اخبار

سیدعباس صالحی در دیدار با هنرمندان موسیقی:مصرف موسیقی در انسان مدرن و فرامدرن افزایش یافته است

سیدعباس صالحی در دیدار با هنرمندان موسیقی:مصرف موسیقی در انسان مدرن و فرامدرن افزایش یافته است
دیدار نوروزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هیات مدیره خانه موسیقی و جمعی از هنرمندان موسیقی عصر شنبه 24 فروردین ماه در خانه موسیقی برگزار شد.

در این دیدار سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی ترابی، مدیرکل دفتر موسیقی حضور داشتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه نگاه به موسیقی و سیاست‌گذاری‌ ها در موسیقی باید به ثبات برسد، گفت: این اتفاق نیاز به کار مشترک دارد.

سید عباس صالحی با تاکید بر این مطلب افزود: برای رسیدن به این هدف نیازمند پیشنهاد و راه کارهایی هستیم تا ببینیم که چگونه می‌توان این موضوع را پیش برد و این‌ تنها با جلسات با پیشکسوتان و ‌متخصصان میسر می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اینکه موسیقی چه جایگاهی می تواند در فضای ایران داشته باشد نیاز دارد که ما مسوولان و هنرمندان و استادان موسیقی دست به دست هم دهیم. هویت یک ملت با شاخصه هایی مانند خط و زبان و ... تعریف می شود اما از نظر تاریخی موسیقی مقدم بر خط و زبان است. تاریخ و هویت انسانی با موسیقی آغاز می شود و اگر به هویت های متنوع انسانی و ملیت های مختلف جامعه انسانی نگاه و توجه داشته باشیم، این تکثر باعث می شود جامعه انسانی جامعه معروف شود و بخشی از هویت ها که ملت ها را با شاخصه های خود تعریف می کند، موسیقی است و موسیقی ملل می تواند تکثر جامعه انسانی را در عین وحدت انسانی به هم وصل کند.

صالحی در ادامه گفت: چنانکه انسان ها بدون هوا و آب و غذا نمی توانند زندگی کنند، بدون موسیقی هم نمی توانند زندگی کنند و اگر ما غذای موسیقی را متناسب با اقلیم و خاک به جامعه و انسان ها ندهیم، غذای موسیقی را از جای دیگری می گیرند که ریشه در این اقلیم ندارد. اگر نیاز به موسیقی را به رسمیت نشناسیم، افراد سراغ غذای موسیقی غیررسمی می روند که ممکن است سنخیتی با اقلیم آنان نداشته باشد. امروز که دوره تنهایی انسان است مصرف موسیقی در انسان مدرن و فرامدرن افزایش یافته است و موسیقی، جز مکمل انسان

 

تنهای امروز است. هم نیاز به موسیقی طبیعی است و هم مصرف موسیقی در این دوره بالاتر است و اگر آن موسیقی را که با فرهنگ و هنجارهای زندگی ایرانی هماهنگ است، نداشته باشیم، افراد سراغ شبه غذاهای موسیقی می روند. بنابراین ما به یک گفتگو درباره موسیقی در سطوح مختلف نیاز داریم و باید تلاش کنیم این ادبیات و گفتگو را موثرتر در سطوح مختلف قرار دهیم. ضرورت دارد که موسیقی از نظر نوع نگاه و سیاستگذاری ثبات نسبی داشته باشد و این به یک کار مشترک نیاز دارد که در این زمینه معاونت هنری، دفتر موسیقی، خانه موسیقی و هنرمندان باید کمک کنند.

وی افزود: اگر مسیر موسیقی را به رسمیت نشانسیم و در آن مشارکت نکنیم کار سخت خواهد شد، امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب در این‌ فضا حرکت کردند اما جریان سنتی‌تری هم‌ در جامعه هستند که عکس این جهت حرکت می‌کند پس ما باید این ادبیات را در سطوح مختلف غنی‌تر کنیم.

وزیر فرهنگ و‌ ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: ترسیم و تصویر روشن از حرکت‌های زیرزمینی که در روی زمین دیده می‌شوند مخاطرات و‌ هشدارهایی را برای موسیقی به همراه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اگر میدان بر موسیقی اصیل تنگ شود، پرونده موسیقی بسته نمی شود بلکه ممکن است موسیقی هایی جایگزین آن شود که متناسب با اقلیم و هنجارهای فرهنگی ما نیست. ضرورت دارد که در فضای آموزش و پرورش و نهادهای تعلیم و تربیت گوش ها را به شنیدن موسیقی اصیل عادت دهیم و بخشی از این‌ گفت‌وگو هم با نهاد تعلیم و تربیت باید شکل بگیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد وضعیت موسیقی بانوان نیز تصریح کرد: وقتی موسیقی بانوان محدود شود، پرونده موسیقی زنان بسته نمی شود بلکه به مارکت های خاصی میدان داده می شود که موسیقی به تجارت تبدیل می شود. وقتی ما موسیقی زنان را تحریم کنیم این عرصه موسیقی به شکل دیگری رخ می‌دهد، هرگاه ما پنجاه درصد از فضای جامعه را از صدای هم‌جنس خود محروم کنیم قطعا آسیب‌های خود را به همراه خواهد داشت، از گذشته بانوان در جلسات مذهبی می‌خواندند و موسیقی آنها در تاریخ ریشه دارد، پس باید محافل موسیقی بانوان را فراهم کرد.

صالحی در پایان در مورد قانون جدید مجلس مبنی بر تخصیص ده درصد درآمد کنسرت‌ها برای زیرساخت‌های موسیقی، گفت: تلاش ما براین است که با همکاری همکاران و هنرمندان به گونه‌ای عمل کنیم که کمترین آسیب بر اساس اسن مصوبه به موسیقی وارد شود.

 

 

فرهاد فخرالدینی در این دیدار گفت: امیدواریم برخلاف حوادثی که در ابتدای سال رخ داد و دل همه را به درد آورد، امسال سالی پر از آرامش و آسایش بخصوص برای هنرمندان باشد تا بتوانند در آرامش کار کنند و روزی شود که بستری مناسب برای پیشبرد هنر فراهم شود و کار کند و کسانی که خدمت می کنند موانع سر راهشان نباشد.

تقی ضرابی نیز در این دیدار گفت: کار موسیقی دشوار است و ضرورت دارد به آموزش درست در آموزشگاههای موسیقی توجه شود چون در آموزشگاههایی آموزش نادرست داده می شود و افرادی که آموزش غلط دیده اند، کارهایی انجام می دهند که متناسب با شرایط اجتماعی و فرهنگی ما نیست. لازم است که در آموزش و پرورش به موسیقی درست توجه شود و صدای کودکان ساخته شود.

داریوش پیرنیاکان گفت: متاسفانه هنوز موسیقی در کشور ما به رسمیت شناخته نشده است و ضرورت دارد که برای به رسمیت شناخته شدن موسیقی عزم و تلاش جدی شود. امروز موسیقی کلاسیک، ایرانی، نواحی و موسیقی پاپ درست در حال تعطیل شدن است.

داود گنجه ای در ادامه گفت: امیدوارم امسال سال وحدت و همبستگی بین موزیسین ها باشد و از تجارب خانه موسیقی که خانه عشق است استفاده شود.

هوشنگ کامکار نیز در این دیدار گفت: وضعیت موسیقی ایران تاسف انگیز است، تلویزیون افرادی را به خاطر پول دعوت می کند که موسیقی درستی را ارائه نمی کنند، ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران نیز اقدامی نمی کند و وضعیت مناسبی ندارند.

حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی در این دیدار گفت: خانه موسیقی سال دشواری را پشت سر گذاشت اما با همه دشواری ها فعالیت هایی مانند نمایشگاه ساز، مسترکلاس ها و ورک شاپ هایی را برگزار کرد و برای ثبت ملی و جهانی سازها با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و یونسکو همکاری کرد و تمام سازهای ایرانی در نوبت ثبت ملی هستند و تعدادی از سازها ثبت جهانی شده است.

نوربخش در ادامه گفت: درخواست داریم که مسوولان فرهنگی و هنری توجه بیشتری به موسیقی داشته باشند. در نوازندگی بانوان در بعضی از استان ها محدودیت و مشکل وجود دارد. مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی مبنی بر واگذاری 10 درصد از عواید نسرت های موسیقی به خزانه برای زیرساخت های فرهنگی هزینه های کنسرت را بالا می برد و برای هنرمندان و مردم پیامدهایی دارد و فعالیت های هنری را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

 

آذر هاشمی نیز در این دیدار گفت: مسایل و محدودیت هایی برای زنان در موسیقی وجود دارد که انتظار داریم این محدودیت ها برطرف شود.

همچنین در این دیدار محمد سریر، حسن ریاحی، سید محمد میرزمانی، شاهین فرهت و حاتم عسگری مطالبی را بیان کردند.

در پایان این دیدار به مناسبت تولد داریوش پیرنیاکان که 23 فروردین است، جشن تولد پیرنیاکان برگزار شد.

 

 

۲۵ فروردین ۱۳۹۸ ۱۵:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید