اخبار

آغاز هفته گرافیک؛ زنان طراح از گذشته تا امروز

آغاز هفته گرافیک؛ زنان طراح از گذشته تا امروز
برنامه های ویژه روز جهانی گرافیک ،جمعه ششم اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان آغار به کار کرد.

به گزارش واحد ارتباطات و رسانه و اداره کل هنرهای تجسمی، این برنامه ها که به همت انجمن طراحان گرافیک و با حمایت اداره کل هنرهای تجسمی برگزار شد؛ فاطمه کرکه آبادی رئیس انجمن و زهرا پاشایی، دبیر هفته گرافیک برنامه های هفته گرافیک را تشریح کردند.

در افتتاحیه هفته گرافیک ،هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی با تبریک روز جهانی گرافیک به خانواده بزرگ طراحان گرافیک گفت: ایکودی ـ سازمان جهانی دیزاین ـ امسال را به نام زنان  نامگذاری کرده است. ایکودی خواسته به این بهانه زنان طراح را که خوب دیده نمی شوند به عرصه بیاورد و ما نیز این را به فال نیک می گیریم.

مظفری افزود: با توجه به آمار در بازه زمانی سی ساله از سال 65 تا 95 بیش از سه میلیون نفردر رشته های هنری دانشگاه تحصیل کرده اند. یک میلیون نفر از این تعداد در شته های تجسمی درس خوانده اند و از این یک میلیون نفر نیز 50 درصد در رشته گرافیک فارغ التحصیل شده اند. این آمار در نگاه نخست شاید نگران کننده به نظر بیاید ما اگر بپذیریم هنرمند گرافیست ارتباط تصویری را می شناسد و هارمونی و نظم را درک می کند، جای نگرانی نیست . من فکر می کنم همانطور که هر خانوده ای به یک پزشک و وکیل نیاز دارند هر سازمان و نهاد و مرکز فرهنگی و تجاری به طراحان گرافیست، نیازمند است. اگر این اتفاق بیفتد هنوز این تعداد طراح گرافیک برای کشور ما کم است.

مظفری گفت: ما هنوز نیاز داریم از طراحی گرافیک استفاده کنیم و ایران زیباتر خواهد شد اگر گرافیک به زندگی ما نزدیک شود.

در مراسم افتتاحیه روز جهانی گرافیک از بانوان طراح ایرانی مهنوش مشیری، طاهره محبی تابان و مینو واثقی به پاس سال ها فعالیت در حوزه تصویر سازی، آموزش خلاق و طراحی قدردانی شد.

در ادامه مراسم نیز نمایشگاه ایران و ترکیه با زنان طراح افتتاح شد، این نمایشگاه شامل طراحی گرافیک زنان ایرانی و ترکی متولد 1350 تا 1369 بود که 80 پوستر از زنان طراح ترکیه و 80 پوستر از زنان طراح ایرانی به نمایش گذاشته شده بود. در بخش دیگر نمایشگاه از گذشته با زنان طراح  افتتاح شد که شامل طراحی های زنان متولد دهه های 20 و 30 و 40 خورشیدی شمسی است. این قسمت مستند سازی بخشی از گذشته تاریخ طراحی گرافیک ایران است که شامل پوستر، جلد کتاب، لوگو و بسته بندی است.

گفتنی است،برنامه های هفته گرافیک تا 13 اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان و باغ موزه قصر برگزار می شود.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۵۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید