اخبار

سراج، قربانی، سرلک، خواجه امیری، لیان، فلاحی و یزدانی در جشنواره موسیقی فجر

سراج، قربانی، سرلک، خواجه امیری، لیان، فلاحی و یزدانی در جشنواره موسیقی فجر
سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر علاوه بر پایتخت در 15 استان ایران برگزار می­ شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در استان ها از سوی انجمن موسیقی ایران و شعبه های انجمن در استان ها در دو فاز مختلف برگزار می شود.

هفت استان ایران با همکاری ستاد برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر میزبان گروه­ها و هنرمندانی هستند که از تهران برای اعزام آنها هماهنگی‌ها شده است و هشت استان با برنامه­ ریزی و هماهنگی، انجمن موسیقی ایران، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌آن استان و انجمن موسیقی استان میزبان این رویداد موسیقایی هستند.

ستاد جشنواره به هفت استان لرستان(24 بهمن تا 2 اسفند)، سمنان(26 بهمن تا 3 اسفند)، زنجان(26 بهمن تا 30 بهمن)، فارس(25 بهمن تا 4 اسفند)، گیلان(4 اسفند تا 10 اسفند)، کرمانشاه(24 تا 29 بهمن) و منطقه آزاد اروند(24 بهمن تا 30 بهمن) گروه‌های موسیقی را اعزام می‌کند و اجراهای این هفت استان با حمایت ستاد جشنواره موسیقی فجر برگزار می شود.

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر از 24 بهمن در منطقه آزاد اروند در مجتمع فرهنگی هنری خلیج فارس خرمشهر و سینما مهر آبادان اغاز شده است که در این دو شهر 13 برنامه اجرا می شود. ارکستر اروند استار، کوارتت گیتار، ارکستر آریاگان، ارکستر سروش، ارکستر دلکش، ارکستر مضرابی ستارستان، دونوازی قانون و تنبک، ارکستر خنیاگران مهر، ارکستر سایه، ارکستر اهورا، ارکستر سار، ارکستر ماهور و ارکستر کوبکا در خرمشهر و آبادان اجرا می کنند.

استان کرمانشاه نیز با 26 اجرا از 24 تا 29 بهمن ماه میزبان سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر است. در این استان گروه رستاک، بهنام بانی، احسان خواجه امیری، محمدرضا گلزار، گروه وزیری(کیوان ساکت و وحید تاج)، گروه لیان، گروه زاگرس، آبیدر، آوا، تنبورنوازان شاه خوش نشین کرمانشاه، سنتورنوازی معاصر، دالغا، اچرای حلاج پرواز همای، شب پیانو، شب تار، شب تنبور، گروه نوازی گیتار، گروه هنیواژ هرسین، شورانگیز کنگاور و دف نوازی نی نوا در سالن اصلی و پلاتو تالار انتظار، تالار وحدت و سالن امام خمینی (ره) کرمانشاه برنامه اجرا می کنند.

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر با هشت اجرا از 26 بهمن تا سوم اسفند در تئاتر شهر سمنان برگزار می شود. در این استان اجرای دونوازی کمانچه و دودوک، گروه کهت میان، سروآرنگ، دونوازی پیانو و ویلن، رستاک، سایینه، دونوازی سنتور و تنبک و گروه تبلاج برنامه های جشنواره در استان سمنان است.

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر با 37 اجرا از 25 بهمن تا چهارم اسفند در استان فارس برگزار می شود. علی لهراسبی، رستاک حلاج، سیامک عباسی، حمید حامی، بهنام بانی، مازیار فلاحی، گروه رستاک، رضا یزدانی حسام الدین سراج، گروه نی نوازان فارس، گروه محلی ماذون قشقایی، سینا سرلک، پیانو و آواز مهدی یغمایی، آسمان خاک من کاوه پیمان، گروه کودک نوآهنگ زرقان، گروه رهاب، ارکستر کودک و نوجوان پاییز قیر و کارزین، گروه هنرستان نوآوران، تریو میلاد درخشانی با همراهی همایون نصیری و دارا دارایی، ارکستر کلاسیک مهرگان، آواز کلاسیک ماریو تقدسی، همنوازان رهاب هادی آذرپیرا، گروه کوبه ای لیدوما، گروه رخداد، تکنوازی پیانو رافائل میناسکانیان، کوارتت تار علی اصغر عربشاهی و دوئت گیتار کلاسیک فرزین طهرانیان از 25 بهمن تا چهارم اسفند در تالار حافظ، تالار احسان و تالار هنر شهر آفتاب شیراز اجرا می کنند.

در استان زنجان 13 اجرای گروهی، چند تکنوازی و سه کارگاه موسیقی در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر از 26 تا 30 بهمن برگزار می شود.

اجرای گروههای طرب، سماع، سروستان، تریو کلاسیک، بوم، آهنگ، دونوازی کمانچه و دودوک، دل انگیزان، تنبور مولوی، خاطره گلها، تریو بلوز، سومار، رسیتال پیانو، تکنوازی قارمان، هارمونیکا، تار، سه تار، سنتور، ویلن، ویلنسل، پیانو، عود، کمنچه، قانون، نی، قوپوز، ترومپت و .. و برگزاری کارگاههای شناخت موسیقی ایرانی، مبانی آهنگسازی و کارگاه آموزشی برنامه های سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در زنجان است که از 26 تا 30 بهمن ماه در تالار هنر و تالار یادگار فرهنگسرای امام خمینی (ره) زنجان برگزار می شود.

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر با 26 اجرای نواحی، موسیقی ایرانی و پاپ 24 بهمن تا اول اسفند ماه در لرستان برگزار می شود. سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در خرم آباد میزبان اجراهای گروه ایوان بند، تنبورنوازان سیمرغ الیگودرز، گروه سحری کوهدشت، گلاره(ویژه بانوان)، کاسیت، سرنای، سینا شعبانخانی، صبا، سوشیو، پاپ لر، خابدالو، گهر، همایون، گل های خرم، اشوان، ویرا، آوان، موسیقی آذربایجان، نوای سیمره، وزیری و مهدی جهانی است که این برنامه ها در تالار شهید آوینی و تالار حوزه هنری خرم آباد اجرا می شود و دراختتامیه از سه هنرمند فقید موسیقی لرستان تجلیل می شود.

 

استان گیلان نیز با 16 اجرا سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر را از چهارم تا 10 اسفند در مجتمع فرهنگی، هنری خاتم الانبیا (ص) برگزار می کند. گروه موسیقی نواحی گیل و دیلم، گروه فسانه، رسیتال ویلن و گیتار، گروه موسیقی نواحی آوای مهر، دونوازی کمانچه و دودوک، گروه دورگ، گروه روشنا، ارکستر ما، گروههای جلیل، ماخولا، مونهد، نهفت و ارکستر فیلارمونیک گیلان در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در گیلان حضور دارند.

از سوی دیگر هشت استان اردبیل(25 بهمن تا 28 بهمن)، البرز(24 بهمن تا 30 بهمن)، گلستان(23 بهمن تا 30 بهمن)، همدان(اسفند ماه)، اصفهان(6 اسفند تا 10 اسفند)، کرمان جنوبی (این بخش از استان کرمان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌مجزایی از مرکز استان کرمان دارد که به علت فوت نماینده سابق مجلس در آن منطقه، بناست جشنواره با یک هفته تاخیر برگزار شود)، مرکزی(اسفند ماه) و خوزستان(13 اسفند تا 17 اسفند) هم با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان‌ها جشنواره موسیقی فجر را برگزار می‌کنند.

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در استان البرز نیز با 13 اجرا از 24 تا 30 بهمن برگزار می شود و گروههای مشرق، سورن بند، ساوالان، علیرضا بهمنی، محسن لرستانی، آرنام، وحید اسداللهی، مهبد مکی، کلاف، هامان، روهان و همایون در سالن های سروس صابر، ولایت فردیس و چمران استان البرز اجرا می کنند.

استان اردبیل نیز با 19 اجرا میزبان این دوره جشنواره موسیقی فجر است. اجرای گروههای ساری بولبول، هایلا، رستان، ساز و آواز کلاسیک آذربایجانی، دونوازی آذربایجانی، عرفان، آراز مغان، طهورا، داغین، صبا، دونوازی ایرانی، آواز مقامی آذربایجانی، گروه اهورا، عشیران، اوزان، آواز کلاسیک، قارتال، گونش و دوئوتای برنامه های سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در استان اردبیل است که از 26 تا 28 بهمن ماه در مجتمع ورزشی ایثار اردبیل برگزار می شود.

 

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر از 23 تا 30 بهمن ماه در تالار فخرالدین اسعد گرگانی و سالن نگاه گرگان برگزار می شود.

اجرای گروههای بیداد، اصلان کتول، کر بزرگ گلستان(آداک)، زهی کلاسیک، پالیزان، نیمروز، نجفی، لامیوو، کلاویر، روجا، دلارام، یسنا، لله وا، نوا، مهرگان، نغمه کوبان، نفس، قزلباش، فلامنکو، گروه رودکی، علیرضا قربانی، گروههای موسیقی ترکمن  و گروههای پاپ و برگزاری کارگاههای آموزشی مهندسی صدا، مبانی و اصول اجرای موسیقی و بیان و بدن در آواز برنامه های سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در استان گلستان است.

از میان استان‌هایی که قرار است در بخش جنبی جشنواره بین­المللی موسیقی فجر میزبان گروه‌ها و هنرمندان مختلف حوزه موسیقی در ایران باشند هنوز جدول اجراها در خوزستان، اصفهان، همدان، جنوب کرمان و مرکزی قطعی نشده است.

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در جنوب کرمان اول تا سوم اسفندماه در جیرفت برگزار می شود.

در روزهای آتی با قطعی شدن اجراها در 5 استان مذکور گزارش‌های تکمیلی برگزاری جشنواره در 15 استان کشور منتشر خواهد شد.

۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ۱۴:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید