اخبار

پیام تبریک معاون امور هنری در آستانه روز معلم: تبریک به آموزگاران هنر، مصلحان عاقبت اندیش

پیام تبریک معاون امور هنری در آستانه روز معلم: تبریک به آموزگاران هنر، مصلحان عاقبت اندیش
سیدمجتبی حسینی، معاون امو رهنری، در آستانه بزرگداشت روز معلم یادداشتی منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت هنری متن یادداشت به شرح زیر است:

«همین اول خط، می خواهم انگشت اجازه ام را بالا بگیرم و سر به زیر و دست به سینه، به همه ی معلم های مهربان دیروز و امروز بگویم: «اجازه! روزتان مبارک» که همه ی ما شادمانی این روز و شرم شاگردی را تجربه کرده‌ایم و از پس سال ها حتی، در دوباره گفتنش به لکنت خواهیم افتاد.

به روایت تقویم، در اردیبهشت ماه جلالی به سر می‌بریم و این خجسته روزگار در کهن الگوهای آدمیزادی، به «نگهبان زمین» شهره است و در اسطوره‌ها به نظم و نظامِ زمین و زمان مکلّف است. این نگهبانی و این نظم به یک طرف غنیمت وقت است زمزمه این ابیات از شیخ اجل که فرمود: دولت جان پرورست صحبت آموزگار/ خلوت بی مدعی سفره ی بی انتظار/ خیز و غنیمت شمار جنبش باد ربیع/ ناله ی موزون مرغ، بوی خوش لاله‌زار

بدین روایات که از اردیبهشت جلالی و سعدی شیرازی باقی است انگار در دیگر زمان‌ها نیز، اردیبهشت ایام ستایش آموزگارانی بوده است که به دانش‌افروزی، نگاهبان زمینند و زمان، مُنتظَم از هم صحبتی شان.

پس نخست یاد کنم از آموزگار فقید استاد مرتضی مطهری که به اندیشه‌ورزی، غایت هنر را نه فقط خلق زیبایی که رستگاری انسان می‌دانست و ایمان داشت که شوق و اشتیاق جان‌های هنرمند، جز به درک حقیقت، آرام نمی‌گیرد. نامیرا بماناد نامش که هیچ کم از حقیقت نداشت و به هیچ وقت، حق را فرونگذاشت.

بدین مقدمه می‌خواهم این روز و این روزگار را که به ناله‌ی موزون مرغ و بوی خوش لاله‌زار، مصفّاست به آموزگاران و استادان هنر، تبریک بگویم که در ساحت سرزمین دانایی و مشقِ مسئولیت های شهروندی از جمله ی سزاوارنند. صاحبان هنر نه فقط آموزگاران صورتگری که مُصلحان عاقبت اندیشی هستند که به زبانِ خط و رنگ و نقش و آواز، حقیقت را ترجمه می کنند و به کیمیای تجربه‌ی خویش، از خاکِ نسلِ نو، زر می‌آفرینند.

در فرآیند تربیت و چرخه ی تدریس، دشواری از آن معلمانی است که به جدّ و جَهد، در تسطیح و تصحیح راه می‌کوشند و به تلقین و تاثیر خویش، آموزه‌بخش کودکان و نوجوانانی می شوند که آزمون انتخاب را در پیش دارند. فرجام فرسایش استادان هنر، زایش هنرمندانی است که از چشم انداز بسیط هنر، به جریان جامعه می پیوندند و با به گزینی های فردی و جمعی، متغیّرهای کیفی جامعه را ارتقا می بخشند و گفتمانی نو که تعالی ذائقه و ترقی سلیقه مخاطبان را در ادامه خواهد داشت می آفرینند. تولید و تحلیل آثاری که بر مبنای بافتارهای اجتماعی شکل گرفته اند، صریح ترین دلالت اثربخشی هوشمندانه ی استادان و معلمانی است که بلوغ ذهنی و زایایی زودرس نسل نو را ممکن می سازد. تربیتِ فرهیختگانی که به تصدیق آمارها، نمونه های موفق آزمون های علمی و نخبگان هنری شده اند از مواهب هنرستان ها و آموزشگاه هایی است که مجدّانه به تعالی درک هنری و تمایز کیفی تولیدات هنری اندیشیده اند و پاسخگوی مطالبه ی جامعه ای بوده اند که آرزومند ترویج هنر فاخر و ارتفاع بخشی به سلایق عام است. فروتنانه و خشنود، این روز ارجمند را به حضور استادان و آموزگاران شریف هنر که در هنرستان ها و آموزشگاه های هنری، دشواری های معلّمی را تاب می آورند فرخ باد می گویم.»

 

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید