده تر کند، دیدن همین عکس هایی است که شاید کمتر دیده باشیم. در دوره انقلاب به طور طبیعی تصویرهایی ارزشمند ثبت شده اند و عکس ها تصاویر بدون تفسیرهستند. آنچه من در این نمایشگاه دیدم بدون شک کمک می کند تا روزهای انقلاب را نسل جوان بدون واسطه ببینند و درک کنند.

وی ادامه داد: در این بخش از جشنواره تجسمی فجر، بیش از 90 عکس به نمایش در آمده است که بسیاری از این عکس ها برای اولین بار است که به نمایش در می آید و از همین رو بسیار فرصت مغتنمی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: هنرهای تجسمی در شاخه های مختلف، بخشی از هویت ماست و هنری است که در آن سابقه طولانی داریم. بخش مهمی از هنر کلاسیک و مدرن ما در حوزه هنرهای تجسمی دارد همزمان با جریانات روز جامعه حرکت می کند و انقلاب اسلامی در این 40 سال نیز با این هنر پیوند خورده است. به طور طبیعی هنرمندان ما در بخش های مختلف سهمی در روایت انقلاب اسلامی داشته اند و عکس نیز یکی از این شاخه هاست. امسال در جشنواره هنرهای تجسمی ما شاهد هستیم که چگونه هنرهای تجسمی در این سال ها انقلاب اسلامی را روایت کردند.

وی اضافه کرد: بخش مهمی از رویش های این 40 سال در حوزه هنر متبلور شده است و از آن جمله در هنرهای تجسمی. از همین رو برای بیان پویش های انقلاب اسلامی در چهل سالگی آن تنها نباید در حوزه فناوری و تکنولوژی آن را بنگریم بلکه بسیاری از این پویش ها در حوزه هنر بوده است و باید به آن توجه کنیم.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در این دوره از جشنواره فضای ارتباطی هنرمندان تجسمی با جشنواره نزدیک تر شده است. فراخوانی که داده شد بسیار مورد استقبال قرار گرفت. طبیعتا هنوز جای کار بیشتری هست اما اتفاق بزرگی برای هنرمندان حوزه تجسمی رخ داده است.  

وی در ادامه بیان کرد: یکی از حوزه های دیگری که باید به آن نزدیک تر شویم بخش اقتصاد هنرهای تجسمی است. هنوز اقتصاد هنرهای تجسمی به عنوان یک بخش سرمایه گذاری و ارزش افزوده اقتصادی در جامعه جای خود را باز نکرده است. ما کمی در این حوزه کار را جلو برده ایم. به طور مثال حمایت از مشاغل فرهنگ و هنر را داشتیم و سهم قابل توجهی از این بخش هم به هنرهای تجسمی اختصاص دارد. قدم اول هم در تفاهم نامه مشاغل فرهنگی و هنری قابل رصد است. از همین رو در جشنواره امسال هم حضور گالری دارها را به عنوان بخش پویای اقتصاد هنر شاهد هستیم.

در ادامه مراسم سید محمد مجتبی حسینی نیز با اشاره به افتتاح بخش عکس روزهای انقلاب در جمع خبرنگاران بیان کرد: ما می توانیم اعداد و نشانه ها از جمله 40 سالگی انقلاب اسلامی را بهانه کنیم برای مرور داشته هایمان و خاطراتمان را نیز مرور کنیم. این آثار صادقانه ترین تفسیر از روزهای انقلاب را دارند و آثاری هستند که چون از دل برآمده اند راویان صادقی هستند. دوستان در جشنواره هنرهای تجسمی امسال تلاش کردند در مجموعه های مختلف هنری با کیفیتی ممتاز، آثار دوره انقلاب را به نمایش بگذارند. بخشی از آن در رشته های مجسمه، نقاشی و پوستر در فرهنگسرای نیاوران به نمایش در آمده است و بخش عکس نیز در خانه هنرمندان. این فرصت مغتنمی است که هنرمندان جوان که چنین روزهایی را تجربه نکردند، آن را از دید هنرمندانه درک کنند.

نمایشگاه عکس «روزهای انقلاب» مجموعه ای از تصاویری است که گوشه هایی از انقلاب تصویری نسل طلایی عکاسان ایران در زمان وقوع انقلاب سال 57 را پیش روی ما قرار می دهد.

سیف الله صمدیان رئیس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران که جمع آوری آثاراین نمایشگاه را بر عهده داشته است این نمایشگاه را سپاس کوچکی از کار بزرگان نسل طلایی عکاسان ایرانی در دوران انقلاب دانسته که تا آینده دور نام و آثارشان در کتاب تصویر جهان به یادگار خواهد ماند و همچنین این نمایشگاه را به بهمن جلالی، کاوه گلستان، عباس عطار، شاهرخ خاتمی، حسین پرتوی و عکاسانی که دیگر در میان ما نیستند، تقدیم کرده است.

عکس های این مجموعه که یک محدوده زمانی از روزهای آغازین انقلاب تا شامگاه 22 بهمن 1357 روز پیروزی انقلاب را در بر می گیرد که تلاش شده است در انتخاب آثار به ویژگی‌های عکاسان و سندیت تاریخی آثار، خلاقیت و میزان شجاعت و چگونگی حضور عکاس در صحنه برای رسیدن به تصویری مناسب از اتفاق و موضوع توجه ویژه ای داشته باشد.

در استیتمنت این بخش آمده است: «همزمان با اولین جرقه ها و نشانه های حرکت های مردمی علیه نظام شاهنشاهی در ایران عکاسانی همچون بهمن جلالی، کاوه گلستان، محمد صیاد، عباس عطار، شاهرخ حاتمی، محسن شاندیز، رعنا جوادی، محمود کلاری، کامران شیردل، مریم زندی، عباس ملکی، حسین پرتوی، رضا دقتی، کاوه کاظمی، کامران جبرئیلی و مرتضی خاکی، محمود محمدی، حسین شرکت، آلفرد یعقوب زاده، بهرام مولایی، محمد فرنود و قربان خلیلی لحظاتی از آن دوران حساس و پر تنش را برای همیشه عکاسی ماندگار کردند.

کیفیت آثار خلق شده توسط عکاسان ایرانی در ماه های اول انقلاب در تاریخ فتوژورنالیسم جهان از اهمیت و موقعیت خاصی برخوردار بوده است و همچنان که شاهد بودیم در طول 40 سال گذشته علاوه بر موفقیت ها و کسب جوایز معتبر جهانی از جمله جایزه «پولیتزر»، جایزه «رابرت کاپا» و جوایز متعددی از 4 دهه گذشته «ورلد پرس فوتو» آژانس های عکس و نشریات تصویری بین المللی نیز از خلاقیت عکاسان ایرانی در استانداردهای بالای عکاسی خبری جهان بهره برده اند.»

نمایشگاه «عکس روزهای انقلاب» یکی از برنامه های یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است که به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب ایران تدارک دیده شده است و تا 29 بهمن در خانه هنرمندان ایران برپاست.

۱۲ بهمن ۱۳۹۷ ۲۰:۱۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید