اخبار

در نشست‌های پژوهشی تاریخ شفاهی تئاتر ایران رخ خواهد داد؛ کالبدشکافی تئاتر ایران با حضور شاهدان عینی

در نشست‌های پژوهشی تاریخ شفاهی تئاتر ایران رخ خواهد داد؛ کالبدشکافی تئاتر ایران با حضور شاهدان عینی
همزمان با برگزاری نمایشگاه اسناد تئاتر ایران پس از انقلاب در جشنواره‌ی تئاتر فجر ، نشست‌های پژوهشی تاریخ شفاهی تئاتر ایران از 30 بهمن الی 3 اسفند هر روز در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود.

به گزارش معاونت امور هنری به نقل از روابط عمومی جشنواره تئاتر فجر، تاریخ شفاهی (Oral History) یکی از شیوه های پژوهش در تاریخ‌نگاری است و مشتمل بر مجموعه منظمی از اظهارات افراد زنده در مورد تجربیات‌شان و روایت زنده‌ای از رویدادهای تاریخی است. تئاتر به عنوان هنری زمان‌مند بیش از گونه‌های دیگر هنری می‌تواند از ظرفیت‌ها و امکانات تاریخ شفاهی برای بررسی و شناخت جریان‌های درونی خود استفاده کند. بر این مبنا جلسات تاریخ شفاهی تئاتر ایران پس از انقلاب با هدایت امین عظیمی ، پژوهشگر و مدرس دانشگاه طراحی شده است .

در هریک از این جلسات که اختصاص به دهه های 60 ، 70، 80 و 90 شمسی دارد، شاهدان عینی و چهره‌های تاثیرگذار هر مقطع تاریخی به تشریح فضای تئاتر کشور می‌پردازند و پاسخگوی سوالات مخاطبان خواهند بود . از چهرهای حاضر در این نشست‌ها می توان به هنرمندانی همچون دکتر علی منتظری، هوشنگ توکلی، مجید جعفری، دکتر قطب الدین صادقی، تاجبخش فنائیان، داود فتحعلی بیگی، حسین پاکدل، کیومرث مرادی، علی شمس، امیر اسمی، فرشید مصدق، دکتر اردشیر صالح پور و حسین پارسایی اشاره کرد.

نشست های پژوهشی تاریخ شفاهی از 30 بهمن تا 3 اسفند هر روز ساعت 11 الی 13 میزبان تمامی علاقمندان ، پژوهشگران، دانشجویان و اهالی تئاتر کشور خواهد بود.

 

۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ۱۴:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید