اخبار

رونمایی سامانه صدور کارت تدریس مربیان آموزشگاههای آزاد هنری

رونمایی سامانه صدور کارت تدریس مربیان آموزشگاههای آزاد هنری
رونمایی سامانه کارت تدریسِ مربیان آموزشگاه های آزاد هنری، روز چهارشنبه ١١اردیبهشت ماه در ساختمان دفتر موسیقی برگزار شد.

این نشست با حضور سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله یاری مدیر دفتر آموزش‌ و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی، داوود گنجه ای، حسن ریاحی، فریماه قوام صدری، از اعضای شورای مرکزی نظارت بر آموزشگاههای آزاد هنری و... برگزار شد.

محمد اله یاری در ابتدای این نشست گفت: دفتر آموزش‌ و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری به عنوان متولی اصلی ساماندهی، سیاست­گذاری، الگو سازی و اجرای فرایندهای آموزش هنر در کشور است و به منظور تضمین کیفیت سطح آموزش در آموزشگاه‌های آزاد هنری، همچنین استفاده از توانمندترین مدرسان، سامانه ای طراحی و راه اندازی کرده است.

اله یاری در ادامه گفت: فاز نخست سامانه کارت صلاحیت تدریس مربیان آموزشگاه­های آزاد هنری، سال گذشته، پس از وقفه ای هفت ساله در پنجم آذرماه 1397 به نشانی http://aes.farhang.gov.ir راه اندازی شد که بیش از 750 نفر متقاضی در این سامانه ثبت نام کرده­اند.

اله یاری همچنین گفت: متقاضیان در صورت احراز شرایط و تخصص حرفه­ای مربیگری در یکی از رشته های هنری مصوب، می­توانند در آموزشگاه­های آزاد هنری به تدریس بپردازند و مراجع نظارت و رسیدگی بر فعالیت­های آموزشگاه­های آزاد هنری در کلیه ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور نیز این کارت را در بعد نظارتی به عنوان یکی از مدارک اصلی فعالیت آموزشی در آموزشگاه قلمداد می کنند و مدرسان، برای تدریس در آموزشگاههای آزاد هنری موظف به دریافت کارت تدریس هستند.

حسن نصرالهی مدیر واحد سامانه صدور کارت تدریس مربیان آموزشگاههای آزاد هنری گفت: با مدیریت مدیر آموزش این سایت شکل گرفته و مدت کوتاهی است که راه اندازی شده است.

تا الان ٧٥٠ ثبت نام در نسخه ابتدایی کار داشتیم که اگر مدارک آنها کامل باشد کارت های ابتدایی صادر خواهند شد.

حسن ریاحی در ادامه برنامه گفت: خوشبختانه این روزها شاهد رخ دادن اتفاقات خخوب، برنامه ریزی شده و منظم به نفع هنرمندان در معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم که جای تبریک و تشکر دارد و امیدوارم از این دست فعالیت ها ادامه داشته باشد.

 

داوود گنجه ای هم گفت: چنانکه دکتر ریاحی گفت، فعالیت های مناسبی در معاونت هنری انجام شده است. خوب است که بعد از ٤٠ سال متوجه شدیم آموزش رکن اصلی فرهنگ سازی بوده و به مانند اقتصاد نیست، مملکت ما نیاز به فرهنگ سازی دارد.

او ادامه داد: ما در ٥٠ سال گذشته مرکز فرهنگ و حفظ اشاعه را راه اندازی کردیم و امروز شاهد نتایج آن را که استادان امروزی هستند، شاهدیم.

گنجه ای اضافه کرد: این روز را که مقارن با روز معلم است به خودمان تبریک می گویم و امیدوارم شاگردان آگاهی تربیت کنیم . دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری در دوره اخیر با انگیزه و فعال برای آموزش هنر تلاش می کند.

فریماه قوام صدری دیگر سخنران این برنامه نیز گفت: من یک معلم ساده هستم و

قطعا آرزوی هر معلمی همیشه پیشبرد راه آموزش بوده و هست.

در ادامه نشست، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ضمن تبریک روز معلم گفت: در امروز در موسیقی با ناهنجاری رو به رو هستیم و یا گوش مردم آسیب دیده مشکل از آموزش است چرا که آموزش از اصول بنیادی در حوزه موسیقی بشمار می رود.

او ادامه داد: بخش آموزش در تمام این سال ها دغدغه ما بوده و مسئولیت آن به ما سپرده شده بود اما در اواخر دولت نهم بدون دلیل این بخش از خانه موسیقی گرفته شد و ما هرچقدر گفتگو کردیم، اعتراض کردیم و فریاد زدیم به جایی نرسید.

او ادامه داد: امروزه ما شاهد آموزشگاه هایی هستیم که واجد صلاحیت نبوده و با پروانه هایی که براحتی دست به دست می شود، مواجهه هستیم که باید به جد پیگیری و اصلاح شود چون جز چالش های اصلی و جدی به شمار می رود. خوشبختانه در این دوره دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری، فعالیت هایی را برای ساماندهی آموزش هنر انجام داده است.

سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه مراسم رونمایی گفت: سامانه کارت مربیان آموزشگاه های آزاد هنری کار بزرگ و اساسی است که به همت همکارانم در دفتر آموزش شکل گرفت، اگرچه بسیار دور ولی بالاخره انجام شد.

حسینی ادامه داد: هرچقدر به جلو پیش می رویم اهمیت سنگ بنای اولیه  (آموزش) بیشتر مشخص می شود.  آنچه مهم است ما به پدیده ای هنر می گوییم که دلالت بر محدودیت هایی ندارد، هنر اساسی ترین کارش آموزش است، در آموزش هنر ما غیر از مهارت های هنری باید فضایی را فراگیر کنیم که هنرجویان مستعد چیزهای دیگر و مفاهیم ناب تری را فرا گیرند. در نظام سنتی آموزش هنر به خصوص هنرهایی که در زیست بوم ما ریشه های عمیق دارند، مهیاسازی هنرجو از اهم مسایلی بود که به آن پرداخته می شد؛ در آن نظام پس از سال ها اتفاقی که می افتد آموختنی است که به تایید خواص و اقبال عام می رسد و خود هنرجو به عنوان استادی می رسد.

 

حسینی اضافه کرد: نکته مهم در این جهان تجربه شده اقبال عام به هنرجو یی بود که استاد شده بود و این اقبال به معنای عوام پسندی نبود، حاصل چنین تربیتی این می شد که وقتی به اثر هنری می رسیدیم، فرآیند هنری را در روح و جان آن می دیدیم و با دیدن یک تابلوی نقاشی، خط و یک قطعه موسیقی سلوک این اثر را می دیدیم که محصول یک نظام آموزشی پیچیده و تجربه شده بود.

او تاکید کرد: توسعه انسانی و رشد شهرنشینی موجب شده که نیاز کمی افزایش پیدا کند و دیگر تاب و طاقت در آموزش های سینه به سینه نباشد. دشواری و سختی در حوزه آموزش هست اما به مدد استادان می شود بر دشواری ها پیروز شد.

معاون امور هنری در ادامه گفت: امروز بیش از چهار هزار و 706 آموزشگاه هنری داریم که از این تعداد دو هزار و 401 آموزشگاه در حوزه تجسمی، 150 آموزشگاه در حوزه هنرهای نمایشی و 1800 آموزشگاه هنری موسیقی و تعدادی آموزشگاه در زمینه هنرهای سنتی داریم. وقتی درباره صلاحیت تدریس هنر سخن می گوییم مراد تنها آموزش موسیقی نیست بلکه تمامی هنرهاست.

وی افزود: افزایش کمی و توسعه فضای آموزشی منجر به این می شود که به اقتضای زمان پیوندی بین داشته ها و نیازهایمان برقرار کنیم هر چقدر این پیوند استوارتر باشد حاصل آن بی فایده نخواهد بود و اگر اقدام نسنجیده باشد، گرهی بر گره های پیش از خود افزوده ایم.

این سامانه گامی در راستای دولت الکترونیک و شفافیت فرآیندها و مجوزها و متعلق به تمام رشته های هنری است. بزرگترین سرمایه کشور ما سرمایه فرهنگ و هنر است که ما موظف هستیم این میراث را در اختیار نسل آینده قرار دهیم و هر چقدر بتوانیم این میراث را اصیل تر به نسل بعد برسانیم، آیندگان ما خوشنودتر خواهند بود.

در ادامه از سامانه صدور کارت تدریس مربیان آموزشگاههای آزاد هنری رونمایی شد.

 

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۲۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید