اخبار

رضا یساولی:برای زنده ماندن نگارگری باید آن را به روز کنیم

رضا یساولی:برای زنده ماندن نگارگری باید آن را به روز کنیم
داور بخش نگارگری یازدهمین جشنواره تجسمی فجر گفت: بهتر است هنرهای ملی کشور در رویداد تجسمی فجر بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

رضا یساولی، داور بخش نگارگری یازدهمین جشنواره تجسمی فجر درباره این دوره از جشنواره گفت: فجر یکی از معدود جشنواره‌های جدی کشور است که هر سال برگزار می‌شود. برخی دیگر از رویدادهای سالانه و بی‌ینال‌های ما به خاطر بودجه و مشکلات این چنینی معمولا چندان منظم نیستند. اما جشنواره تجسمی فجر در زمان مقرر و با برنامه‌ریزی برگزار می‌شود و این نکته بسیار مهمی است.

وی افزود: باید قدر این رویداد را بدانیم و می‌توانیم آن را به اندازه جشنواره هایی مثل جشنواره ونیز دارای اعتبار و اهمیت کنیم. البته یکی از مشکلات این است که دبیر جشنواره ثابت نیست که آن هم با توضیح اینکه دولت های مختلف سلیقه متفاوتی دارند قابل قبول است.

او همچنین گفت: به دلیل محدودیت های جشنواره، فقط گل و مرغ و تذهیب و نگارگری در این بخش داریم. جا دارد که مثلا هنر طراحی فرش نیز به صورت مستقل در جشنواره فجر بررسی و داوری شود. زیرا این یک جشنواره ملی است و باید به هنرهای ملی بیشتر بها دهد.

وی توضیح داد: ذات نگارگری کلاسیک است اما اگر بخواهیم این هنر زنده بماند باید آن را به روز کنیم. در چین و ژاپن هنرهای کلاسیک را به خوبی معاصر کرده اند. درواقع از آن برای بیان موضوعات روز و موضوعات اجتماعی بهره برده اند. ولی این نگاه معاصر برای نگارگر ما تعریف نشده است. تلاش هایی می شود ولی هنرمندان هنوز در این زمینه کمی گنگ هستند.

داور جشنواره تجسمی فجر گفت: به همین دلیل با اینکه در این جشنواره کارهایی با رویکرد معاصر دیدم به نظرم هنوز این موضوع جای کار دارد. نگارگر جوان ما پرسش های زیادی در این باره دارد. آیا اگر با نگارگری برخورد انتزاعی کنیم تبدیل به هنر معاصر می شود؟ نگاه های معاصر در آثار رسیده بیشتر اثر را به سمت کار گرافیکی برده بود.

او گفت: هنر نگارگری تفاوت های بنیادین با هنرهای مدرن دارد. این هنر در زمان طولانی تولید می شود. اگر یک نقاش یک روزه کارش را می کشد، یک نگارگر باید هفته ها وقت بگذارد. ابزار ساخت و ساز خود را تهیه کند و کار را به سرانجام برساند.

این هنرمند در پایان سخنش نیز با اشاره به حضور گالری ها در این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: حضور گالری ها می تواند خلاهای بخش مسابقه را پر کند. این را هم اضافه کنم که کارهایی که روی دیوار نمایشگاه می رود، نمایانگر هنر نگارگری ما نیست. اصل موضوع در آرشیو شخصی افراد، نگارخانه‌ها و موزه‌هاست. گالری ها در زمینه نمایش هنر نگارگری فعالیتی ندارند و این ضعف بزرگی است. البته آثار نگارگری مخاطب خاص خود را دارند. بنابراین حضور گالری داران در جشنواره به شرطی به نفع نگارگری است که آثار خوب و حتی تاریخی این هنر را به نمایش درآورند.

گفتنی است یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی تا پانزدهم اسفند ‌برپاست در این ‌‌جشنواره سید امیر سقراطی ‏دبیری هنری و محسن سلیمانی ‌دبیری ‌اجرایی را ‌عهده‌دار ‌هستند.

 

۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید